Türkiye’nin Jeopark Elçisi Oldular

Türkiye’nin ilk ve tek Avrupa ve UNESCO Jeoparkı olan Kula Jeoparkı’nın kurucu üyelerinden olan Manisa Celal Bayar Üniversitesi, bu konudaki öncü konumunu akademik alanda Türkiye’de ilk ve tek olan JARUM-Jeopark Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni kurarak pekiştirdi.

Türkiye’nin Jeopark Elçisi Oldular

Jeopark ve jeolojik miras konularının ülkemizdeki amiral gemisi konumundaki Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Jeopark Araştırma ve Uygulama Merkezi vasıtasıyla uluslararası alanda Türkiye’nin akademik temsilcisi görevini yürütüyor.
MCBÜ Jeopark Araştırma Merkezi vasıtasıyla ülkemizde jeoparkların yaygınlaştırılması, doğal ve jeolojik mirasın etkin biçimde korunması ve yönetilmesine yönelik yeni jeoparkların başvuru ve tescil sürecine akademik destek sağlıyor.
Bu bağlamda MCBÜ JARUM-Jeopark Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Kula Jeoparkı Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Erdal Gümüş, üniversitemizi ve ülkemizi temsilen 25-30 Eylül 2016 tarihlerinde İngiltere’nin English RivieraJeoparkı ev sahipliğinde düzenlenen 7. Uluslararası UNESCO Global Jeoparklar Konferansı ve Toplantısı’na katıldı.

Etkinlikte 60 ülkeden 800’den fazla delegasyon yer aldı. Türkiye’yi temsilen katılan Üniversitemiz JARUM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Erdal Gümüş; Avrupa Jeoparklar Ağı (EuropeanGeoparks Network) Koordinasyon Kurulu üyeliğine, Global Jeoparklar Ağının ise Yönetim Kurulu üyeliğine (Executive Board) seçilen tek Türk delege oldu. Etkinlikte Kula Jeoparkı delegasyonu olarak Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Azmi Açıkdil, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun ve Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda da yer aldı.
Yrd. Doç. Dr. Erdal Gümüş, toplantılarla eşgüdümlü devam eden konferansta “GeotourismandGeoeducation on Volcanoes in Kula Geopark” konulu bir sözlü bildiri sundu.
2017 yılında ilk 4 yıllık sertifika süresi dolup UNESCO denetimine (Revalidation) tabi olacak Kula Jeoparkı için, resmi denetim takvimi de bu konferansla başlamış oldu.
 
 

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.