SPİL, DOĞA SPORLARINDA CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Manisa İl Sportif Turizm Kurulu, Turizm amaçlı sportif faaliyette bulunmak isteyenlerin taleplerini incelemek, yeterlilik belgesi düzenlemek, gerekli çalışmaları yapmak ve denetimi sağlamak üzere, ilgili kurum ve kuruluşların yetkilileri ile ilgili kişilerin katılımıyla toplandı.

SPİL, DOĞA SPORLARINDA CAZİBE MERKEZİ OLACAK

İlk Çalışma ve Değerlendirme Toplantısı Vali Yardımcısı Mehmet Yüce Başkanlığında Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleşti. İlk toplantıda Manisa merkezinde yapılması planlanan Turizm Amaçlı Sportif Faaliyet Parkur Alanlarının tespit edilmesi ele alındı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü ve İl Sportif Turizm Kurulu 2. Başkanı Erdinç Karaköse Spil dağının doğa sporlarında cazibe merkezi haline gelmesi için çalışıldığını ifade ederek, “Bakanlığımızın çıkardığı Turizm Amaçlı Spor Faaliyetler Yönetmeliği çerçevesinde ilimizde bir Sportif Turizm Kurulu oluşturuldu. Bu kurulun amacı Manisa’da yapılacak olan turizm amaçlı sportif faaliyetlerinin bir disiplin altına alınmasıdır. Aynı zamanda ilimizdeki sportif turizm çeşitlerinin artırılması, bunun teşvik edilerek alt yapı çalışmalarının hayata geçirilmesi amaçlanıyor. İlimizde bu kurul kurulmadan önce çeşitli gruplar tarafından çalışmalar yapılıyor. Bu kurul sayesinde çalışmalar planlı bir şekilde yapılacak” dedi.

 

Çalışma yapan gruplarla birlikte eylem planı hazırlayacaklarını söyleyen Karaköse, “Manisa’daki çalışmaları daha hızlı ve uygulanabilir hale getirmek istiyoruz. Manisa’da faaliyet gösteren grupların olduğu bir envanter çalışması yapacağız. Envanterin yapılmasıyla birlikte alt yapıları düzenleyeceğiz. Envanter çalışmalarını 2014’ün ilk çeyreğinde bitirmeyi planlıyoruz. Profesyonel bir harita tabanı hazırlayacağız. Spil Dağı’nda çok güzel çalışmalar yapılıyor. Sportif faaliyetleri burada daha fazla gerçekleştirmek için projeler üretebiliriz. Kırsal turizmi, sağlık turizmi gibi alanlarda birlikteliği sağlayacağız. .Bunun için neler yapabiliriz, onları ele alıyoruz. Bütün bunları planlı bir şekilde hayata geçireceğiz. Bu çalışmalar Manisa Valiliği öncülüğünde gerçekleşecek. Eylem planını birlikte geçirirsek Manisa’nın birçok yerinde sportif amaçlı turizm alanlarının oluşturulduğu göreceğiz” dedi.

Manisa’nın sportif turizm alanı bakımından zengin olduğuna vurgu yapan Karaköse, birlikte koordineli bir şekilde hareket edildiği zaman Manisa’nın önemli bir cazibe merkezi haline geleceğini kaydetti. Manisa’nın doğa sporları, trekking, yamaç paraşütü, dağ bisikleti gibi birçok sportif amaçlı turizm alanına sahip olduğunu ifade eden Karaköse, “Bunların bir kısmı fiilen yapılıyor. Manisa’ya kazanç getirecek, il dışındakilerin gelmesini sağlayacak alt yapı çalışmaları yapacağız” diye konuştu. İl Sportif Turizm Kurulu Sekreteri ve İl Kültür ve Turizm Şube Müdürü Sedat Türk, kurulun yapacağına çalışmalar hakkında bilgi verdi.

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Celalettin ÖLGÜN - 4 yıl önce
TURDAK (Turgutlu dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü) olarak böyle bir çalışmanın yapılmasını bekliyorduk. Başlangıç toplantısı olmasına karşın verimli olduğuna gelecek toplantılarda somut ilerlemeler olacağına inanıyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.
Avatar
SEDAT TÜRK - 4 yıl önce
Konunun anlam ve önemi en iyi şekilde haberde yer almış.. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz... ( Sedat TÜRK Şube Müdürü)