VALİ SAVAŞ MANİSATV’DE MERAK EDİLEN SORULARI CEVAPLADI

Manisa Valisi Abdurrahman Savaş Manisatv’de Murat Yalçın’ın sunduğu 45 Dakika programında önemli açıklamalar yaptı.

VALİ SAVAŞ MANİSATV’DE MERAK EDİLEN SORULARI CEVAPLADI

Manisatv ve Manisahaberleri.com Haber Müdürü Murat Yalçın’ın hazırlayıp Sunduğu ‘45 Dakika’ Vali Abdurrahman Savaş’ı Manisalılarla buluşturdu. Manisa’nın Büyükşehir olmasıyla birlikte ilde yaşanacak olan değişiklikler hakkında bilgi veren Savaş, merak edilen soruları cevaplandırdı.  

VALİ SAVAŞ MANİSATV’DE MERAK EDİLEN SORULARI CEVAPLIYOR

Manisa Valisi Abdurrahman Savaş Manisatv’de Mutat Yalçın’ın sunduğu ‘45 Dakika’ programının konuğu oldu. Manisatv ve manisahaberleri.com Haber Müdürü Murat Yalçın’ın hazırlayıp Sunduğu ‘45 Dakika’ Vali Abdurrahman Savaş’ı Manisalılarla buluşturdu. Manisa’nın Büyükşehir olmasıyla birlikte ilde yaşanacak olan değişiklikler hakkında bilgi veren Savaş, merak edilen soruları cevaplandırdı.

“ŞEHRİN YÖNETİMİNDE EN ÖNEMLİ HUSUS KOORDİNASYON”

Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, Büyükşehir ve ilçe Belediyelerinin en önemli hususun koordinasyon olduğunu söyledi; Savaş; “Manisa genelinde 16 işlev gören kurum var iken 17 ilçe olacak il müdürlükleri doğrudan koordinatör işlevi yapacak. Manisa Büyükşehir Belediyesi görevleri itibariyle 17 ilçenin Manisa ilinin tüm coğrafyasından hizmetler sunacak bir kuruma dönüşüyor. Anafartalar, Laleli neyse Demirci de öyle olacak. Ana arterler yani yol işlerini Büyükşehir yönetecek. Daha önce il özel idaresinde bulunan tüm yolların sorumluluğu Büyükşehir Belediyesinde olacak. Tüm il genelindeki içme suyu atık su itfaiye hizmetini Büyükşehir görecek. Daha öncesinde özel idare 780 köyümüz 68 beldemiz 15 ilçemiz ve Manisa Belediyemiz hepsi içme suyuyla ilgili çalışmalar yapamıyordu. 9 yüz küsur hizmet edecek kurumun yerine artık sadece Büyükşehir olacak. Bu bir avantajdır. Özel idareyle karşılaştırırsak Büyükşehrin Belediye kanunun gereği imkanlar daha fazla. Ölçek büyüdüğü için hizmetin daha verimli götürülme olanağı var. İtfaiye hizmetini ele alalım mesela. Her bir belde bu hizmeti yönetmekle yükümlü idi, ilimiz Büyükşehir olduğunda değişik yerlerde istasyonlar kurmak kaydıyla tüm şehirde hizmet verebilir. Her bir ilçeyi, beldeyi ele aldığınızda kaynakları bölüyorsunuz. İl merkezindeki vatandaşın yararlandığı hizmet kalitesinden en ücra köydeki vatandaş da aynı kalitede yararlanacak. Kurumların becerisi performansı ve ölçek büyümesi anlamında daha iyi bir hizmet olacaktır” dedi.

İLÇE VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ FARKI NEDİR?

İlçe ve Büyükşehir Belediyeler arasındaki farkı anlatan Vali Savaş; “İlçe belediyesi ile büyükşehir belediyesi arasında görev paylaşımı var ve görev farklılaşması var. İlçe genelindeki bütün hanelerin çöp toplama ve temizliği İlçe Belediyesi tarafından su götürmesi, Büyükşehir Belediyesi tarafından olacak. İlçe Belediyesinin topladığı çöpü de Büyükşehir Belediyesi katı atık tesisiyle bertaraf edecek. Yani büyükşehir ve ilçe belediyeleri bir uyum içinde çalışmalıdır” dedi.

