banner271

MANİSALI İŞÇİLERİN TAZMİNAT TEPKİSİ!

301 kişinin hayatını kaybettiği ocağı işleten Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. bünyesinde çalıştıkları sırada cep mesajıyla işten çıkartılan madenciler aylardır tazminatlarını alamıyorlardı. CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel’in ortaya çıkardığı protokol ile işçilerin tazminatlarının 23 taksitte ödeneceği ortaya çıkmıştı. Soma Aş. İle Sendika arasında yapılan bu protokole rağmen işçiler 4 aydır söz konusu taksitlerini alamamıştı.

MANİSALI İŞÇİLERİN TAZMİNAT TEPKİSİ!

301 kişinin hayatını kaybettiği ocağı işleten Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. bünyesinde çalıştıkları sırada cep mesajıyla işten çıkartılan madenciler aylardır tazminatlarını alamıyorlardı. CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel’in ortaya çıkardığı protokol ile işçilerin tazminatlarının 23 taksitte ödeneceği ortaya çıkmıştı. Soma Aş. İle Sendika arasında yapılan bu protokole rağmen işçiler 4 aydır söz konusu taksitlerini alamamıştı.
Geçtiğimiz günlerde işçilere tazminatlarının bir bölümü daha yatırıldı. Edinilen bilgilere göre Alp Gürkan’a ait gayrimenkulünün TMSF tarafından satılmasından sonra, 9 ay önce tazminatlarının ilk taksitini alan madencilere, gayrimenkul satışından sonra 4 taksit alacakları daha hesaplarına yatırıldı. Konuya ilişkin bir açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel “işçilerin tazminatı teneşir vadeli ödeniyor” dedi. 

Soma’da 13 Mayıs 2014 tarihinde, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’ye bağlı maden ocağında meydana gelen kazada 301 işçi hayatını kaybetmiş ve bu kazanın hemen ardından şirkete ait kazanın olduğu ocak da dahilolmak üzere üç maden işletmesi kapatılmıştı. Ancak bunlardan Ata Bacası ile Işıklar Maden Ocağı daha sonra müfettişlerin olumlu rapor vermesi üzerine açılmışken, 2014 yılının 30 Kasım günü akşam saatlerinde işçiler, devletin ödediği, işsizlik maaşlarının kesilmesinden sonra Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. cep telefonlarına mesaj gönderdiği 2 bin 832 çalışanını işten çıkardı. İşten çıkarma kararı ilçede, isyana neden oldu. O zaman gerek bakanlıktan, gerekse de şirketten yapılan açıklamalarda, tazminatların en kısa sürede ödeneceği açıklanmıştı.

ŞU ANA KADAR TEK TAKSİT 
Ancak madencilerin işten çıkartılmalarının üzerinden 7 ay geçtikten sonra tazminatlarının ilk taksiti, geçen 7 Haziran seçimleri öncesinde yatırıldı. İşçilerin geri kalan alacakları için ise Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. ile sendikanın, madencilerin tazminat alacakları konusunda anlaştıkları ortaya çıktı. Maden- İş Sendikası yönetimi ve Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. arasındaki protokole göre, tazminatların, 23 taksite bölündüğü ortaya çıkınca, bu durum tepkiye neden oldu. İlk taksitini alan işçilere, geri kalan taksitlerini de, ne zamanlar ödeneceğine dair bir zaman sınırlaması konulmadığı için belirsizlik yaşandı. 

EV SATILINCA TAZMİNATIN 4 TAKSİTİ ÖDENDİ
Şirketin borçlarının ödenmesi için TMSF tarafından bir süre önce Alp Gürkan’ın sahibi olduğu gayrimenkul, açık attırmayla satıldı. Bu satıştan elde gedilen gelirin bir bölümü de madencilere sürpriz yaşattı. Elde edilen gelirin bir bölümüyle, madencilerin tazminatlarının 4 taksiti birden ödendi. Çalıştıkları yıla ve kıdemlerine göre işçilerin, 4 taksit için toplam bin 100 TL ile 3 bin 200 TL arasında ücretleri banka hesaplarına yatırıldı. Uzun süre işsiz olan madenciler, 9 ay sonra yatırılan yeni taksitlere, sevinemediklerini söyledi.

İŞÇİLERİN TAZMİNATLARI TENEŞİR VADELİ ÖDENİYOR
İşçilerin tazminatlarının peşini bırakmayan ve konuyu sık sık gündeme getiren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel şunları söyledi:
 
"Daha önce torba kanundaki düzenlemeyle TMSF’nin elinde bulunan varlıkların satması durumunda işçilerin tazminatlarının ödenmesi karara bağlanmıştı. TMSF tarafından 7 Haziran seçimlerden önce bir taksiti ödendi. TMSF’den bilgi istedim, cevapta kendilerinin ödeme yapmak için engellerinin olmadığı ancak sendika ile patronunun anlaştığını bu ödemelerin yapılmaması için TMSF’ye protokol yolladıklarını söyledi. İşçi parasını alabilecekken bu protokolden dolayı almıyordu. Bu konuda sendika eleştiriliyordu. Bunu AKP grup başkanvekilleri kanalıyla Hükümete bildirdik. Bu konu, mecliste tartışıldı. Şimdi öğrendik ki, TMSF satılan bir varlığın bedeli işçilere, 4 taksit bedeli olarak yatırdı. Aslında sendika yüzünden işçi kendi alacağına yalvar yakar oldu. Bu yapılan ne kanuna ne vicdana uygun. Adeta işçiyle alay ediyorlar. Biran önce TMSF’nin elindeki varlıklarını elden çıkartıp işçinin alacaklarının bir seferde ödenmesi gerekir. İşçilerini alacağı, eskilerin deyişiyle, ’teneşir vadeli’ ödeniyor. Küçük küçük ve uzun süreye yayıp ödeniyor" dedi. 
 

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.