VEKİLLER TAKİPSİZLİK KARARINA NE DEDİ?

Manisalı milletvekilleri, 25 Aralık yolsuzluk soruşturması kapsamında sorgulanan 96 kişi hakkında verilen takipsizlik kararını değerlendirdi. Ak Parti kanadında karar normal karşılanırken, CHP ve MHP kanadı duruma tepki gösterdi.

VEKİLLER TAKİPSİZLİK KARARINA NE DEDİ?

Haber:Berfin Adıcan

CHP, MHP ve Ak Parti’nin Manisa milletvekilleri, aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın da bulunduğu 25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında sorgulanan 96 kişiye takipsizlik kararı verilmesini değerlendirdi. Ak Parti kanadında karar olumlu karşılanırken, MHP ve CHP milletvekilleri Türkiye’de üstünlerin hukukunun geçerli olduğunu savundu.

“ENTERESAN BİR AMERİKAN FİLMİ”

Kararı değerlendiren CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Türkiye’de hırsızların polisleri kovaladığını söyledi. Özel: “Ak Parti’nin bir Amerikan projesi olduğunu çok defa söylediler. Amerikan filmlerinde alışık olduğumuz bir sahne var, suçlular kaçar polisler kovalar. Şimdi Türkiye, en enteresan Amerikan filmini izliyor. Polis kaçıyor, hırsız kovalıyor. Polisin yapmış olduğu operasyonda baş zanlı Bilal Erdoğan’dı. Başbakan oğluna ifade vermeye gitmeyeceksin dedi ve ifadeye yollamadı. Yolsuzluk operasyonu yapan polislere karşı operasyon başlattılar. Yolsuzluk operasyonlarının emrini veren savcıların yerine yeni savcılar atadılar, savcıları görevden aldılar ve hakimleri değiştirdiler. Son olarak operasyonu yapan polisleri cezalandırıyorlar. Başbakan’a, bakanlara, bakanların çocuklarına uzanan bir yolsuzluk operasyonunda takipsizlik kararı vererek dosyayı kapattılar.” dedi.

“AK PARTİ HUKUKU BÖYLE BİRŞEY”

Ak Parti yöneticilerinin sorgulanamadığını iddia eden Özel: “Artık Türkiye’de ayrıcalıklı ve üstün bir zümre var. Ak Parti’nin üst düzey yöneticileri kovuşturmadan muaflar. Onların ayrı bir dokunulmazlığı var. Hukukun üstünlüğü yerine üstünlerin hukuku; hukukun egemenliği yerine egemenlerin hukuku geçti. Krallık rejimlerindeki gibi sarayın dışında yaşayanlar için farklı kanunlar var. Saltanat sahipleri, ülkede gücü elinde tutanlar yolsuzluğa karışsalar dahi sorgulanamıyorlar, cezalandırılamıyorlar. Artık onlara farklı bir hukuk uygulanıyor. Bundan sonra artık kimse hiçbir bakan çocuğuna ve Ak Parti’nin üst düzey yöneticilerine dokunamaz. Onlara dokunan yanar. Savcılar, hakimler ve polisler yandı. Ak Parti’nin hukuku böyle bir şey.” diye konuştu.

“ÜZERİNİ KAPATMAYA ÇALIŞIYORLAR”

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, yolsuzluk soruşturmasının üzerinin kapatılmaya çalışıldığını söyledi. Akçay: “Yeni Başbakan Davutoğlu ‘Yolsuzluk yapan elleri kırarız’ demişti. Hükümet programının okunduğu gün ve yolsuzluklarla savaşılacağının söylendiği gün bu takipsizlik kararı ortaya çıktı. Anlaşıldı ki yolsuzluk yapanların elleri kırılmamıştır, yolsuzluk yapanların elleri öpülmüştü. Takipsizlik kararı verilmesi demek sorgulanan kişilerin suçsuz olduğu anlamına gelmez ve onları aklamaz. Sadece bu yolsuzluk iddialarının soruşturulması ileri bir tarihe ertelenmiştir. Verilen bu kararla yolsuzlukların üstü kapatılmıştır.” dedi.

“KURU İDDİALAR DEĞİL, BELGELERİ VAR”

Operasyon kapsamında şüphelilere yönlendirilen yolsuzluk ve rüşvet iddialarının kuru iddialar olmadığını ve belgelerle kanıtlanabileceğini ifade eden Akçay: “İddialar araştırılmıyor, hakkında bu kadar skandal bulunan kişilerin üzerine gidilmiyor. Bu ayakkabı kutuları ne olacak? Elbise torbaları ve çikolata kutuları içerisinde alınan verilen rüşvetler ne olacak? Havaalanı ve otoyol ihalelerinde bazı müteahhitlere havuz oluşturulduğu ve ülkenin Başbakanı ve Ulaştırma Bakanı tarafından yapıldığı iddiaları ne olacak? Birçok ihalede yolsuzluk yapıldığı ve yandaşa peşkeş çekildiği iddiaları kuru iddialar değil. Bunların belgeleri var. 750 bin liralık saat rüşveti alan bakanlar var. Tüm bu iddiaların tekrar tekrar soruşturulması gerekir.” dedi.

“İSTEYEN İTİRAZ EDEBİLİR”

Ak Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, yargının bağımsız olduğunu ve takipsizlik kararına itiraz edilebileceğinin altını çizdi. Özdağ: “Türkiye’de yargı bağımsızdır. Türkiye’de yargı tarafsız ve objektif olmalıdır. Yargı kimsenin cinsiyetine, mezhebine, dinine, statüsüne bakmadan karar verir. Burada yargı takipsizlik kararı vermiştir. İtirazı olanlar üst makama dilekçe verebilirler. Bu işin AİHM’ye kadar yolu var, AİHM’ye bireysel başvuru hakkı tanıdık. Süreç devam ediyor. Kurumlarda özellikle yargı yüceliğini ve objektifliğini kaybetmemelidir. Yargı bir karar vermiştir, bu karara tüm Türkiye saygı duymalı. Yargı kararlarının kesin hükümlülüğü vardır fakat eleştiriler yapılabilir. Yine de karara herkesin saygı duyması gerekir. Yargıyı kendi haline bırakmamız lazım. Yargı kimsenin arka bahçesi olmaması lazım. Yargının milletimiz adına karar vermesi gerekiyor. Herkes yargı içerisinde adalet duygusuyla yer almalıdır.” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.