Vali Savaş; “Manisa Merkezinde Turgut Özal mahallesindeki bir vatandaşımızın sorunuyla ilgili merciler ne ise en ücradaki köydeki vatandaşın sorununun mercii aynı olacak. İlçe Belediyelere, Kaymakamlığa, Valiliğe iletebilir ama yöntem olarak şu olmalı birinci müracaat. Mesela Çöp toplama ile ilgili sorununu İlçe Belediyesine iletmesi gerekir. Şikayet mercii konusunda değişen bir şey yok, daha önce de muhtarlar vasıtasıyla bu mercilere ulaşabilirdi vatandaşlarımız. Büyükşehir hizmet noktasında daha iyi bir hizmet düşünürse böyle noktalar oluşturup görevlendirebilir. Büyükşehrin Hizmeti nasıl iyi bir şekilde yürütürüm şeklinde planlaması lazım. Hayat genel anlamda pahalanır şeklindeki düşünceler de yanlış olur” diye konuştu.

 

“MANİSA ÇOKLU BİR KENT”

Manisa’nın çoklu bir kent olduğunu söyleyen Savaş; “Türkiye’mizin her bir köşesi birbiriyle mukayese edilmeyecek kadar güzel. Fakat hepsinin özellikleri farklı o nedenle de sorunları da birbirinden farklı tabi. Manisa’nın en belirgin özelliği çok merkezli, çok kentli bir il olması. Manisa merkezin dışında Akhisar kendi başına bir kent bir merkez. Tüm ilçeler için bu geçerli. Manisa çok merkezli bir ildir. Bu nedenle de Yöneticiye çoklu bakış zorunluluğunu yükler. Tüm il geneli için tek bir sorun üretirseniz birinin sorununu çözer diğerine sorun yaratabilirsiniz. Coğrafi alanın dağınıklığı nedeniyle Manisa’daki kiraz üretim sezonu Türkiye’deki üretim sürecini neredeyse kapsıyor. Süre anlamında da uzun sürüyor. Çoklu merkez olduğu için, Sadece bir şehir olarak tüm Türkiye grafiğini yakalamış oluyorsunuz” dedi.

“ULAŞIMDA MANİSA’NIN HER YERİNDEKİ VATANDAŞLAR BÜYÜKŞEHRİN MÜŞTERİSİ OLACAK”

Ulaşım konusuna da değinen Vali Abdurrahman Savaş; “Büyükşehir ölçeğiyle birlikte ulaşım konusunda da Manisa merkez ve ilçelerin arasındaki bağlantı sağlanacak. Merkez ilçeler ve diğer ilçelerdeki vatandaşlar ulaşım konusunda Büyükşehir’in müşteri kitlesinde olacak” dedi.

Valilik adına birincil hedeflerini açıklayan Vali Savaş; “Büyükşehir Belediye Başkanı ve 17 ilçe Belediye Başkanları, Valilik ve 17 ilçe Kaymakamlığı kamu hizmetleri bu takımlar tarafından yürütülecek. Halkımız tarafından seçilen ve Bakanlığımız tarafından atanan kişilerin çok verimli çalışacak kişiler olduğuna inanıyorum. Yarınlarımızın aydınlık olacaktır. Benim birincil hedefim bu takımın en iyi şekilde çalışmasıdır. Bu hizmet ortamının en iyi şekilde yürümesi insan hayatındaki oksijen kadar önemli bir husus... Eğitim alanında önemli altyapı ihtiyaçlarımız var bunları planlıyoruz. Önümüzdeki dönem bütün bu işlerin kurumlar arası işbirliği ile yönetilmesi valilik olarak önceliğimiz” dedi.

 

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.