Bülent Arınç…

Türk siyaset tarihinin en önemli şahsiyetlerinden biri olduğuna şüphe yok. Hiç genel başkan olmadı. Ama her dönemde en az genel başkan kadar söyledikleri yankı uyandırdı. 

Bülent Arınç, düşündüklerini yer, zaman dinlemeden ifade etti. Belki onu diğerlerinden farklı kılan budur. 
Dün geceki açıklamaları bunun son örneğiydi. 

Ancak bu açıklamayı anlayabilmek için tercümesini de yapmak gerekir. Çünkü verilmeyen isimler, imalar var. Ve bu açıklamadan ne sonuç çıkar? Biraz da ona kafa yoralım.   

Önce açıklamayı hatırlayalım. 

Cümle cümle gidelim… 

“Özgür Özel Ben Milli Selamet Partisi il başkanı iken Manisa'da, daha iki yaşındaydı. Onun lehine söylüyorum bunu. O da eczacılıktan sonra il başkanlığı, il başkan yardımcılığı veyahut oralarda bulundu, milletvekili oldu, daha önce seçilemedi birkaç defa ama siyaseti bırakmadı.”

Arınç’ın bu kısmı yanlış hatırladığı kesin. Özgür Özel CHP İl Başkanlığı yapmadı. 2009 Yerel Seçimleri'nde CHP'nin Manisa Belediye Başkan Adayı oldu, seçilemedi. İlk defa 2011 Genel Seçimleri'nde CHP Manisa Milletvekili olarak meclise girdi. 

Devam edelim…

“Ağzı güzel laf yapan, muhakemesi kuvvetli, mücadeleci bir insan olarak tanıyoruz kendisini. Benim için çok önemli bir tarafı daha var. 2017 falan 15 Temmuz olmuş arkadan KHK'lar, arkadan tutuklamalar, arkadan davalar. Olağan üstü hal dönemi gerekliydi böyle bir hain darbe girişimi karşısında olağanüstü halden başka bir şey olmaz. Eşimin amcasının oğlu,  Manisa'da sağlık müdürüydü.” 

Arınç, Ziya Tay’ı kastediyor. Tay, tutukluydu.  

“Bizim de Haziran seçimlerinde adayımız olmuştu. Ben de bırakmıştım o tarihte. Arkadan da tutuklandı, cezaevine girdi. Hakkında da hiç dava açılmadan çok şükür bugünlere kadar geldi.  Bizim amcamız yani eşimin amcası o tarihlerde vefat etti. Tabii tutuklu arkadaşımız, ismini vermeyeyim müsaade ederseniz herkes bilecektir. Onu da elleri bağlı olarak getirdiler, sonra bir odaya koydular. Akrabalar da geldi, kimisi ağlıyor, kimisi kucaklaşıyor falan. Amcamızın naaşı da avluda. Şimdi ben gittim, ben akrabasıyım. Yani amcamızı da çok seviyoruz. Melek gibi bir insan. Özgür Özel gelmiş. O zaman Manisa milletvekili. Sanıyorum belki de sağlık müdürü olan arkadaşının babasının cenazesine geldi. Veya ben gittiğim için geldi. Bu tarafı sorgulama imkanımız yok. Ama hayatımın en büyük hayal kırıklığıdır, Manisa'nın 5 milletvekili var AK Parti'de, hiçbirisi yok orada.” 

O dönemde milletvekili olan isimler: 

Selçuk Özdağ, Recai Berber, Uğur Aydemir, Murat Baybatur ve İsmail Bilen…
“Bunlardan ikisi elinden tutup da milletvekili yaptığım insanlar. Bir tanesi de o köyün çocuğu. Onlar yok ortalıkta.”

Kastettiği iki isim Selçuk Özdağ ve Murat Baybatur olabilir… İsmail Bilen Salihli, Recai Berber Kırkağaç. Uğur Aydemir’i hatırlayan var mıdır bilemiyorum, Akhisar…
 
“Vali zaten yok. Başsavcı kaçmış. Her biri bir tarafa dalmış, ben gideceğim diye. Özgür Özel var, ben varım. Cenaze geldi, imam bulundu. Getirdiler amcamızın oğlunu, jandarma araba başında, jandarma astsubay mıydı, teğmen miydi hatırlamıyorum. Efendim kelepçeleri çözemeyiz dediler, efendim biz böyle talimat aldık dediler. Allah bin kere razı olsun, o benim kahramanımdır. Özgür Bey dedi ki, başkanım lütfen siz karışmayın, ben bu işi çözerim dedi.  Onlarla o tartışmaya girdi. Siz dedi girerseniz işin içini bunu büyütürler dedi. Ben onlarla mücadele edeceğim dedi.  Jandarma gene kabul etmedi. Valiyi aradı, başsavcıyı aradı telefonla. Onlarla şiddetle münakaşa etti. Yaptığınız ayıptır dedi yani bu çocuk babasının cenazesine gelmiş.  Niçin Allahu Ekber demesine izin vermiyorsunuz? Kaçacağından mı korkuyorsunuz? Sonunda merhamete mi geldiler, korkuya mı geldiler, elleri çözüldü, çocuk Allahü Ekber dedi babasının namazını kıldı. Şimdi hiçbir AK Partilinin olmadığı bir yerde her şeylerini bana borçlu olan insanların bile kaçarak, korkarak gelmediği bir yerde Özgür Özel benim hukukumu korudu. Ben bunu unutmam. Ama ben hayatıma CHP'ye oy vermedim. Vermeyi de düşünmem. Bu ayrı bir şey. Nasıl CHP'liler benim dürüstlüğüm, namuslu oluşum karşısında beni takdir ediyorlarsa, ben de bu yaptığından dolayı ona teşekkür ediyorum her zaman.”

