ÖZDAĞ; “MEVLANA DÜNYAMIZA IŞIK SAÇMIŞTIR”

AK Parti Sosyal İşler Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ Hz. Mevlana’yı 740. Vuslat Yıl Dönümü’nde yaptığı yazılı basın açıklamasıyla andı.

ÖZDAĞ; “MEVLANA DÜNYAMIZA IŞIK SAÇMIŞTIR”

Özdağ açıklamasında, “Mevlana Celaleddin-i Rumi, dili, dini, rengi, ırkı, inancı ne olursa olsun insanlığı kucaklayan felsefesi ve hoşgörüye dayanan düşüncesiyle çok önemli mesajlar vermiştir. Bu pencereden bakınca Mevlana'nın mesajları sadece İslam dünyasına değil tüm dünyaya ulaşmış, insanlığı derinden etkilemiş ve sadece çağını ve içinde yaşadığı toplumu aydınlatmakla kalmamış, tüm dünyaya ışık saçmıştır” dedi.

“Mevlana tüm insanları kucaklarken, insanlık tarafından da kucaklanmıştır. Onun ölümsüz eseri Mesnevi'nin birçok dile çevrilmesi ve dünyanın dört bir yanında okunması da, bunun en müşahhas göstergelerindendir” ifadesinde bulunan Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ açıklamasına şöyle devam etti; “Tüm inançları ve kültürleri kucaklayan, çokluk içinde birliği arayan Mevlana, insanı ve sevgiyi merkeze koyan, bilgi ile gönül dünyasını bütünleştiren düşüncesiyle evrensel barışı tesis eden bir felsefenin temellerini atmıştır.  Bu felsefe öylesine güçlü, öylesine samimidir ki, dünyanın dört bir yanında karşılık görmüş ve Mevlana'yı milyonların gönlünde ölümsüz kılmıştır.Mevlâna’nın yolu barış, sevgi ve kardeşlik yoludur. O, dünyamızda baş gösteren ve temelinde hoşgörüsüzlük yatan sorunların çözümünü yaşadığı dönemlerden işaret emiştir. Bu nedenle şiddetten arındırılmış, barış dolu bir dünyanın kapılarını açmak için, Mevlâna’nın 13. asırdan günümüzü aydınlatan fikirlerinin tüm insanlığı içine alacağına inanıyorum.”

Mevlana’nın olumsuzluklarla boğuşan dünyamızda bir umut ve ışık olduğunu kaydeden Özdağ, “Savaşların ve bitmek tükenmek bilmeyen sıkıntıların yaşandığı bir dünyada Mevlana gibi manevi önderlerin mesajlarına her zamankinden daha çok ihtiyaç duyuyoruz.  Dünya, Mevlana'nın tüm insanlığa hitap eden sesine kulak verirse evrensel barışa giden yol daha da kısalabilir. Verdiği mesajlarla tüm insanlığa ışık olan Mevlana elbette ki biz Müslümanlar için diğer inançlara sahip insanlardan farklı değerler taşımaktadır. Tam bir Kur’an aşığı ve peygamber sevdalısı olan Mevlana biz Müslümanlara insanlığa verdiği mesajların dışında mesajlar vermiştir. Hz. Mevlana hayatı boyunca bıkmadan,  usanmadan okumuş, yazmış, öğrenciler yetiştirmiş, Allah dostu olan veliler zincirinin altın halkalarındandır. Ölüm Hz. Mevlana’ya göre şeb’i arus’ dur. Yani insanın en mutlu günlerinden olan düğün günüdür. Yüce Yaradanla buluşma, yani Vuslar Gecesidir. 740. Vuslat Yıldönümünde Mevlana Celaleddin-i Rumi’yi ve onunla beraber Anadolu’yu İslamlaştıran tüm gönül sultanlarını rahmetle anıyor, çocuklarımızın ve gençlerimizin o ve onun gibi gönül sultanlarının güzel hasletlerini öğrenerek yetişmelerini temenni ediyorum” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.