Yuntdağı Çalıştayı tamamlandı

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Manisa ve Yöresi Türk Tarihi ve Kültürünü Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından 27-28 Eylül 2017 tarihlerinde Obasya Tesislerinde düzenlenen Yuntdağı Çalıştayı tamamlandı.

Yuntdağı Çalıştayı tamamlandı

banner216

MCBÜ akademisyenleriyle birlikte Manisa Valiliği ve alt kurumları, Manisa Büyükşehir Belediyesi, Yunusemre Kaymakamlığı, Yunusemre Belediyesi ve Obasya Kooperatifinden ellinin üzerinde katılımcının görev aldığı Yuntdağı Çalışytayı, 27 Eylül Çarşamba günü MCBÜ Rektörü Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Yunusemre Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, MCBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya, Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Genç, Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Önal, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak, Obasya Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Pala, Manisa ve Yöresi Türk Tarihi ve Kültürünü Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ferhat Berber ve Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Cengiz Gürbıyık, kurum ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile öğretim üyelerinin katılımıyla başlamıştı.
Açılış töreninin ardından dokuz ayrı uzmanlık masasında bir araya gelen katılımcıların çalışmaları ile başlayan çalıştay, akşam saatlerine kadar devam etti. Masa çalışmalarının sonunda ulaşılan sonuçlar kayda alınarak Obasya tesislerinin otantik ve keyifli ortamında çalışmalarını gerçekleştiren katılımcılara Masa Başkanları tarafından katılım belgeleri takdim edildi.
Masa çalışmalarından çıkan sonuçların değerlendirme oturumu ile başlayan çalıştayın ikinci gününde, MCBÜ Manisa ve Yöresi Türk Tarihi ve Kültürünü Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Ferhat Berber yaptığı konuşmada çalıştayın organizasyonunda emeği geçenlere teşekkür ederek, bu etkinliğin çıktılarının kısa süre içinde bir yayın olarak resmi ve sivil kuruluşlar ile Manisalılara sunulacağını belirtti.
Çalıştayın kapanış konuşmasını yapan MCBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya, Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nin bu sene 25. Yılını kutladığını ifade ederek, “Şimdi Yuntdağı çalıştayını yapıyoruz, yaklaşık bir ay sonra da Manisa Sempozyumunu yapacağız. İkisi de ilk. İlk olması açısından önemli ve değerli bir çalışma. Yuntdağı Çalıştayı başında planlanırken vardım, dün katıldım, bu gün de kısmen başkan arkadaşlarımın sunumlarını izledim. Çok doğru durum tespiti yapılmış, analizler yapılmış ve geleceğe yönelik bir takım öngörüler var. Evet, bu öngörülerin takibi açısından biz Ferhat Bey’in dediği gibi ikincisini, üçüncüsünü yapmak durumundayız. Yutağının tarihinden arkeolojisine, sanatına, folklorik, demografik yapısına, ekonomisine, tarımına, sağlığına dair önemli tespitler yapılmış ve bu tespitlerin ötesinde geleceğe yönelik neler yapılabileceği noktasında da sunum yapan arkadaşlarımın fikirleri var. En azından bu konuda fikirlerin tartışılmış olması önemli bir kazanımdır. Bu kazanımların ileriye götürülmesi gerekiyor. Bu vesileyle ben öncelikle bu çalıştaya katkı veren, tebliğ sunan hocalarımıza, uzmanlarımıza teşekkür ediyorum. Bu çalıştayın yapılmasında emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
Çalıştay, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya’nın Masa Başkanları, çalıştaya ev sahipliği yapan Obasya Temsilcileri ve çalıştay’da görev alan MCBÜ öğrencilerine teşekkür belgelerini takdim etmesinin ardından, MCBÜ Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Yusuf Sezgin rehberliğinde Aigai Antik Kentinin gezilmesiyle sona erdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.