YASA TASARINA MANİSA'DAN PROTESTO!

Türk Eğitim Sen Manisa Şubesi üyeleri, Manoya Meydanı’nda ‘MEB Yasa Tasarısı’nı ellerinde dövizlerle slogan atarak protesto etti. Kanun tasarısının pimi çekilmiş bir bomba olduğunu söyleyen Başkan Recep Varlıakman, emniyet ve yargıdan sonra Milli Eğitim’e de el atan iktidarın, çatlak ses çıkmaması için her türlü gayreti gösterdiğini kaydetti.

YASA TASARINA MANİSA'DAN PROTESTO!

Türk Eğitim-Sen Manisa Şube Başkanı Kadir Recep Varlıakman, hükümetin TBMM’ye sevk ettiği ve kamuoyunda ‘MEB Yasa Tasarısı’ diye bilinen, Milli Eğitim Temel Kanunu ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısının pimi çekilmiş bomba olduğunu söyledi. Türk Eğitim-Sen Manisa Şubesi, Manoya Meydanı’nda ‘MEB Yasa Tasarısı’nı ellerinde dövizlerle slogan atarak protesto etti.

İKTİDARA MİLLİ EĞİTİME DE EL ATTI

Varlıakman, emniyet ve yargıdan sonra Milli Eğitim’e de el atan iktidarın, çatlak ses çıkmaması için her türlü gayreti gösterdiğini kaydetti. Varlıakman, paydaşlarla hiçbir istişare yapılmadan, ‘ben yaptım, oldu’ anlayışıyla hazırlanan, siyasallaşmanın önünü açan, kadrolaşmayı eğitimin her hücresine yerleştiren ve tam bir ucube olan bu yasa tasarısının önümüzdeki günlerde eğitim hayatını yangın yerine çevireceğini ifade etti.

TASARI EĞİTİMİ TEMELLERİNDEN SARSACAK

Varlıakman, Manisa söz konusu yasa tasarısında hem eğitimi temellerinden sarsacak hem de öğretmenleri, okul yöneticileri mağdur edecek düzenlemeler yaptığını söyledi. Bu yasa tasarısında en tehlikeli hususlardan birisinin de 4 yıl ve üzeri sürelerle okul müdürü, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olanların, bu görevlerinin sona erecek olması olduğunu dile getiren Varlıakman, “Bundan sonra okul yöneticileri İl Milli Eğitim Müdürü ve Vali oluru ile okul müdürü, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olacaktır. Kanunun yayınlanmasıyla birlikte mevcut okul yöneticilerinden 4 yılını dolduranların görevleri sona erdirilecek, bu kişiler öğretmenliğe dönecek ya da tekrar görevlendirilirlerse görevlerine devam edecekler. Okul yöneticilerinin bir 4 yıl daha bu görevlerine devam etmelerine ise İl Milli Eğitim Müdürü ve Vali karar verecek.” dedi.

ESKİ KADROLAR TASFİYE EDİLİYOR

Varlıakman, “Anlaşılan kendi kadrolarını oluşturmak için okul müdürlerine sözlü sınav getirmek yeterli olmadı ki, Hükümet bu kez de hiçbir kıstas getirmeden istediği kişileri doğrudan okul müdürü, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak atamayı arzulamaktadır. Zira MEB’in yakın zamanda yaptığı fişlemeler düşünüldüğünde, kimlerin yandaş, sırdaş olduğu iktidar için üç bilinmeyenli denklem değildir. Hükümet, eski kadroları tasfiye etmenin yolunu 4 yılı sona erenleri görevlerinden almakla bulmuştur. Kısacası AK Parti kendi devletini kuracak, yandaşlarını, torpilli olanları, emir kullarını okul yöneticisi yapacak, diğerlerini ise ekarte edecektir. AK Parti tıpkı emniyet ve yargıda olduğu gibi, eğitimde de kendi adamlarını kilit noktalara getirme hevesindedir. Eğitimde liyakatli, becerikli, ehil okul yöneticileri, yerini iktidarın her emrini yerine getiren beceriksiz, bilgisiz, ehliyetsiz kişilere bırakabilmektedir. Üstelik bu durum 110 bin civarındaki okul yöneticisini etkileyecektir.” diye konuştu.

TASARI DERHAL GERİ ÇEKİLMELİ 

Varlıakman şöyle devam etti: “Yandaşlık kokan, MEB’i siyasallaştıran, kendinden olmayana hayat tanımayan, yanlışlara ‘dur’ diyenlerin kafasına tokmakla vuran, iktidarın her söylediğini emir telakki edenleri makamlara getirebilecekler. Bu yasa taslağı derhal geri çekilmelidir. Eğitimi kaosa sürükleyecek ve büyük depremlere yol açacak olan bu tasarı asla kabul edilemez. Bu tasarı geri çekilmediği müddetçe Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’i sıcak makam koltuklarında rahat oturtmayacağız.” Basın açıklamasının ardından kalabalık, olaysız bir şekilde dağıldı. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.