İzmir’de suya indirim kararı! Sıra Manisa'da... İzmir’de suya indirim kararı! Sıra Manisa'da...

MANİSA (İHA) - MASKİ Genel Müdürlüğü, ‘154 Mahalle Projesi’ kapsamında mahallelerin alt ve üstyapılarını değiştirmeye devam ediyor. Yatırım ve İnşaat Dairesi Başkanlığı bünyesinde yürütülen proje kapsamında 12 Milyon TL yatırım bedeliyle Salihli ilçesine bağlı Emirhacılı Mahallesi’nde de altyapı imalatları tamamlanarak 20 bin metrekarelik üstyapı çalışmalarına başlandı.
Mahallede altyapı çalışmaları kapsamında 3 bin 800 metrelik içme suyu hattı yenileme ve 4 bin metrelik kanalizasyon hattı yenileme işi tamamlandı. Ayrıca daha sağlıklı bir çevre için 500 kişilik fosseptik montajı da yapıldı.

Çapaklı Mahallesinde kanalizasyon hattı yenilendi
Öte yandan MASKİ Genel Müdürlüğü, Manisa merkez ve ilçelerin güçlü bir altyapıya kavuşması için çalışmalarını sürdürüyor. Kanalizasyon Dairesi Başkanlığının yürüttüğü proje kapsamında Salihli ilçesine bağlı Çapaklı Mahallesinde ekonomik ömrünü tamamlayan ve zamanla deformasyona uğrayan kanalizasyon şebeke hattında yenileme çalışması gerçekleştirildi. Mahalle muhtarı Mehmet Us’un talebi doğrultusunda hızlı bir şekilde imalat çalışmalarına başlayan MASKİ ekipleri, yenileme işini kısa sürede tamamladı. Hat yenileme çalışmaları sonrasında mahalle sakinlerinin altyapı ihtiyacı karşılandı. İmalat işlerini MASKİ İlçe Şefi Ramazan Tuğrul Kacar da yerinde takip etti.

Gördes Güneşli’nin dönüşümünde sona doğru
MASKİ Genel Müdürlüğü, 154 Mahalle Projesi ile köyden ve belde durumundan mahalleye dönüşen yerleşim yerlerinde çalışmalarına devam ediyor. Yatırım ve İnşaat Dairesi Başkanlığı bünyesinde yürütülen altyapı çalışmaları kapsamında Gördes ilçesine bağlı Güneşli Mahallesinde 25 kilometre içme suyu ve 23 kilometre de kanalizasyon hattı döşeme çalışmaları tamamlandı. Mahalleye 400 tonluk içme suyu deposu da inşa edildi. Mahallede 87 bin metrekarelik üstyapı işinde de sona gelindi.

Kırkağaç Merkez İçme Suyu Arıtma Tesisi kontrol edildi
MASKİ Genel Müdürlüğü, Manisa’nın 17 ilçesinin su sıkıntısı yaşamaması için sürdürdüğü çalışmalarına ara vermiyor. Yaşanabilecek kesintilere mahal vermemek için yoğun mesai yapan MASKİ, il genelindeki içme suyu çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. MASKİ ekipleri, rutin kontroller gerçekleştirdiği arıtma tesislerinde yaşanabilecek arıza meydana gelmemesi amacıyla gerekli tüm çalışmaları yapıyor. Bu kapsamda, Kırkağaç ilçe merkezine içme suyu ulaştıran arıtma tesisinde herhangi bir sorun ve arıza kaynaklı su kesintisi meydana gelmemesi amacıyla genel bakım ve kontrolü gerçekleştirildi. Tesisin demir ve kimyasal ölçümleri de yapıldı.

Ulutepe Caddesinin yağmur suyu hattı ocak ayında başlayacak
MASKİ Genel Müdürlüğü, il genelinde büyük öneme sahip altyapı yatırımlarıyla şehrin refah seviyesinin yükseltilmesinde önemli projelere imza atıyor. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün talimatlarıyla MASKİ, Manisa merkez Cennettepe TOKİ’nin olduğu noktada Kocatepe Mahallesi Ulutepe Caddesi’nde gerçekleştireceği yağmur suyu hattı projesinin ihalesini yaptı. Sözleşme aşamasına gelindi. Yağışlı havalarda meydana gelen taşkınlara son vermek adına hayata geçirilecek projede ilk kazma Ocak ayının ilk günlerinde vurulacak. MASKİ ekipleri, proje yapılana kadar bölgede aşırı yağış anında yaşanabilecek su birikintilerine karşı vatandaşların mağdur olmaması için de çalışmalar yürütüyor.
Yağmur suyu hattı projesi ile bilgi veren Kanalizasyon Dairesi Başkanı Cem Çöllü, “Manisa merkez Cennettepe TOKİ’nin bulunduğu noktada yani Kocatepe Mahallesi Ulutepe Caddesi’nde aşırı yağışlı havalarda su birikintileri oluşuyordu. Ekiplerimiz bu bölgedeki su birikintilerine vatandaşlarımızı mağdur etmemek adına hızlı bir şekilde müdahalede bulunuyordu. Ancak bu sorunun kökten çözümü adına yağmur suyu hattı projesi hazırlandı. Projenin ihalesi yapıldı ve sözleşmeye davet aşamasına gelindi. Ocak ayının ilk günlerinde ilk kazma vurulacak” dedi.

Editör: Murat Yalçın