CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Gürtunca, Şehzadeler’deki toplumun farklı kesimlerin farklı sorunları olduğunu, bu sorunların ülke sorunlarıyla aynı olduğunu kaydetti. Esnafların yaşadığı sorunların git gide arttığını, ayakta durmanın mücadelesini verdiğini belirtti.  Esnafların 7200 prim günü ile emekli olacağını ama bu prim günü sayısının hala sallamada olduğunu vurguladı. Devletin emekliye vereceği 5 bin TL ikramiyenin eşitsizliğe yol açtığını söyleyerek, bu durumun Anayasa Mahkemesi’nden döneceğini açıkladı. 

Yunusemre’de 5 farklı noktada aşure ikramı Yunusemre’de 5 farklı noktada aşure ikramı

Şehzadeler ilçesinde okullarda çok büyük sorunların bulunduğunu kaydeden Gürtunca, okullarda yeterli personelin bulunmadığını bundan dolayı öğrencilerin kötü şartlarda eğitim gördüğünü, Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında Şehzadeler’de 65 okula 75 personelin istihdam edildiğini bunun yeterli olmadığını ifade etti. 
Şehzadeler’de seçim zamanının gelmesiyle şovların başladığını dile getiren Gürtunca, vaatlerin başladığını, bazı mahallelerde sokakların asfaltlandığını ama genel olarak mahallelerin patates tarlasına döndüğünü söyledi. Vatandaşların her yere eşit hizmet gitmemesinden dolayı tepkili olduğunu açıklayan Gürtunca, alt yapının çok önemli bir sorun olduğunu özellikle bir yağmur yağdığında sokakların Venedik’e döndüğünü, şehir merkezinde farelerin cirit attığını, alt yapının yetersiz olmasından dolayı sokaklarda boruların patladığını, suların fışkırdığını ancak bunlarla ilgili yeterli çalışmaların yapılmamasından dert yandı. 

Gürtunca, “Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin bugüne kadar yaptığı Kent Park, Alparslan Türkeş Köprülü Kavşağı baktığımız zaman başka bir şey yok. Manisa marka bir kent olması gerekirken içine sıkışmış durumda. İç Anadolu’nun illeri bile Manisa’dan daha iyi durumda. 2015 yılında Şehzadeler Belediyesi’nin 40 yıllık hayal gerçeğe dönüştü diye bir açıklaması var.  Başkan Çelik teleferik müjdesini verndi diyor. Sene 2023, sene 2024. Hatta 5 ay sonra seçim var teleferiğin T’si yok. Seçimden seçime hatırlanan bir seçim değil 7 gün 24 saat 365 gün 12 ay ve yıllarca hafızalara kazınması gereken bir şehir olması gerekir. Manisa marka bir şehir olması gerekirken, Şehzadeler marka bir şehir olması gerekirken ne yazık ki çok kötü durumda. 5,5 ay sonra Şehzadeler’de yepyeni bir dönem başlayacak. Bunu tüm Şehzadeler görecek.  CHP Şehzadeleri alacak ve kenti halk ile birlikte yöneteceğiz.” dedi. 

CHP’li Gürtunca, Manisa’nın önemli bir imar sorunu yaşadığını vurgulayarak, yıllardır aynı filmin oynandığını açıkladı. Gürtunca, “İmar planı sorunu olduğu için İstanbul’daki ev kiralarını aratmayan sorunlar ortaya çıkıyor. Manisa 2009’dan beri Cengiz Ergün ve yönetimi tarafından yönetiliyor.  Yaklaşık 15 senelik bir süreç. Şehzadeler Belediyesi yaklaşık 9,5 senedir AK Parti ve Belediye başkanı tarafından yönetiliyor. Sorunlar çözüldü mü hayır çözülmedi. Bu şehre yapılan hizmetler bu şehri marka şehir yapmadı. Ne yazık ki Şehzadeler kasabadan öteye gidemedi. Manisa sıradan bir şehir durumundan çıkamadı. Bütün derdimiz bu şehri marka şehir yapmaktır. Manisa ve Şehzadeler 1 Nisan’da yepyeni bir anlayış ve yönetimle yönetilecek” diye konuştu. 

Şehzadeler’de belediye tarafından 43 taşınmazın satışa çıkarıldığını ifade eden Gürtunca, özellikle seçim zamanı bu satışların yaşanmasına anlam veremediklerini, bunun şeffaf belediyeciliğe aykırı olduğunu kaydetti.  Belediye Başkanının halkından topladığı gelirlerin hesabını halka vermek zorunda olduğunu vurgulayan Gürtunca, “Seçime 5,5 ay kala arsa satışından elde edilecek gelirle hangi yatırımlar yapılacak?” sorusunu yöneltti. 9 yıldır satılmayan arsaların birden bire satışa çıkarılmasının anlaşılır olmadığını ifade eden Gürtunca “Şehzadeler bir de en iyi bütçeye sahip belediyelerden biri olmakla övünmektedir. Madem paranız var niye arsaları satıyorsunuz? Satıştan elde edilecek gelirin nerelerde kullanılacağı halka anlatılmak zorundadır” dedi.  

CHP Manisa Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Yenal Yıldırım, CHP olarak belediyenin bu gibi satış taleplerinde kamu yararı görmedikleri için ret oyu kullandıklarını belirterek, “Bizim karşı olduğumuz elde edilen paraların doğru yatırımlarda kullanılmaması ile ilgilidir. Arsalardan elde edilecek gelirler arsaların bulunduğu yerlerdeki ihtiyaçlara göre kullanılmasından yanayız. O yerde okul ihtiyacı var mı? İncelenmeli, para oradaki yatırımlarda kullanılmalıdır. 19’u satılan toplam 43 arsanın metrekareleri 300 ile 600 metrekareler arasında değişiyor ve metrekaresi 2 bin 500 liradan satılıyor. Yani 43 arsanın satışından 50 milyon civarında gelir elde edilecek. 9 yıldır bekleyen arsaların seçim öncesi satışa çıkarılması çok dikkat çekici. Belediye başkanı elde edilecek olan gelirin hangi yatırımlarda kullanılacağını halka açıklamalıdır” diye konuştu. 

CHP’de 4-5 Kasım’da kurultay sürecinin yaşanacağını kaydeden Gürtunca, kurultay sonrasında aday adaylığı sürecinin başlayacağını, birden fazla aday adayı olduğu takdirde ön seçimin yapılması gerektiğini söylerdi. Gürtunca, CHP olarak Şehzadeler’in en güçlü partisi olduklarını merkezde sosyal demokratla tanıştıracaklarını kaydetti. Gürtunca, “Ben şuan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP Şehzadeler İlçe Başkanıyım. Kurultayda Özgür Özel seçilirse onun da ilçe başkanı olacağım. Genel Başkan kim olursa biz onun temsilcisiyiz” diye konuştu.

Editör: Ali Gözen