ÖZEL;“SİZİ VATANDAŞLARIMIZA ŞİKAYET EDİYORUM”

TBMM Genel Kurulu'nda, kamuoyunda tam gün olarak bilinen torba kanunu tasarısının birinci bölümünde yer alan 20 maddesi kabul edildi.

ÖZEL;“SİZİ VATANDAŞLARIMIZA ŞİKAYET EDİYORUM”

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel Sağlık Torba Yasa Görüşmelerinde Hükümete yüklendi

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel hükümetin sağlık politikalarını eleştirirken, yasama yapım sürecini de sert bir dille eleştirdi.

CHP’li Özel Genel Kurul’da yaptığı konuşmada Sağlık Torba Yasanın ne anayasal, ne İç Tüzük açısından ne de genel hukuk kuralları açısından tutulacak bir tarafı olmadığını, bu kanun tasarısında tam günden, doktorlara, eczacılardan, diş hekimlerine, sünnetçilerden hemşirelere, Özel Harekât Dairesinde, GATA’ya, organ naklinden, aile hekimlerine, sahte ilaçta mücadeleden, gemi hastanesi projesine ve hacamattan sülüğe kadar çok sayıda konuyu içerdiğini söyledi.

“MECLİSİ HİÇE SAYIYORSUNUZ… SİZİ VATANDAŞLARIMIZA ŞİKAYET EDİYORUM”

Özel, kanun tasarısının Genel Kurula geliş sürecini de eleştirerek, torba kanun ucubesine bir ucube daha eklendiğini ve kanunun temel kanun olarak getirildiği için Genel Kurulda da tek tek maddeler üzerinde konuşulmasının engellendiğini dile getirerek “Meclise Hiçe Sayıyorsunuz…Sizi Vatandaşlarımıza Şikayet Ediyorum” dedi.

Özel AKP hükümetlerinin temel kanun çıkartma oranları ile ilgili de sayı vererek konuşmasına şöyle devam etti:

Meclisin ve Demokrasinin Başına Torba Geçirdiniz

“Yaptığınız iş şudur: Bu torba meselesi yasamanın başına torba geçirmektir, Meclisin kafasına torba geçirmektir, demokrasinin kafasına torba geçirmektir. Siz bunları yaparken Sağlık Bakanlığında değişen bir şey olmadı. Garp cephesinde değişen bir şey yok. Bu, sadece bu Bakanımıza da özel bir mesele değil. Geçen Bakan da yapardı, bu Bakan da aynı şeyleri yapıyor. Sağlık alanına da, Sağlık Komisyonuna da yaklaşımları değişmiyor. Tüm itirazlara rağmen Sağlık Komisyonunu, sadece ve sadece bir şekil şartın tamamlanacağı ve hızla ekarte edilmesi gereken bir engel olarak görüyorlar.”

“ALTI AY BOYUNCA SAZ ÇALDILAR”

CHP’li Özel, Tam Gün Meselesinde Sağlık Komisyonunun çalışmalarının Ağustos böceği ile karınca hikayesine benzediğini söyleyerek şöyle konuştu:

“Anayasa Mahkemesi altı ay süre verdi. Sağlık Bakanı değişti ama alışkanlık değişmedi. "Biz biliriz, biz yaparız, biz söyleriz. İstişare etmek yerine sayısal çoğunluğumuzla geçiririz." dediler. Hatta bir geleneği daha terk etmediler. Ne yaptılar? Ağustos böceğiyle karınca hikâyesi gibi altı ay boyunca saz çaldılar eğlendiler çalışmadılar, altı ayın bitmesine iki gün kala Sağlık Komisyonunun kapısına geldiler; dediler ki: "Acil. Bu değişikliği yapmamız lazım. Yapmazsak, Anayasa Mahkemesinin verdiği süre dolar, her şey eskiye döner.Çalıştık, ettik, ama yine getiremediler bu Kanunu. Çünkü Başbakanlıkta Başbakanın sağlık alanındaki danışmanlarıyla Sağlık Bakanı ve Sağlık Bakanının bürokrasisi arasında inanılmaz fikir ayrılıkları çıktı ortaya.”

CHP’NİN VATANDAŞLA YAPTIĞI İTTİFAKIN ÖNÜNE GEÇEMEZSİNİZ

“Ama, istediğinizi yapın. Bu Meclisin kafasına torba geçirmeye çalışabilirsiniz, demokrasinin kafasına torba geçirmeye çalışabilirsiniz ama Cumhuriyet Halk Partisinin iradesini, mücadelesini ve doğruları söylemekle ilgili vatandaşla yapmış olduğu ittifakın önüne geçemezsiniz.  Bakın, bugün tam gün konuşuyoruz. Tam günün özeti şudur: Tam gün, tam otuz beş yıllık bir maceradır. Sayın Ecevit'in 1978'de getirdiği, hekimin, doktorun, eczacının, hemşirenin, hastanın birlikte memnun oldukları ve o günü memnuniyetle andıkları bir yasanın adıdır. Ama bugün sizin getirdiğinizle uzaktan yakından ilgisi yoktur. Bugünküyle sadece isim benzerliği taşıyor. 1978'de tam günü sosyal demokratlar getirdiler ve savundular,o gün sermaye karşıydı. O tam günün bugün de arkasındayız. 2011 yılında tüm meslek örgütleriyle de görüşerek bir teklif hazırladık. Bu teklifte hasta memnuniyeti var, hasta hakları var ve çalışan memnuniyeti var ama sizin bu tam gününüz tam gün değil, sizin bu tam gününüz çakma tam gün, sizin bu tam gününüz sermayedarı destekleyen tam gün. Tam gün gelirken demiştiniz ki: "Muayenehanelere kaçan hekimleri kamuya geri kazandıracağız." Sonuç: O günden bugüne sadece 500 hekim muayenehane kapattı, geriye geldi ama 1.468 tane hekim istifa, emeklilik ya da ücretsiz izin yoluyla sistemden dışarı gitti. Yani sizin anlayacağınız tam gün bir tek özel hastanelere yaradı.” dedi.

 

 

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.