Sadık Cangel - Aykut Yeniçağ
MANİSA (İHA) -

Geçtiğimiz yıl protokolü yapılarak inşaatına başlanan ve 1 yıl gibi bir sürede tamamlanan Nuriye Mahallesi Kamil Özkasap Aile Sağlığı Merkezi düzenlenen törenle dualar eşliğinde açıldı. Depremde hasar aldığı için yıkımı yapılan ve uzun süredir eski belediye binasında hizmet veren aile hekimleri de bundan sonra daha geniş ve modern bir merkezde halka hizmet vermeye başladı. Düzenlenen törene Manisa Vali Yardımcısı Nihat Kaynar, Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi MHP Grup Başkanvekili Mehmet Güzgülü, SGK İzmir İl Müdürü Yavuz Kurt, Manisa İl Sağlık Müdürlüğü daire başkanları, Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin, daire müdürleri, merhum Kamil Özkasap’ın eşi Reyhan Özkasap, iş dünyası ve çok sayıda vatandaş katıldı.Sözümüzü yerine getirmenin gururunu yaşıyoruz”
Sadık Özkasap yaptığı açılış konuşmasında “Bundan bir yıl önce Manisa Ticaret Borsamızda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz öncülüğünde düzenlemiş olduğumuz eğitim yardımı programında ben bir söz vermiştim. O dönem Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz ve saygıdeğer katılımcılar önünde iş hayatımızı sürdürmeye devam ettiğimiz Nuriye Mahallemize merhum babam Kamil Özkasap adına bir aile sağlığı merkezi yaptırmak istediğimi ifade ettim. Yaşar Karadeniz Valimiz verdiğimiz bu sözün destekçisi olarak İl Sağlık Müdürlüğümüzün değerli idarecileri ile hemen bir araya gelmemizi sağladı. Manisa valiliğimiz önderliğinde yapılan iş birliği protokolüne; il sağlık müdürlüğümüzün yanı sıra Saruhanlı Kaymakamlığımız ve Saruhanlı Belediyemiz de dâhil oldular. Hatta Saruhanlı Belediye Başkanımız Sayın Zeki Bilgin ‘Sen binayı yap, çevreyi de ben düzenleyeceğim’, deyince hiç vakit kaybetmeden inşaat yapımı çalışmalarına hemen başladık. 150 metrekare alanda bulunan eski sağlık ocağı arsası üzerine yeniden modernize edilerek inşa ettiğimiz sağlık merkezimiz, bugün itibariyle tamamlandı ve kullanıma hazır hale geldi. Az sonra da binamızı İl Sağlık Müdürlüğüne devretmenin gururunu yaşayacağız inşallah” dedi.


