Manisalı üreticilerin heyecanla beklediği Tarım ve Hayvancılık Fuarı çiftçilerin ve vatandaşların ziyaretine açıldı.  

Resmi açılış töreni saat 14.00’da yoğun katılımla gerçekleştirildi. Açılış törenine 22. Dönem TBMM Başkanı Bülent Arınç, Manisa Valisi Enver Ünlü, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, AK Parti Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Bahadır Yenişehirlioğlu, CBÜ Rektörü Prof.Dr. Rana Kibar, AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Mücahit Arınç, AK Parti MKYK Üyesi Ayşe Nevin Sert, MESOB Başkanı Hasan Geriter, Manisa Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, Manisa Tarım ve Orman İl Müdürü Metin Öztürk, Kültür ve Turizm İl Müdürü İbrahim Sudak, AK Parti Manisa İl Başkanı Salih Hızlı, AK Parti Şehzadeler İlçe Başkanı Ali Özyiğit, Ak Parti Yunusemre İlçe Başkanı İlkcan Durmaz,  CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca, MHP Şehzadeler İlçe Başkanı Şener Özten, MHP Yunusemre İlçe Başkanı Bülent Kovancıoğlu, Ülkü Ocakları İl Başkanı Emirhan Sallıtepe, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Metin Memiş, Ali Öztozlu ve Ergün Aksoy, Başkan Danışmanı Nursel Ustamehmetoğlu, Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi MHP Grup Başkanvekili Mehmet Güzgülü, Büyükşehir ve MASKİ heyeti, Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Dilşad Ulaş, Şehzadeler Belediyesi Başkan Yardımcıları, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, siyasi partilerin
temsilcileri, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

SNS Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Saruhan Simsaroğlu, Cumhuriyet’in 100. yılında Tarım Fuarını 17. Kez düzenlemenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, fuara katkı sağlayan kurumlara ve fuara katılan firmalara teşekkür etti.

"Tarım teknolojisine yatırım yüzde 40'tan fazla arttı"
Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap da Manisalı üreticilerin gerek iç piyasada gerekse ihracatta önemli katma değer ve döviz sağladığını belirterek, "Her geçen gün artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılayabilmek, bu sırada üretimin karlılığını koruyabilmek ve her sektörde olduğu gibi tarım sektöründe de teknolojiyi yoğun bir şekilde kullanabilmeyi zorunlu kılmıştır. Son yıllarda tarım teknolojisine yapılan yatırım yüzde 40'ta fazla arttı. Yeni teknolojiler üretkenliği ile arazi yönetimini yeni boyutlara taşırken aynı zamanda mazot kullanımı ve ilaç girdi maliyetlerinde de düşüş yaşatmıştır. Yenilikçi tarım alanlarının hayata geçirilmesi ile ülkemiz adına tarımda yeni bir hikaye yazılabileceğine inanıyoruz. Bunun da ancak tarım, teknoloji ve finansın bir araya etkin bir şekilde getirilmesiyle gerçekleşeceğini düşünüyoruz" diye konuştu.

"Üreticiye her zaman destek oluyoruz"
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ise Manisa'nı tarihi, doğası, tarımı ve sanayisiyle Türkiye'nin en önemli kentlerinden biri olduğunu ve böylesine önemli bir kentte üreticilere her zaman destek olduklarını ve destek olmaya da devam edeceklerini söyledi.

"Tarımı teknolojiyle büyütmeliyiz"
AK Parti Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Bahadır Yenişehirlioğlu, "Tarım konusu diğer tüm işlerden farklı olarak insanların varlığını sürdürebilmesi için olmazsa olmazımızdır. Gerek Manisa'da gerekse ülkemizde tarımı daha da büyüterek, geliştirerek, zenginleştirerek sürdürmek mecburiyetindeyiz. Bu da birim alanda elde edilen faydayı ve üretimi artırmakla mümkün olabilir. Burada bilim ve teknoloji hususları ortaya çıkıyor bu sebeple tarım ve hayvancılık alanlarında düzenlenen bu tür fuarları son derece önemsiyoruz." dedi.

