YILIN İLK KURU ÜZÜMÜ BORSADA

Yılın ilk çekirdeksiz kuru üzümü kilosu 120 TL’den Manisa Ticaret Borsası tarafından alındı. İlk kuru üzüm için borsada düzenlenen geleneksel törende açık artırma 15 TL’den Manisa Valisi Erdoğan Bektaş tarafından başlatıldı. Kıyasıya geçen açık artırmada Manisa Ticaret Borsası ilk kuru üzümü kilosu 120 TL’den aldı.

YILIN İLK KURU ÜZÜMÜ BORSADA

2015-2016 Çekirdeksiz Kuru Üzüm Sezonu İlk Ürün Töreni, Manisa Ticaret Borsası'nda yapıldı. Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap’ın ev sahipliğinde yapılan törene Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, AK Parti Manisa Milletvekilleri Recai Berber, Murat Baybatur, MHP Manisa Milletvekilleri Erkan Akçay, Zeynel Balkız, CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, kaymakamlar, oda başkanları, daire müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.

2015-2016 Çekirdeksiz Kuru Üzüm Sezonu İlk Ürün Töreni'nin açılış konuşmasını yapan Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap, “Bu tören; ilk hasatla birlikte, zincirin tüm halkalarını bir araya getiren ve yeni sezonun habercisi olan sektörel bir buluşma olduğu kadar, sultani üzüme dair Manisa’mızda birikmiş tarihi ve geleneksel değerler itibariyle de en önemli motiflerimizden biridir. Manisa Sultani Çekirdeksiz Üzümümüzün, hasat dönemi öncesine kadar, üretilmesi için verilen mücadelede yaşananlara baktığımızda ise karşımıza önemli ölçüde bir burukluk çıkıyor. Özellikle nisan ayı ve sonrasında, farklı zamanlarda ve farklı lokasyonlarda yaşanan, soğuk vurması ve dolu yağışı gibi doğa olayları nedeniyle, pek çok bağ alanımız ve üreticimiz önemli derecede zarara uğramış durumda. Dolayısıyla; üretim süreci zorluklarla geçen sektörümüzü, işin ticari bölümünde de zorluklar bekliyor. Bu zorluklar maalesef, Manisa’nın genel ekonomik ve ticari döngüsünü de etkileyebilecek ölçüde görünüyor. Ama Biz, törenimize bu yıl ara vermeyi istemedik. Çünkü her şeye rağmen; kaderine isyan etmek yerine, Allah’ın verdiğine kanaatle mücadelesini sürdürmeyi seçen, zorluklar karşısında yılmak yerine her şeyin hayırlısını dileyerek, ailesi, ülkesi ve milleti için var gücüyle üretmeyi görev bilen insanımıza moral vermek istedik” dedi.

MANİSA’NIN SEMBOLÜ
Çekirdeksiz kuru üzümün Manisa’nın en önemli üretim sembollerinden birisi olduğuna dikkat çeken Özkasap, “Ülkemizin en önemli tarımsal döviz kaynaklarından olan çekirdeksiz kuru üzüm arzının, her sene yüzde 90’dan fazlası Manisa’da üretilmektedir. 2014-2015 sezonunda temmuz sonu itibariyle 322 bin ton çekirdeksiz kuru üzüm üretimi borsalarımızda tescil edilmiştir. Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliğimizin son hafta raporuna göre ise 247 bin ton ihracat gerçekleştirilmiş bu ihracat miktarıyla da ülkemiz 443 milyon dolar gelir elde etmiştir” diye konuştu.

HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI
Özkasap konuşmasının son bölümünde 7 Haziran genel seçimlerinden sonra, ülke kamuoyunun ve iş dünyasının beklentisi hakkında da şunları söyledi:
“Kurulacak olan yeni hükümetle birlikte, her alanda oluşacak yeni politikaların, bunlara bağlı yeni projelerin ve başarı sağlanmış mevcut kalkınma politikalarında devamlılığın, ülke gündeminde öncelikli olarak yer almasıyken, geçen süreç maalesef siyasi belirsizliklere ve üzücü gelişmelere sahne olmuştur. Sürecin getirdiklerine ekonomi alanından baktığımızda ise; yeni hükümetin kurulması sürecinin uzamasıyla yapısal reformlardaki gecikme, koalisyon görüşmelerinden somut sonuçların çıkarılamamasıyla oluşan erken seçim ihtimalinin yatırımları yavaşlatması, gelişmiş ülke ekonomilerindeki sorunlar ve Ortadoğu’da artan güvenlik risklerinin ihracatımızı olumsuz şekilde etkilemesi, gibi pek çok etkenin bir araya gelmesiyle, yılsonu ekonomik büyümemizin yüzde 4’lük hedefin ve ülke potansiyelinin altında kalacağı konuşulmaya başlanmıştır. Bu nedenle ve bir meslek kuruluşu olmanın getirdiği sorumlulukla siyasi partilerimize ve siyaset aktörlerimize çağrımız şudur; bu günler, ülke menfaatlerinin siyasetin üzerinde tutulacağı günlerdir. Yeni hükümetimizin bir an önce kurulması ve siyasi belirsizliğin süratle giderilmesi için herkesin elini taşın altına koyması gerekmektedir.”

AÇIK ARTIRMA
Sadık Özkasap’ın ardından AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber, CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay ve Manisa Valisi Erdoğan Bektaş da birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından Manisa Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ergün Türek tarafından Borsaya Saruhanlı ilçesi Gümülceli Mahallesinden üretici Vehbi Adağ’ın getirdiği yılın ilk kuru üzümü için açık artırma yapıldı. Manisa Valisi Erdoğan Bektaş’ın 15 TL fiyatla açılışını yaptığı açık artırmada AK Parti, MHP ve CHP milletvekilleri arasında kıyasıya bir rekabet yaşandı. Yapılan açık artırma sonunda kilosu 120 TL’den yılın ilk kuru üzümü Manisa Ticaret Borsası tarafından satın alındı. Borsaya 100 kilo kuru üzüm getiren Saruhanlılı üretici Vehbi Adağ ise çeşitli hediyelerle ödüllendirildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.