Lale kavşağında trafik neden kilit!


Murat Yalçın

Murat Yalçın

22 Eylül 2016, 22:14

Manisa hızla büyüyor. Ama gelişigüzel… Büyüdükçe yeni problemler ortaya çıkıyor. Mesela Manisa’nın sözde yeni yerleşim ve gelişim bölgesi olan Muradiye aslında tam bir Alaybey! Sokaklarıyla, alt yapısıyla yepyeni bir köy! Sular gider, elektrikler kesilir. Sokaklar dar, yan yana iki binadan biri üç katlı diğeri beş! Karşı taraf ise sekiz! Ve kimse neyin niçin yapıldığını anlayamaz. Dünyanın en ilginç imar düzenlemeleri vardır Muradiye’de… 
Ama bu bölge inanılmaz bir hızla gelişiyor.
Akgedik civarına ise TOKİ konutları yapılıyor. Bu da yeni Manisa Muradiye yolunun çok yoğun kullanılacağı anlamına geliyor. Bu yol Manisa’nın ne kadar saçma sapan geliştiğini göstermesi açısından son derece çarpık bir örnek. 2.TOKİ konutlarından Muradiye yönüne doğru ilerlediğinizde güzergah boyunca konutlarla, sanayi kuruluşlarının, hatta eğitim yuvalarının yan yana sıralandığını göreceksiniz.
Yol ikişer şeritli bölünmüş karayolu. Ama güvenlik şeridi yok. Yani tekeriniz patlasa yandınız! Duracak yer yok. Dursanız kaza riski yüksek.
Allah sizi korusun.
Muradiye istasyon Kavşağı çok tehlikeli… Bu kavşakta trafik ışığı uygulaması çok iyi oldu. Ancak araç trafiği o kadar yoğun ki burası köprülü bir kavşak olmadan asla normal dönemez. Çünkü Manisa’nın başına bela bir şey daha var burada.
Tren istasyonu!
Manisa batıya doğru hızla gelişiyor. Bu bölgeden şehre akan trafik var. OSB’den, orta ölçekliden, Muradiye’den gelen araçların şehre girişte birkaç kesişme noktası var. Bir nokta var ki artık herkesi canından bezdirmiş durumda. Çiçeği burnunda yeni problemimiz. Birkaç yıl önce en sakin kavşaklardan biriydi.
Lale kavşağı… 
Kavşakta ışık uygulaması yok, uygulanması da zaten mümkün değil. Sabah ve akşam saatlerinde tam bir curcuna… Halk tabiriyle trafik kilit! Sadece araç trafiği de değil sorun. Yalayalar için karşıdan karşıya geçmek ölümle dans etmek gibi bir şey. Hele engelliler için durum tam bir trajedi. Çünkü sanayi yönünden gelen ve hızla virajı dönüp Mimar Sinan Bulvarı, yani ana yol yönüne dönen araçlarla yolu karıdan karşıya geçmek isteyen yayalar ansızın karşı karşıya kalıyor. Arabadan hızlıysanız sorun yok. Değilseniz… 
İlle birinin ölmesi mi lazım? 
Bu böyle devam etmez, her şey net. Mesela bu kavşak yeniden düzenlense, yaya alt geçidi ya da üst geçidi yapılsa, araçların, servis otobüslerinin transit geçidi sağlansa ne olur? Çok mu zor böyle bir projeyi hayata geçirmek?
Şunu yüksek sesle söyleyebilirim;
Manisa’da trafik yok!
Araçların üst üste binmesinin nedeni plansızlıktır. Lale kavşağı,Öğretmenevi kavşağı, Devlet Hastanesi kavşağı, Gediz kavşağı ve Karaköy güzergahıbaşta olmak üzere şehrin problemli noktaları da belli. Bunu çözecek olan merciler de belli. O zaman bu işkence niye be kardeşim?

