İlçe 450 yataklı hastane yapılıyor İlçe 450 yataklı hastane yapılıyor

CHP lideri Özgür Özel, "Değişimin Yüzyılı" adı verilen CHP'nin mobil uygulamasının detaylarını açıkladı. Buna göre, dijital demokratik katılım CHP’nin tüm üyelerinin telefonlarına indireceği bir uygulama aracılığıyla sağlanıyor. Şubat ayında ilk tanıtımı yapılan mobil uygulamanın ana hedefi, üyelerden genel başkana ulaşan bir iletişim ve partinin karar alma süreçlerine katılım ağı kurmak.
BİR BUÇUK AY SONRA BÜTÜN ÜYELERE AÇILACAK
Özgür Özel’in genel başkan seçildiği kurultayda yaptığı konuşmada, "yepyeni bir katılım modeli" ifadesiyle tanıttığı Dijital Demokratik Katılım uygulaması, şubat ayında kısmi olarak kullanıma açıldı. Geçen üç ayda sürekli güncellenen ve geliştirilen uygulamayı şu anda CHP’nin Kurultay delegeleri ile il ve ilçe başkanları kullanabiliyor. Uygulamanın bir buçuk ay sonra bütün üyelere açılması planlanıyor.
1 MİLYON 200 BİN KİŞİYLE OLACAK
Uygulamanın kullanıldığı kısa sürede ilk sonuçlar da alınmaya başlandı. Örneğin partinin eylül ayında yapacağı tüzük kurultayı için bu uygulama üzerinden de öneriler toplandı. Değişimin Yüzyılı ismi verilen CHP’nin mobil uygulamasının detaylarını, sistemin nasıl çalıştığını anlattı.
Uygulamanın demokratik katılım süreçlerini güçlendirdiğini, hızlandırdığını ve sağlıklı sonuçlar elde ettiklerini belirten Özel, “Sorduğumuz soruya verdiğimiz sürede yanıt alıyoruz. Belirlediğimiz konularda görüş alıyoruz. Tüm bunlar anında önümüze düşüyor. Gelen yanıta cinsiyet, yaş, bölge, kırımları ekleniyor. Ayrıca yazılı görüş istediysek saniyeler içinde yapay zeka üzerinden iyi bir özet geliyor. Bu 1 milyon 200 bin kişiyle de olabilecek. Çünkü yapay zeka bunların hepsini yapabiliyor artık” diye konuştu.
İL BAŞKANI OLMAK İÇİN NELER GEREKECEK
Uygulamanın henüz tasarım aşamasında olan "eğitim", "eşgüdüm", ve "denetim" olmak üzere üç önemli modülü olacağını belirten Özel, eğitim modülünü şöyle anlattı: “Mesela üyemiz gelecekte belediye meclis üyesi olmak istiyor. Belediye meclis üyesi adayları için hazırlanan eğitimleri bu uygulamadan alabiliyor. 4 ayrı kokarttaki dersleri tamamlaması ve sertifikalarını alması gerekiyor. Ya da mesela il başkanı olmak için üç sertifika gerekecek; toplam 17 ders. O sertifikaları toplamadan il başkan adayı olamayacak.”
Bir yıl içinde uygulamaya geçmesini öngördüklerini söylediği bu modül için Özel, “Biz artık seçilenleri eğitmek yerine eğitilmişler içinden seçeceğiz” dedi. Eğitim modülündeki tüm eğitimlerin dijitalleştirildiğini, görselleştirildiğini ve uygulamaya entegre edildiğini belirten Özel, “Belediye başkanlarını, belediye meclis üyelerini, devamında bütün üyeleri eğiteceğimiz kapsamlı bir modül olacak. Bütün örgütümüze ulaşacağız. Talep halinde yüz yüze eğitim de olacak. Ama uzaktan eğitime geçiş sürecini başlattık. Bütün dersler teknolojinin bütün imkanlarından yararlanılarak dijitale de taşınacak” dedi.
EĞİTİM MODÜLÜNÜ YILMAZ BÜYÜKERŞEN KOORDİNE EDECEK
Eğitimlerin dijitalleşme sürecini Eskişehir’in önceki belediye başkanı Yılmaz Büyükerşen’in koordine ettiğini belirten Özel, “Yılmaz Büyükerşen Açıköğretim’i icat ettiği gibi parti içi eğitimi de bu modüle taşıyor. Bir kez daha onun heyecanı içinde” ifadelerini kullandı.
Uygulamanın bir diğer modülü olan Eşgüdüm Modülüne ilişkin de bilgi veren Özel, bu modülde belediyelerin eşgüdümünü sağlayacak bölümler olacağını şu sözlerle anlattı:
“Bu modülde proje havuzu var. Hem fiziki proje havuzu var hem de soyut projelerin havuzu var. Diyelim ki bir belediyemizde bir kreş projesi çizilmiş ve çok beğenilmiş. Bunu tüm belediyelerimizde uygulayabileceğiz. Herhangi bir projemizi çizecek mimara 'biz projeyi tüm belediyelerimizde kullanacağız' diyeceğiz öncesinde. Sonra bir daha o projenin çizimine ödeme yapmayacağız, sadece projenin uygulaması için para ödeyeceğiz. Şimdi başarılı projeleri, belediyenin kendi çizdirdiği, yaptırdığı projeleri bu havuza koyuyoruz. Bir de daha soyut projeler var. Örneğin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Anne Kart projesi. Modüle bu ve benzer projelerin nasıl yapıldığı da yazıyor.”
"KÖTÜ KOKU GELİYORSA RAPORLANACAK"
Özel, uygulamadaki Denetim Modülü’nün de belediyelerin denetlenmesine ilişkin tüm süreçlerde kullanılacağını ifade etti. CHP’nin kazandığı belediyelere destek verecek Yerel Yönetimler Birimi’nin çalışmalarına ve belediyelerin denetim mekanizmasına ilişkin bilgi veren Özel şunları ifade etti:
“Denetim mekanizmamızın içinde görevden ayrılmış ya da emekli olmuş 20’ye yakın Sayıştay personeli, 4-5 mülkiye müfettişi olacak. Ayrıca önceki dönem il, ilçe, belediye başkanlığı, milletvekilliği yapmış arkadaşlarımızdan oluşan bir danışma kurulu var. Yılmaz Büyükerşen'in başkanlığında bir kurul bu. Geçirecekleri rutin ve ani denetimlerle ilgili belediyelerimizi hazır etmek, eğitmek, onlara hukuki destek sağlamak ve denetim sırasında danışmanlık yapmak gibi görevleri olacak. Ayrıca bir yerden kötü koku geliyorsa da genel başkana rapor hazırlama sorumlulukları var.”

Editör: Murat Yalçın