YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ İDDİASI DİŞ HEKİMLERİNİ AYAĞA KALDIRDI

Manisa Diş Hekimleri Odası Başkanı Sevgül Bora, Sağlık Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan Özel Sağlık Kuruluşları Yönetmeliği’nin değiştirileceğine yönelik söylentilerin diş hekimleri ve sağlık örgütlerine zarar vereceğini söyledi. Bora ayrıca yürürlüğe konulması ön görülen taslağın özel poliklinik dönemini de bitireceğini ve diş hekimlerinin ücretli çalışan konumuna evrileceğini ifade etti.

YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ İDDİASI DİŞ HEKİMLERİNİ AYAĞA KALDIRDI

Haber:Berfin Adıcan

Manisa Diş Hekimleri Odası, 1999 yılından beri yürürlükte olan ‘Özel Sağlık Kuruluşları Yönetmeliği’nin değiştireceği iddiaları ile ilgili basın açıklaması düzenledi. Açıklamayı yapan Manisa Diş Hekimleri Odası Başkanı Sevgül Bora : “Ne yazık ki hiç bir şey değişmiyor. Yine mesleğe saldıran, diş hekiminin mesleğini bağımsız olarak uygulamasını zorlaştıran ve meslek örgütünü yok sayan düşünceyle karşı karşıyayız. Mesleki çalışma alanımızı düzenleyen Ağız Diş Sağlığı Hizmeti sunulan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmeliğin değiştirilmek istendiği uzun süredir biliniyordu. Bir yıl kadar önce konu Sağlık Bakanlığı tarafından gündeme getirilmiş, yoğun siyasi süreç nedeniyle arka planda kalmıştı.” dedi.

SÜRECE DAHİL EDİLMEDİK

Değiştirilmesi düşünülen yönetmeliğin taslağının hazırlanması sürecinde hiçbir sağlık örgütünden fikir alınmadığını ifade eden Bora: “Bu süreçte Türk Diş Hekimleri Birliği’nden, yönetmelik taslağı gönderilmeden görüş istenmiş, TDB ve Odalar olarak hazırlanma süreci de dahil bilmediğimiz bir taslak üzerine görüş bildirmeyeceğimizi ifade etmiştik. Aradan geçen sürede herhangi bir yönetmelik taslağı paylaşılmadığı gibi meslek örgütümüz de hazırlık çalışmalarına dahil edilmemiştir. Mevcut yönetmelik, hazırlık sürecinden itibaren Sağlık Bakanlığı ve TDB yetkililerinin birlikte çalışmasıyla ortaya çıkarılmışken ileri demokrasiye geçildiği söylenen ülkemizde, yangından mal kaçırır gibi hazırlanan taslak her şeyden önce hazırlanma yöntemiyle demokratik teamüllere uymamaktadır.” diye konuştu.

POLİKLİNİK DÖNEMİ BİTECEK

Taslağın yürürlüğe girmesi durumunda diş hekimliği fakültesi mezunlarının ucuz iş gücü olarak kullanılacağını ve özel poliklinik döneminin kapanacağını belirten Bora son olarak şunları söyledi: “Taslak bu haliyle yürürlüğe girerse tıpta yaşanan sürece bakarak; önce muayenehane, sonra poliklinik en son da merkezlerin ortadan kaldırılmasının diş hekimliğinde de yaşanacağını söyleyebiliriz. Diş hekimliği kendi adına çalışan bir meslek olmaktan çıkartılacak. Diş hekimleri büyük sermayenin tekelinde, özlük haklarından yoksun, ücretli çalışanlar konumuna gelecektir. Ayrıca sayısı bu iktidar döneminde hızla artan diş hekimliği fakültelerinden mezun olan meslektaşlarımızın da sermaye tarafından ucuz işgücü olarak kullanılacağı, emeğimizin ucuzlatılacağı açıktır.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.