SUYA YÜZDE 50 İNDİRİM ÇAĞRISI!

Manisa Büyükşehir Belediyesi, meclis toplantısında AK Parti grubunun katı atık bedeli alınmasıyla ilgili önerisinin ardından Manisalıları mağdur etmemek için suda yüzde 50 indirim yapmak amacıyla MASKİ Genel Kurulu’nu olağanüstü toplantıya çağırdı.

SUYA YÜZDE 50 İNDİRİM ÇAĞRISI!

Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, Kültür Merkezi Meclis Salonunda düzenlenen basın toplantısında son günlerde yaşanan tartışmalara yönelik basın açıklaması yaptı. Toplantıya Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yılmaz Gençoğlu, Genel Sekreter Yardımcısı Aytaç Yalçınkaya, MASKİ Genel Müdürü Yakup Koç, daire başkanları ve daire müdürleri de katıldı.

‘Kanunu yapanlar büyükşehrin görevlerini bilmiyor’

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Memiş, son günlerde Manisa kamuoyunda yanıltıcı açıklamaların olduğunu belirterek, gerçeklerin öğrenilmesini istediğini söyledi. Büyükşehir Kanunu ve büyükşehir belediyeciliği konusunda bilgi veren Memiş, “Büyükşehir Belediye hizmetlerinin işin içinde olan, kanunu yaptıkları söyleyen birçok kişi tarafından bilinmediğini görüyoruz. Kamuoyunda belediye hizmetleri değerlendirilirken fahiş hatalara düşüldüğünü görüyoruz. Kent bütününe hizmet eden üst ölçekteki hizmetlerin yatırımların büyükşehir tarafından yapılmasını öngören imar hizmetlerinden, mezarlık hizmetlerine kadar birçok hizmetin büyükşehir tarafından yapılması bunun dışında kalan daha çok sosyo kültürel özelliği olan çöp toplama gibi hizmetlerin ilçe belediyeleri tarafından yürütülmesini öngören bir düzenleme var. Bu da 2004 yılında çıkan bu kanunu yapan belediye bürokratları değil. Hepimiz hukuka saygılı kişiler olarak mevzuatı uygulamakla mükellefiz. Bu vicdanı sorumluluk ve kamu görevinin ahlaki olarak yapılmasının bir sonucudur” dedi.


‘Suda zam kararını kimin verdiği ortadadır’

Manisalıları en çok ilgilendiren su konusunda önemli açıklamalar yapan Büyükşehir Genel Sekreteri Halil Memiş, su konusunda AK Parti grubunun yaptığı açıklamaları gayretle izlediğini ifade etti. Memiş, “Ben sataşma değil durum tespiti yapıyorum. Sayın Mehmet Çerçi, Ömer Faruk Çelik ve Zülfikar Gürcan’ın açıklamaları oldu. Gayretle izledim. Mehmet Çerçi bu mecliste çoğunluk bizde kararı biz veririz demişti. Eğer öyleyse suda zam kararını kimin verdiği ortadadır. Şimdi tutup durum bu iken söylem bu iken su idaresi Büyükşehir

Belediyesi’ne bağlı bir idare su zammını orası yapmıştır demek ne derece doğrudur. İdarenin fiyatları daha yüksekti biz onu aşağıya çektik diyor. Hani bunun kararını veren büyükşehirdi siz karışmıyordunuz nasıl aşağı çektiniz?” diye sordu.

‘Sadece 5 belediyeden tarife geldi’

Evsel katı atık tarifeleriyle ilgili yaşanan tartışmalarda asıl amaçlarının hukuki altyapı oluşturmak olduğunu dile getiren Memiş, bu bedeli almak için abonelerle sözleşme yapılması gerektiğini ama ilçe belediyelerinin bu tarifeleri düzenlemek için herhangi bir girişim yapmadıklarını duyurdu. Sadece 5 belediyeden tarife geldiğini ifade eden Memiş, “Katı atıkla ilgili bu zam değil ne kadar kullanırsa kullansın 1lira alacağız diyor. Öteki de 2 lira diyor. Evsel katı atıkla ilgili olarak hane başına 5 lira yazıyor. Bu su faturası üzerinden alınacağı için vatandaş suya zam yaptınız diyecek. Bunun uygulaması 2015 sonuna kadar ertelendi. O zaman bakanlığa da laf söylemeleri gerekir” dedi.

MASKİ’ye olağanüstü toplantı çağrısı

Basın toplantısında müjde veren Genel Sekreter Memiş, MASKİ Genel Kurulunu olağanüstü toplantıya çağıracaklarını duyurdu. Genel Sekreter Memiş, “Su faturalarında şişkinlik olduğu söyleniyor. İdare olarak bunu tespit ettik. İdarede hukukunun temel ilkesi işlemlerde hata görülürse o hatadan dönebilirler. Hukuka saygılı idare olarak belediyemizin bundan kaçması mümkün değil. Su tasarrufunu sağlamak amacıyla kademelerinde yapıldı. Belediye başkanımızla yaptığımız değerlendirmede tekrar gözden geçirilmesi kanaatine vardık. Önümüzdeki Salı 10 Mart’ta yapılacak meclisin arkasından yada önünden MASKİ genel kurulunu ticarethaneneler ilişkin su tariflerini görüşmek üzere toplantıya çağıracak. Önerimiz 0-50 metreküp 4,5 lira, 50 metreküp 6 lira önerimizdir. -10 metreküpe kadar 4,5, 10 metreküp 20 metreküp arası 5 buçuk, 20 metreküp 30 metreküp arası 6 buçuk, 30 metreküpten itibaren 10 liraydı. Getirdiğimiz öneri yüzde 50 civarında bir indirim sağlayacak” diye konuştu.

‘Kim sorumlu olacak?’

Son olarak AK Parti grubuna seslenen Memiş, alınan kararlarda kimin söz sahibi olduğuna karar verilmesini istedi. Tepki doğuran kararlarda idarenin suçlandığını kaydeden Memiş, “Çoğunluk var karar veririz diyorlar. Demokrasi buysa saygımız sonsuz. Ama çok net bir şekilde bunu diyenlerin alınacak kararlarda hangi konumda olduklarını bilmemiz gerekiyor. Yunusemre Belediye Başkanı Çerçi dedi ki biz çoğunluğuz bizim dediğimiz olur. Bunu mu dikkate alacağız. Yoksa parti grup başkanı Zülfikar Gürcan ve Ömer Faruk Çelik diyor ki belediye yönetimi MHP’de, sorumlu belediye başkanıdır diyor. Kamuoyuna verilmesi gereken bir cevap olduğunu düşünüyorum. Söz ve karar hakkı gücü sizde ancak karar vermiş olmanıza rağmen sorumluluktan kaçmak sorumluluk Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün mü olacak? Parti çoğunluğu siz de ama kamuoyu beklentilerinin karşılanmadığı, tepki doğuran konularda sorumluluk kim de olacaktır. Bunun cevabını belediye başkanlarından ve Zülfikar Gürcan beyden cevabını Belediye Başkanımız adına bekliyorum” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.