Manisa Gördesliler Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından, ilki Manisa’da yapılan Gördesli yazarlar buluşmasının ikincisi Gördes’te gerçekleştirildi. Dernek ve Gördes Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği programa yayınlanmış kitabı bulunan 12 yazar katıldı. Mazereti nedeniyle katılamayan yazarlar da vardı. Programa rahatsızlığından dolayı katılamayan Esen Yel’i evinde ziyaret eden dernek yetkililerin çektiği video geceye adeta renk kattı.

Kuvayı Milliye Şehri Gördes’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yılı münasebetiyle düzenlenen programda ilk olarak yazarların biyografileri okundu. Her yazara söz hakkı verilerek gerek kitapları hakkında gerek yazmaya nasıl başladığı hakkında gerekse vermek istediği mesaj hakkında bilgiler paylaşıldı.

Mikrofon bana verildiğinde heyecanlandım. Çünkü toplum içinde konuşmak, yazı yazmaktan daha zor benim için. Çünkü yazarken düşünme, dinlenme vakti bulabiliyorsun. Ancak mikrofonu eline aldığında salondaki tüm insanların gözlerinin senin gözlerinde olması insana heyecan veriyor. Toplum içinde konuşmaya alışık olan eğitimciler, siyasetçiler vb. meslek gurubu dışında sanırım herkes bu konuşmada zorlanacaktır.

Program öncesi bir metin hazırlamıştım konuşmak için. Fakat programda o metinden bir cümle bile söylemediğimi fark ettim. Bütün konuşmam doğaçlama oldu. Ara sıra takılmış olsam da konuşmam doğal olduğu samimiyeti arttırdı. Konuşmamı yazmış olduğum bir şiirimi okuyarak bitirdim.

Gördesli yazarlar buluşmasının çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Aynı topraklarda büyümemize rağmen birbirimizi tanımadığımız ne kadar yazar varmış. Bu yazar arkadaşlarla tanışma imkânımız oldu. Ayrıca bu yazarlarımızın kitaplarını tanıma imkânımız oldu. Karşılıklı fikir alışverişinde bulunduk.

Programda hepimizin dikkatini çeken husus, salonun yeterli sayıda doluluğa ulaşmamış olmasıydı. Düğün mevsiminden ya da yaz ayının rehavetinden olabilirdi bu durum. Ancak benim kanaatimce, toplum olarak okuma-yazma işlerinden uzaklaştığımızın bir göstergesidir bu durum. Mesela bir konserde tüm alanlar tıklım tıklım dolarken, bir söyleşide ya da yazarlar buluşmasında salonları dolduramıyoruz. Bu da bizim okuma, yazmadan çok eğlence türü işlere fazla önem verdiğimizi gösteriyor.

Çok şükür programda bir aksilik olmadı. Her şey düşünülüp planlanarak yapılmıştı. Program sonunda tüm yazarlara Gördes Belediyesi tarafından hazırlanan plaket verilmesi bir jest oldu. Ayrıca yine belediye tarafında ayva çiçeği kokulu Gördes kolonyası ve Gördes lokumu hediye edildi. Emeği geçenleri kutluyorum.

Bu programın bana kattığı en büyük değerlerden birisi de yıllardır tanışma imkânı bulamadığım Emine ATAMAN KOÇ hanımefendiyle tanışmam oldu. Emine Hanım’ın Gördes’te tütün kıran bir kız iken, Japonya’da 30 yıl tercümanlık yapıp Japonyalı turistleri Gördes’e çekme hikayesi dinlemeye değerdi. Emine Hanım çıkarmış olduğu kitaplarını bizim için imzaladı. Evinde misafir olup kahvesini içtik. Evinin duvarları halı kilim motifleriyle, içi Gördes’in tarihi ve kültürel eşyaları, kitaplar, fotoğraflar ve resimlerle doluydu. Eski Gördes’e manzarası olan evinin balkonunda şiir ve edebiyat sohbetleri yaptık. “Sen Şiire Sığmazsın” isimli şiir kitabını kendisi için imzaladım. Çok memnun oldu. Kendisine tanıdığım için çok mutluyum.

TEŞEKKÜR

Öncelikle bu programın fikir öncüsü ve organizatörü Salih Okkalı başta olmak üzere emeği geçen dernek yetkililerine, program için maddi manevi tüm desteğini esirgemeyen Gördes Belediye Başkanı Muhammet Akyol’a, Manisa’da düzenlenen programda olduğu gibi Gördes’te düzenlenen programda da bizi yalnız bırakmayan Türk Dili ve Edebiyatı Derneği Başkanı Op.Dr.Muzaffer Yurttaş’a, programa katılan tüm yazar dostlara ve dinlemeye gelen misafirlere teşekkür ediyorum.