Son zamanlarda oldukça dikkat çeken otomobil üreticisi BYD, Volkswagen'in 15 yıl süren Çin pazarındaki liderliğine son verdi ve geçtiğimiz yıl Çin'in en çok satış yapan otomobil markası oldu.

BYD, 1 milyar dolarlık yatırımla ülkemizde fabrika kuracak. Yıllık 150 bin araç üretim kapasitesine sahip olacak fabrika için imzalar dün atıldı.

Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde düzenlenen imza törenine; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve BYD Yönetim Kurulu Başkanı Wang Chuanfu katıldı.

BYD'nin yeni yatırım için Türkiye'yi seçmesi, dış basında da geniş yankı buldu.

Ak Parti'den emekli aylığına zam mesajı: "Rakamı Cumhurbaşkanımıza sunacağız" Ak Parti'den emekli aylığına zam mesajı: "Rakamı Cumhurbaşkanımıza sunacağız"

France 24: Çinli dev Türkiye'de fabrika açacak

Fransa'nın önde gelen haber kuruluşlarından France24, Çin'in elektrikli araç devi BYD'nin Türkiye'yi seçtiğini söyledi.

Söz konusu haberde; Fiat ve Renault gibi büyük otomobil üreticilerinin 1970'lerin başında Türkiye'de fabrika açtığı ve daha sonra Ford, Toyota ve Hyundai gibi şirketlerin de Türkiye'yi seçtiği hatırlatıldı.

Financial Times: BYD 1 milyar dolarlık anlaşmayı kabul etti

İngiltere'nin saygın haber kuruluşlarından Financial Times'ın yayınladığı haberde, şu ifadeler kullanıldı: Çin'in en büyük otomobil üreticisi BYD, Avrupa'daki üretimini artırmayı ve yurtdışı büyümesini sürdürmeyi hedeflerken, Türkiye'de elektrikli araç fabrikası kurmak için 1 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladı.

Üretime 2026'nın sonunda başlaması ve yaklaşık 5 bin kişiye iş yaratması bekleniyor.

Haberde, Warren Buffett destekli BYD'nin, Tesla'dan sonra dünyanın en büyük ikinci elektrikli araç üreticisi olduğu; Hyundai, Toyota, Renault ve Ford gibi yabancı şirketlerin de Türkiye'de üretim yaptığı belirtildi.

"Çin'in BYD'si Türkiye'yi seçti"

Japonya'nın köklü gazetelerinden Nikkei, BYD'nin Türkiye'yi Macaristan'ın ardından Avrupa'da 2. ihracat merkezi olarak seçtiğini yazdı.

Söz konusu haberde şu ifadeler kullanıldı:

Bu, Türkiye'de yabancı bir üreticiye ait ilk elektrikli araç fabrikası olacak. Tesisin 2026 yılı sonundan önce üretime başlaması ve 5 bin kişiye istihdam sağlaması bekleniyor.

Türkiye; Toyota, Ford, Renault ve Hyundai gibi pek çok küresel markaya üretim ve ihracat üssü olarak ev sahipliği yapıyor.

BBC: Tesla rakibi BYD, Türkiye ile 1 milyar dolarlık anlaşma imzaladı

BYD'nin ülkemize yapacağı yatırım, BBC'nin yayınladığı haberde analiz edildi. Haberde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BYD Genel Müdürü Vang Chuanfu'nun katıldığı imza törenine yer verildi.

BBC, "Türk hükümeti ayrıca Çin araçlarının ithalatına yüzde 40 ek gümrük vergisi koyarak ülke otomobil üreticilerini desteklemek için harekete geçti." ifadelerini kullandı.

Haberde, Avrupa Birliği ile ABD'nin de Çinli otomobil üreticilerine ek vergi uygulama kararı aldığı hatırlatıldı.

SCMP: BYD, Türkiye üzerinden Avrupa'ya açılacak

Hong Kong merkezli South China Morning Post, Çinli otomobil üreticisi BYD'nin Avrupa'ya açılmak için Türkiye'yi seçtiğini yazdı.

Gazete, 1 milyar dolar yatırımla kurulacak fabrika sayesinde BYD'nin, Avrupa Birliği'ne erişiminin kolaylaşacağını söyledi.

Türkiye'de geçen yıl otomobil satışlarının yüzde 7,5'ini elektrikli araçların oluşturduğunu hatırlatan SCMP, bu pazarın markaların dikkatinden kaçmadığını belirtti.

MANİSA'YA 1 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Manisa'ya kurulacak olan üretim tesisi ve Ar-Ge merkezini de içine alan 1 milyar dolarlık devasa yatırımın görüşmelerine Cumhurbaşkanı Erdoğan öncülük etti. Manisa'ya yatırımın müjdesini ise AK Parti Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Bahadır Yenişehirlioğlu sosyal medya hesabından duyurdu.

Bahadır Yenişehirlioğlu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi: "Bugün, Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan liderliğinde; Manisa'mızın yatırım ve istihdam ile kalkınması, kapılarının dünyaya açılarak küresel ölçekte ulaştığı katma değer başarısının artırılması adına çok önemli bir adım atılmıştır. Dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi Çinli BYD firması, Türkiye'de yaklaşık 1 milyar dolar yatırımla, yıllık 150 bin araç kapasiteli elektrikli ve şarj edilebilir hibrit otomobil üretim tesisi ile Ar-Ge merkezi kuracak. Üretim tesisi ve Ar-Ge merkezi Manisa'mızda kurulacak ve çalışmalarıyla; ülkemizin potansiyeline son derece önemli katkılar sunarak yükselen başarı grafiğimize ivme kazandıracaktır. Şehrimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyor; Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere uzun zamandır yakından takip ettiğimiz bu devasa yatırımın hayata geçmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz"

"5 bin kişiye doğrudan istihdam"

AK Parti Manisa Milletvekili Murat Baybatur ise konuyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi: "Beklenen imzalar Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile BYD Yönetim Kurulu Başkanı Wang Chuanfu tarafından atıldı. 5 bin kişiye kadar doğrudan istihdam sağlanması planlanan, yaklaşık 1 milyar dolarlık anlaşmanın ülkemize hayırlı olmasını diliyorum"

Editör: İclal Çiçek