Arınç'tan Manisa'ya turizm fuarı çağrısı
Yıllarca yurtdışındaki fuarları ziyaret ettiğini ve fuarların önemine yakından tanıklık ettiğini kaydeden eski TBMM Başkanı Bülent Arınç ise, "Manisa'nın bir turizm fuarına ihtiyacı var. Madem ki Sart'tan bahsediyoruz, madem ki Manisa'nın 6 tane padişaha beşiklik etmiş, şehzadeler beldesi olduğunu söylüyoruz ama turizm fuarı yok. Biliyorsunuz Manisa'dan 4 dönem sonra beni Bursa'dan milletvekili yaptılar. Hayret etmiştim. 500 bin turist ziyaret ediyor sadece 125 bini yabancı. Kültür müdürünü çağırdım ve arkasından da istifasını aldım. Neden biliyor musunuz? Bursa'nın dağı var, ovası var, denizi var her şeyi var, tarihi beldesi var. İznik'te Orhan Camisini ihya ettik Ayasofya ismiyle tekrar ibadete açtık. Oysa İznik Hristiyanlar için de çok mukaddes bir belde. Orada yaşadıklarımızı başka zaman anlatırım. Manisa turist çekecekse, çekmesi gerekiyorsa bunun için bir fuar yapmamız lazım" diye konuştu.

"Turizm fuarı için hazırlıkları başlayacağız"
Arınç'ın ardından konuşmasını yapan Manisa Valisi Enver Ünlü de turizm fuarının önemine dikkat çekerek, "Sayın Meclis Başkanımızın buyurdukları gibi Turizm fuarının çok önemli olduğunu biliyorum. Sayın Başkanımızla Bursa'da kaymakamken çalışma fırsatı buldum. Bursa'da her ay ortalama 2 fuar olurdu. İnşallah buyurdukları Tarım fuarı ile birlikte Turizm Fuarını Büyükşehirimizle, paydaşlarımızla en kısa sürede çalışıp gerçekleştirmeyi arzu ediyorum. Turizmin de Manisa için sanayi ve tarım kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu konuda dersimizi çalışacağız" dedi.

"Manisa tarımda önder şehirlerden biri"
Konuşmasının devamında tarımın Manisa için olan önemini bildiğini aktaran Vali Ünlü, "Başta tarım olmak üzere gıda alanında, gıdanın stratejik bir ürün olduğunu düşünerek çok daha ciddi manada yatırımlar yaparak, üretimi, ürün çeşitliliğini, verimi artırmamız gerekiyor ve maliyetleri düşürmemiz gerekiyor. Bu konuda çok şanslı bir ülkeyiz. Çok şükür ki güzel ülkemizin her karış toprağından bereket fışkırmakta. Bizim de Gediz Ovamızdan kendimize yeten hatta dünyanın pek çok ülkesine de ihracat yapabilen, tarımsal üretim yapabilen, tarımsal potansiyeli yüksek bir şehir olduğumuz hepinizi malumu. Manisa önder şehirlerden biri. Manisa'nın modern tarım teknolojileri, bilinçli yatırımlarla ve doğru uygulamalarla her geçen gün çok daha iyi noktalara ilerleyeceğine olan inancımız tamdır. Tarım ve sanayiyi buluşturan ilimiz tarımın en belirgin özelliği, ürün yelpazesinin genişliği ve ihracata yönelik kaliteli, katma değeri yüksek ürünler üretebilme kabiliyetine sahip oluşudur. Bugüne kadar olduğu gibi cumhuriyetimizin 100. yılına girdiğimiz bu günlerde ilimizi ve ülkemizi her alanda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ileriye taşıyacağımıza söz veriyoruz. Bunun için tarım alanında doğru tarım tekniklerini, güncel teknolojileri, doğru sulama tekniklerini, doğru işleme tekniklerini kullanmak zorundayız." ifadelerini kullandı.
Yapılan konuşmaların ardından kurdele kesimi ile 17. Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarının açılışı gerçekleştirilmiş oldu.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri açılış kurdelesini kesti. 

MANİSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN ÜRETİCİYE MAKİNE DESTEĞİ MANİSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN ÜRETİCİYE MAKİNE DESTEĞİ