Manisa'da Acil Serviste Olay! Darp, küfür, tehdit! 

Memur-Sen Manisa İl Temsilcisi, Sağlık-Sen Manisa Şube Başkanı Mustafa İrğat, Manisa'nın Salihli ilçesi'nde doktora yönelik şiddet olayını anlattı ve "şiddetin kökü kazınmalıdır" dedi. 

Manisa'da Acil Serviste Olay! Darp, küfür, tehdit! 

DARP, KÜFÜT, TEHDİT

İrğat; "Salihli ilçemiz Devlet hastanesi Acil servisine Gece Ateşlenen çocuğunu getiren bir hasta yakını Acil serviste olay çıkarmıştır.Başka bir hasta için Konsültasyona gelen Nöroloji uzmanı doktorumuza Acil servis içerisinde hasta yakını “Niye çocuğuma bakmıyorsunuz” diye bağırarak elindeki telefonu fırlatmış ve hekimimizin 5 gün iş görmezlik raporu almasına sebebiyet vermiştir.Ayrıca Acil servis içerisinde personellerimize bağırıp küfür, hakaret, tehdit içeren sözler söylemiştir.

OLAY SONRASI BEYAZ KOD ÇAĞRISI VERİLDİ

Olay sonrası ilgilerce hemen beyaz kod çağrısı verilmiş ve gerekli prosedür uygulanmıştır.
Şiddet uygulayan ya da şiddet uygulamaya meyilli kişilere, bireysel veya toplumsal tepkiler de şiddetin önlenmesinde önemli bir adım olacaktır. Sağlık çalışanlarına sahip çıkılması, hizmet kalitesinin artmasına büyük ölçüde katkı sunacaktır.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI ŞİDDETE MARUZ KALIYOR

Sağlık çalışanları, büyük bir özveriyle halkımıza hizmet vermektedir. Yetersiz sayıyla, sağlık hizmetlerinin sunumunda bir devrim yapan ve sağlıkta dönüşümün mimarı olan sağlık çalışanlarımız şiddete maruz kalmaktadırlar.

BAKANLIK GEREKLİ UYGULAMALARI HAYATA GEÇİRMELİ

Kurumlarda görev yapan sağlık çalışanlarının çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve güvenli bir ortam sunulması için bakanlık gerekli uygulamaları da hayata geçirmelidir. Şiddetin önlenmesinde, her ne kadar eğitimin önemi bilinen bir gerçek olsa da, hizmet sunulan ortamların güvenliğinin sağlanması da önemli bir adım olacaktır.

CEZALAR CAYDIRICI OLMALI

Cezai müeyyidelerin caydırıcılığının artırılmasından, çalışma ortamlarının güvenliğinin teminine kadar gereken her türlü yasal ve yapısal tedbirlerin hayata geçirilmesi ve toplumsal duyarlılığın artırılması bütün sağlık çalışanlarının ortak beklentisidir.

İLK DEFA BİR MESLEK GRUBUNA YÖNELİK YASA ÇIKMASINI SAĞLADIK

Sağlıkta şiddetin önlenmesi ve şiddet uygulayanların cezalandırılmasına yönelik birçok çalışma gerçekleştiren ve öneri sunan Sağlık-Sen olarak, ilk defa bir meslek grubuna yönelik yasa çıkmasını sağladık. Sağlıkta şiddet uygulayanların tutuklu yargılanması için çıkartılan yasanın öncülüğünü yapan Sağlık-Sen, diğer taraftan da sağlık çalışanlarının güvenliklerinin sağlanması ve şiddetin önlenmesine yönelik öneriler geliştirmiştir.

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ GÜVENLİĞİ HEM BAKANLIĞIN HEM DE BİZLERİN GÖREVİ

Tükenmişlik sınırında hizmet veren, yoğun çalışma şartlarıyla mücadele eden sağlık çalışanlarının güvenliğinin sağlanması, hem bakanlığın hem de millet olarak bizlerin ortak sorumluluğudur. Türkiye el birliğiyle, sağlıkta şiddet ayıbından kurtulmalıdır.

Bu bakımdan, öncelikle sağlıkta olmak üzere, hayatın her alanındaki şiddete karşı ulusal bazda bilinçlendirme kampanyaları düzenlemeli, sahip çıkılması ve sonuç alana kadar geri adım atılmamalıdır.

ŞİDDET BİR İNSANLIK SUÇUDUR

Şiddet, bir insanlık suçudur. Ve şiddetler arasında ayrımcılık yapmak, şiddetin önlenmesine katkı sunmayacağı gibi, bazı şiddetlerin kabul edilebilir gibi algılanmasına yol açacaktır.

ŞİDDETİN KÖKÜ KAZINMALI 

Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere, sorumluluk sahibi konumundaki her kurum ve kuruluş bu yönde gerekli adımları atmalı, müeyyideleri hayata geçirmeli ve şiddetin kökünü kazıyıcı çalışmaları ciddiyetle sürdürmelidir.

Sağlık Sen olarak, “Emeğe Saygı, Şiddete Sıfır Tolerans” diyerek başlattığımız bu mücadeleyi, sağlıkta şiddetin kökünü kazıyana kadar sürdürmekte kararlıyız" diye konuştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.