"MANİSA ESNAFININ HAKLARINI KORUMAK İÇİN VARIZ"

Manisa kent merkezine kurulmuş olan satış standlarıyla ilgili haberimiz ses getirdi. Manisa Esnaf Ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Bahattin Akyüz, "Esnafımızdan şikayet alıyoruz. Telefonlarımız susmuyor. Fakat esnafımız müsterih olsun, gereken kuruluşlarla görüşüp bu soruna bir çare bulacağız. Biz Manisa esnafının haklarını korumak için varız." Dedi.


Manisa Esnaf Ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Bahattin Akyüz, çarşı merkezine kurulan standlarla ilgili tepki gösterdi. "Bu standlar, neden kuruldu, bu standları kim kurdu? Nereden izin aldı? Sorularının cevabı yok. Orasının şahsa ait bir arsa olduğu söyleniyor doğrudur ama, her isteyen kendi arsasına pazar yeri kurabilir mi?  Bu durum haksız rekabet oluşturuyor ve yerleşik esnafımıza zarar veriyor" diyen Akyüz, konuyla ilgili yoğun şikayet aldıklarını belirtti

"ESNAFLAR ŞİKAYETÇİ, TELEFONLARIMIZ SUSMUYOR!"

Esnaflardan konuyla ilgili yoğun şikayetler aldıklarını söyleyen Manisa Esnaf Ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Bahattin Akyüz, " Esnafımızdan çok şikayet alıyoruz, telefonlarımız susmuyor" dedi. Aralarında Manisa esnafının bulunmadığına vurgu yapan Akyüz, ayrıca standlarda açık gıda satışı yapıldığının altını çizerek, "kapalı dükkanların içinde bile açık gıda satışına izin verilmezken Manisa'nın göbeğinde açık ve ambalajsız gıda satışına izin verilmesi anlaşılır gibi değil" dedi. 


"SAĞLIKSIZ KOŞULLARDA GIDA SATIŞI YAPILIYOR"

Kurulan gıda standlarında sağlık koşullarının gözetilmediğinin altını çizen Manisa Esnaf Ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Bahattin Akyüz, çarşı esnafının dükkan içinde bile açık gıda satmadığını fakat meydandaki standlarda açıkta gıda ürünlerinin satışının yapıldığını söyledi. Akyüz; "Hediyelik eşya, takı tasarım amacıyla kurulan standlarda, kuru bakliyattan salçaya kadar çeşitli yiyecek ürünleri satılıyor. En hafif rüzgarda toz kalkıyor. Sokağın ortasında, bu şekilde açıkta yiyecek satılması hijyenik değil. Dükkanların kapalı alanları bile sıkı bir hijyen denetimine tabi tutulurken sokakta, böylesine sağlıksız koşullarda yiyecek satılmasına anlam veremiyoruz" dedi. 

TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ NEDEN DENETİM YAPMIYOR?"

Akyüz, Tarım İl Müdürlüğü'nün uyguladığı gıda denetimlerinin yerleşik esnafa sıkı bir şekilde uygulanırken, açıktaki standlara neden uygulanmadığını sordu.
Herkesin ve her kurumun üzerine düşen görevi yapması ve denetimlerin buralarda da uygulanması gerektiğini ifade eden Akyüz sözlerine şöyle devam etti; " Tarım İl Müdürlüğü hani açık gıdayla ilgili bir sürü denetim yapıyordu? Hijyenik olmayan bu ürünler halkımızın sağlığı için bir tehdit oluşturmaktadır." Dedi

"MANİSA ESNAFININ HAKLARINI KORUMAK BİZİM GÖREVİMiZDİR."

"Çarşı esnafı bu işten zarar görüyor. Yerleşik esnaf yıl boyunca dükkan kirası ödüyor, vergi veriyor, eleman çalıştırıyor. Fakat anlayamadığımız bir şekilde Manisa dışından gelen 30-40 kişi şehrin en iyi yerinde hiç bir denetime tabii olmadan satış yapıyor. O zaman bizim esnafımız da dükkanın önünde yiyecek satsın. Bu durum esnafımız için kanayan bir yara. Acilen çözüme ulaştırılması gereken bir konu. Tabii ki bu standlar belli dönemlerde olsun, karşı değiliz. Ama her seçim döneminde belirttiğimiz gibi bu standlarda yerli esnafa öncelik verilmeli. O sergilerde 1 tane Manisa esnafı yok. Zaten esnaf sıkıntılı günler yaşıyor. Böyle şeylere gerek yok. Buna kimin izin verdiğini, sorumluluğun kimde olduğunu da bilmiyoruz ama bunun araştırmasını yapacağız. Belediye Başkanlarımız ilk önce yerli esnafa önem vereceklerini söyledikleri halde bunların yaşanması esnafımızı çok üzüyor" şeklinde konuşan Akyüz; "Bizim görevimiz her şeyden önce Manisa esnafının haklarını ve çıkarlarını korumaktır." Dedi.

"ESNAFIMIZ BİZE GÜVENSİN, ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ"

Esnafların bu konudan ötürü oluşan mağduriyetlerini ilgili yerlere ileteceklerini belirten Akyüz,"Esnafımız müsterih olsun ve bize güvensin. Standlara izin veren kuruluş her kimse buna bir çözüm bulmalı. Sesimizi duyan kimse yok, ama sesimizi muhakkak duyuracağız. Bunun sonlandırılması veya konuyla ilgili yeni bir düzenleme yapılması için gerekli yerlerle görüşüp elimizden geleni yapacağız. " dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Murat Yücesoy - 3 yıl önce
Helal sana başkanım!