Açıklamada bahsi geçen cenaze 4 Kasım 2016 günü kaldırılmıştı. Yeni Mahmudiye Mahallesi'nde kılınan namazın ardından Ziya Tay’ın babası Halit Tay son yolculuğuna uğurlanmıştı. 

O gün gerçekten de cenazeye hiçbir Ak Partili milletvekili katılmamıştı. Hatta KHK’lılarla ilgili açıklamalarından dolayı Arınç’ın Ak Parti üst yönetimiyle arası pek iyi değildi. Manisa’ya geldiğinde Ak Partili vekiller yanında yer almıyordu Arınç’ın…    

Biraz gerçekçi olalım. O dönemi hatırlayın… Darbe girişimi sonrası ortalık toz duman. Ak Parti’nin Manisa milletvekillerinin cenazeye gelmesini istemek biraz fazla duygusal bir beklenti olmaz mıydı?  

Bunu şimdi tartışmanın pek bir anlamlı kalmadı. Aradan 7-8 yıl geçti.  

Asıl üzerinde durmak istediğim konu Arınç’ın Özgür Özel’le ilgili düşünceleri…

Vefa böyle bir şey sanırım. 

Özgür Özel’in o günün şartlarında, zor gününde yanında yer almış olması belli ki Arınç’ı çok etkilemiş. Doğal tabi…
Özgür Özel, ben de babamı kaybettiğimde taziyemize gelmişti. İnsani yönü çok kuvvetli biridir. Samimidir. Ve alçak gönüllüdür. 

Ve bugün CHP’nin Genel Başkanı… Türkiye Solu’nun lideri. 

Arınç da Manisalı Özgür Özel de…

İkisinin de yakın siyaset tarihinde şimdiden derin izler bıraktığı kesin. Ki Özgür Özel belki de yolun başında. 
Arınç’ın “Benim kahramanım” dediği Özgür Özel gerçekten öyle mi? 

Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum, son yapılan genel seçimden sonra bir değişim rüzgarı var. Özgür Özel’in tavır ve davranışları, yaklaşımları Türkiye’de siyasetin seyrini değiştirdi. Rüzgar daha ılık esmeye başladı.  
Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile perşembe günü saat 16.00'da AK Parti Genel Merkezi'nde görüşecek. 

Ben oraya gelmem, buraya gelmem, görüşmem demedi Özgür Özel. Hatta randevuyu o istedi. İlk adımı o attı. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan da Kılıçdaroğlu’na karşı takındığı tavrı Özgür Özel’e karşı devam ettirmedi. Daha dikkatli ifadeler, daha saygılı hitaplar duyuyoruz her iki taraftan. 

Arınç’ın övgüsüyle bunların ne ilgisi var diye sorabilirsiniz.

Özgür Özel Mesir Festivalinde Manisa’daydı. Kortej yürüyüşünde yaptığı açıklamaları hayranlıkla izledim. Canlı yayınlandı. Herkes duydu. Birliktelikten bahsetti, kol kolayız dedi tüm partiler. Ön yargı yok, sıfır ego…

Bu pencereden bakarsak “Arınç’a o sözleri Özgür Özel mi söyletti?” sorusuna bir cevap bulabiliriz.  

Arınç’a hiç kimse hiçbir şey söyletemez aslına bakarsanız. 

Ama bir yandan da Arınç’ın açıklamaları Özgür Özel’in eseri… Çünkü Özel, çok toparlayıcı konuşuyor, ötekileştirmiyor, kucaklıyor herkesi. Ve karşılığını alıyor. Övgüyü alıyor. Böyle devam ederse daha da alacak…

Son seçim sonuçları onun ilk sınavıydı. Tarzı tuttu, çizgisi beğenildi. Sonuç nerdeyse yüzde 38. 
Ve CHP’nin başında Özgür Özel’in olması sadece rakipleri değil CHP’yi de değiştiriyor, eski alışkanlıklarından ya da söylemlerinden uzaklaştırıyor. Ama daha güzel bir noktaya doğru… Ön yargılar ortadan kalkmaya başladı sanki. 
Ve özgür Özel’le birlikte “diyalog” geri geldi…

En güzeli de bu değil mi?