“İş hayatına Nuriye’den başladık”
Nuriye Mahallesinin kendileri için önemli olduğunu kaydeden Özkasap, “1990’lı yılların başından bu yana Özkasap ailesi olarak Nuriye Mahallemizde iş hayatımıza başladık ve 33 yıla yakın bir süredir bu bölgede hizmet etmekte olup, nefesimiz yettiği sürece de devam etmeye gönüllüyüz. Babam merhum Kamil Özkasap 6 çocuklu bir ailenin 3. çocuğuydu. İş hayatına hayvancılık yaparak başladı ve ardından babasının vefatından sonra çiftçiliğe yöneldi. 70’li yılların başında ortağı ile birlikte pamuk- çırçır fabrikası kurarak 20 yıl boyunca bölgede faal olarak istihdama katkı verdi. 90’lı yılların başından bu yana da vefatına kadar Nuriye Mahallemizde iş hayatına devam etti. Geçmiş yıllarda bölgemizde meydana gelen depremde Nuriye Sağlık Ocağı zarar görerek, ne yazık ki yıkılmış ve kullanılamaz hale gelmişti. Sadece Nuriye Mahallemiz değil, yakın çevrelerde bulunan Lütfiye ve Kemiklidere hatta Kumkuyucak mahallelerimiz de bu durumdan etkilenmişti. Nuriye halkımız ilimiz büyükşehir olduktan sonra eski belediye binası içinde yer alan 3 odada aile sağlığı merkezi hizmetlerinden faydalanmaktaydı. Merhum babam Kamil Özkasap adına açılışını yapmış olduğumuz bu aile sağlığı merkezi ile hemşehrilerimizin sağlık hizmetlerini ayağına getirmiş olacağız. Nuriye’nin yanı sıra Lütfiye, Kemiklidere ve hatta Kumkuyucak mahallelerimiz de dahil olmak üzere yaklaşık 3 bin vatandaşımız bu sağlık hizmetlerinden faydalanabilecektir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun dediği gibi ‘İnsanın en hayırlısı insana hizmet edendir’ sözünden hareketle sağlık merkezimizi bitirmenin haklı gururunu yaşıyoruz” şeklinde konuştu.Emeği geçenlere teşekkür etti
Konuşmasının son bölümünde aile sağlığı merkezinin hizmete girmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Özkasap, “Aile sağlığı merkezimizin 1 yıla yakın geçen sürede yapımı ve tamamlanması sürecinde canla başla bizlerin yanında olan, her zaman uyum içinde çalışarak bizlerden desteğini hiçbir zaman esirgemeyen Manisa İl Sağlık Müdürümüz Sayın Doktor Erol Karaca başta olmak üzere emeği geçen sağlık müdürlüğü personeline, inşaatımızın çevre düzenlemesini üstlenen Saruhanlı Belediye Başkanımız Sayın Zeki Bilgin ve değerli ekip arkadaşlarına, bu güzel binanın projesi ve inşaatında deneyimleriyle bize her zaman destek olan aynı zamanda Manisa Mimarlar Odası Başkanı Mahir Gülhan ve proje ekibine, arkadaşlarıma, elini taşın altına koymaktan çekinmeyen tüm emeği geçen dostlarıma teşekkürü bir borç biliyorum. Yine 30 yılı aşkındır hem babamla hem de benimle birlikte çalışan emektarımız sayın Handan Ertürk Kıyak’a inşaat çalışmaları esnasında özverili çalışmaları sebebiyle huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Özkasap ailesi olarak tek temennimiz aile sağlığı merkezine gelerek sağlık hizmetlerinden yararlanan tüm vatandaşlarımızın şafi adıyla şifa bulmaları ve bizlere hayır duası etmeleridir.” dedi.

Manisa İl Sağlık Müdürlüğü Destek Hizmetleri Başkanı Latif Çakmak ve Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin’in ardından bir konuşma yapan Manisa Vali Yardımcısı Nihat Kaynar, “Sağlık hizmetlerinin çağdaş, kaliteli ve iyi şartlarda verilebilmesi için mekanların fiziksel şartları önemlidir. İnsanımızın yaşam standartlarımızın iyileştirilmesi için tarih boyunca sağlık alanında yeni yatırım ve çalışmalar devam etmektedir. Bir illin veya ilçenin tercih edilmesindeki en önemli hizmetlerden biri de sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliğidir. Manisa bu anlamda birçok ile kadar iyi durumda bugüne kadar güzel yatırımlar yapılmış ve yapılmaya da devam ediyor. Bugün açılışını yapacağımız Kamil Özkasap Aile sağlığı Merkezi devlet vatandaş dayanışmasının güzel bir örneğini teşkil ediyor.” diye konuşarak Özkasap ailesine teşekkür etti.


Yapılan konuşmaların ardından Manisa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Sadık Özkasap ile Annesi Reyhan Özkasap’a ve Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin’e teşekkür plaketi takdim edildi. Yine Nuriye Mahallesi Sosyal Dayanışma Derneği Başkanı Ali Osman Tunç tarafından da Sadık Özkasap ile Annesi Reyhan Özkasap’a ve Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin’e mahallelerine yaptıkları hizmetten dolayı teşekkür plaketi sunuldu.


Saruhanlı İlçe Müftüsü İsa Solmaz’ın yaptırdığı duanın ardından Kamil Özkasap Aile Sağlığı Merkezi protokol üyeleri ve sağlık çalışanlarının birlikte kurdele kesimi ile hizmete girmiş oldu.

Jandarmadan 6 farklı adrese eş zamanlı operasyon! Jandarmadan 6 farklı adrese eş zamanlı operasyon!

Editör: Ali Gözen