VALİ BEKTAŞ HAKKINDA SORUŞTURMA AÇILACAK MI?

CHP Milletvekili Özgür Özel, Manisa’nın Soma ilçesi Yırca köyündeki ağaç katliamıyla ilgili olarak İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya, "Yasal izin olmaksızın ağaç kesimine ve tarım toprağına zarar verilmesine göz yuman Manisa Valisi Erdoğan Bektaş hakkında soruşturma açılacak mıdır?" sorusunu yöneltti.

VALİ BEKTAŞ HAKKINDA SORUŞTURMA AÇILACAK MI?

CHP Milletvekili Özgür Özel, İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya, Manisa’nın Soma ilçesi Yırca köyündeki ağaç katliamıyla ilgili olarak "Yasal izin olmaksızın ağaç kesimine ve tarım toprağına zarar verilmesine göz yuman Manisa Valisi Erdoğan Bektaş hakkında soruşturma açılacak mıdır?" diye sordu.

TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi veren Özel, öenrgenin Bakan Ala tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talep etti. 5403 Sayılı Toprak Koruma Kanunu gereği tarım alanlarını koruma yükümlüğünün valilere verildiğini belirten Özel, “Kanunun 20. maddesinde, tarım arazilerinin yanlış kullanımlarında uygulanacak cezalar düzenlenmiş ve, 'Tarımsal amaçlı arazi kullanım plan ve projelerine aykırı hareket edilerek arazi tahrip edilmiş veya diğer koruma ve üretim yapılarına zarar verilmiş ise valilikçe tespit yaptırılarak sorumlular bir kez uyarılır ve projeye uygunluk sağlanması için azami üç ay süre verilir. Bu sürenin sonunda aykırı kullanımların devam etmesi durumunda faaliyet durdurulur.' denilmiştir” dedi.

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün de bu sahada termik enerji santrali kurulmasına olumsuz görüş bildirdiğini ve tarımdışı amaçla kullanılmasına izin vermediğini belirten Milletvekili Özel, Bakan Ala'ya şu soruları yöneltti:

"Hukuksuz ağaç kesimi yapan ve tarım alanına zarar veren Kolin Şirketler Grubu veya Hidro-GEN Enerji İthalat, İhracat ve Dağıtım A.Ş., 5403 sayılı kanunun 20. maddesi uyarınca Manisa Valisi tarafından ihtar edilmiş midir?

İhtar, hangi tarihte yapılmıştır?

Kamuoyu baskısına ve idari birimlere yapılan başvurulara rağmen ısrarlı bir şekilde proje sahibi şirket tarafından ağaç kesimi yapılması ve tarım toprağına zarar verilmesi üzerine Valilik, neden 5403 sayılı yasa gereğince faaliyet durdurma kararı almamaktadır?

Yasal izin olmaksızın ağaç kesimine ve tarım toprağına zarar verilmesine göz yuman Manisa Valisi Erdoğan Bektaş hakkında soruşturma açılacak mıdır?"


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.