banner278

'Yangın Var' Şiiri Mahkemeyi Karıştırdı!

Bir buçuk yıldır Manisa’nın Akhisar İlçesinde görülmeye devam eden 301 Şehit Madenci davasının 8. Duruşmasında Tutuklu sanıklardan Can Gürkan’ın avukatlarından Abdurrahim Gök’ün Şair Abdurrahim Reyhan El Erzincani’ye ait ‘Yangın Var’ şiiri ardından söyledikleri mahkemedeki şehit madenci yakınlarını çileden çıkarttı. Mahkeme başkanı hakim Aytaç Ballı, Avukatın bu çıkışından sonra duruşmaya ara verdi.

banner292
'Yangın Var' Şiiri Mahkemeyi Karıştırdı!

Gün boyu Bülent Ciğeroğlu Kültür Merkezi'nde oluşturulan Ağır Ceza Mahkeme salonunda gerçekleştirilen davanın öğleden sonraki aşamasında sanık Can Gürkan’ın avukatlarından Abdurrahim Gök, müvekkilin tahliyesini isteminin ardından Şair Abdurrahim Reyhan El Erzincani’ye ait ‘Yangın Var’ şiirini okudu. Şiirden sonra mahkeme başkanı ve heyetini hedef alan ;

“Tutturmuşsun bir yangını ondan başka görmüyorsunuz geçmişte bu tür davalar için verilen kararlar bir kumpas niteleği taşıyor şu anda. Unutmayalım ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner” sözleri duruşma salonunda bulunan şehit madenci yakınları tarafından büyük tepkiyle karşılandı. Duruşma salonu bir anda karıştı. Şehit madenci yakınları şiiri okuyan ve mahkeme başkanına tehditkar sözler sarf eden avukat Abdurrahim Gök’ün üzerine yürüdü. Arada bulunan jandarmalar madenci yakınlarını avukatın üzerine yürümesini engelledi. Bu sıra tartışmaların daha da büyümesini engellemek isteyen Başkan Aytaç Ballı, ara karar için duruşmaya ara verdi.

45  Günlük aradan sonra Akhisar’da gün boyu süren 301 Madenci şehidin 8. Duruşmasının sonunda mahkeme heyeti Başkanı Aytaç Ballı, Soma Kömür İşletmeleri  A.Ş’nin tutuklu baş sanığı Can Gürkan,Genel Müdür Ramazan Doğru ve diğer tutuklu 4 sanığın tahliye istemlerini red ederek davayı 9 Ağustos 2016’ya ertelediğini açıkladı.


İŞTE MAHKEMEYİ KARIŞTIRAN O ŞİİR
YANGIN VAR
Yetiş ey keştibânım büsbütün deryada yangın var 
Değil derya yalınız cümle hep sahrada yangın var 

Açıldı bağ-ı vahdet gülleri mest oldu bülbüller 
Zemîn ü âsumân dünyâ ve mâfîhâda yangın var 

Erişti nev-bahâr vakti figâna başladı bülbül 
Değil bülbül yalınız ol gül-i ranâda yangın var 

Kaşınla kirpiğin zülfün beni mest etti ey dilber 
Değil mestane gözler kâmet-i zîbâda yangın var 

Muhabbetden yarattı Ol Habîb'i Hazret-i Mennân 
Değil kim Ol Muhammed Hazret-i Mevlâ'da yangın var 

Hitab-ı "kün fekân" erdi zuhura geldi akl-ı küll 
Felekler gulgule düştü kamu esmada yangın var 

Zemîne indi me'vâdan nice yıllar döküp kan yaş 
Yalınız ağlayan Âdem değil Havva'da yangın var 

Nice yıl hasret-i hicran oduyla yaktı Kenan'ı 
Yanan Yakûb değil gör Yûsuf u Zelha'da yangın var 

Cihan halk olalı göster bana âsûde ahvâlin 
Ki yok bir istirahat esfel ü âlâda yangın var 

Erişti Sâmî-yi Sultân beraber dilber-i rûhân 
Değil yalınız Erzincan Yemen San'a'da yangın var 

Bilinmez Salih'in rengi çalınır tablı gülbangı 
Kurulmuş Kerbelâ cengi yaman gavgâda yangın var
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.