GEL DE ÇEVRE YOLUNU KULLAN!
Yeni yapılan çevre yolu Manisa’yı kamyon trafiğinden kurtardı. Ama bu kez de Gediz Kavşağı’nda trafik duruyor. Dönüp dolaşıp aynı noktaya geliyoruz. Biz yol yapıyoruz ama kesişme noktalarını biraz es geçiyoruz sanki. Gediz kavşağı da Manisa’nın sıkıntılı noktalarından biri durumunda artık. Köprülü kavşak yapılmadan da sorun çözülmeyecek.

TURGUTLU YOLU SÜREKLİ BAKIMDA!   
Manisa - Turgutlu yolu bölünmüş karayolu hükümetin Manisa’ya kazandırdığı en değerli yatırımlardan biri. Eskiden gidiş geliş yönü toplam iki şeritti. Çok trafik kazası oldu. Çok canlar gitti. Şimdi geniş ve güzel… Tek sıkıntı yolun bir şeridinin sürekli balkımda olması. Asfalt bu kadar kısa sürede çöküyorsa demek ki malzemede sıkıntı var. Bunun nedeni sorgulanmalı. İşini düzgün yapmayan her kimse hesabı sorulmalı. Çünkü faturayı millet ödüyor.
 
 
 

 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
histeri - 1 yıl önce
siz bir de inşaatları devam eden hastaneler faaliyete geçince şenliği seyredin.bu günleri mumla arayacaksınız, esas tehlike o zaman..
Avatar
Laleli - 1 yıl önce
En sıkıntılı konulardan biri hakkında yazdığınız için teşekkürler.
Avatar
memur - 1 yıl önce
Metro yada Raylı sistem getirilmeli Manisa ya
Avatar
- 1 yıl önce
KARAYOLLARI TRAFİK KANUNU madde 53 ve Kavşaklarda geçiş hakkı :MADDE 57 (Değişik : 17.10.1996 - 4199/23 md. Değiştirilerekkabul: 21.5.1997 - 4262/4 md.) kavşaklarda aşağıdaki kurallar uygulanır.
a) Kavşağa yaklaşan sürücüler, kavşaktaki şartlara uyacak şekilde yavaşlamak,dikkatli olmak, geçiş hakkı olan araçların önce geçmesine imkan vermek zorundadırlar.
b) Trafik zabıtası veya trafik işaret levhası veya ışıklı trafik işaretcihazları bulunmayan kavşaklarda:
1. Bütün sürücüler geçiş üstünlüğüne sahip olan araçlara,
2. Bütün sürücüler doğru geçmekte olan tramvaylara,
3. Doğru geçen tramvay hattı bulunan karayoluna çıkan sürücüler buyoldan gelen araçlara,
4. Bölünmüş yola çıkan sürücüler bu yoldan geçen araçlara,
5. Tali yoldan ana yola çıkan sürücüler ana yoldan gelen araçlara,
6. Dönel kavşağa gelen sürücüler dönel kavşak içindeki araçlara,
7. Bir iz veya mülkten çıkan sürücüler, karayolundan gelen araçlara,
Geçiş hakkını vermek zorundadırlar.
Avatar
halil peker - 1 yıl önce
İyi bir konuya deginmissiniz murat bey.özellikle lale meydani ve geniz kavsaklarina aksam ve sabah trafiğin yoğun olduğu saatlerle polis olursa trafiğin akisi normale donebilir
Avatar
Coşkun ÜZGAŞ - 1 yıl önce
Teşekkür ederim önemli bir konuyu ele aldığınız için bu laleli kavşağı büyük bir sıkıntı hem yayalar için hemde araçlar için. inşAllah yetkili merciler duyarlı olur bu konuda
Avatar
abc - 1 yıl önce
Ayrıca o yoldaki hız sınırı 50 idi. Şimdi ise 70 oldu. 50 süründürür 70 öldürür.
Avatar
enver - 1 yıl önce
Birde kumlu dere cad.yani karaköy kırmızı köprü ile doğu cad.arasındaki yolla ilgilenseler..bu yolu düşünen bilinçsiz personel yüzünden insanlar ve sürücüler her seferinde arkalarından dua etmezler.