SIRADA TARHANA VAR!

Manisa Mesir Macunu Festivalini Aralık 2012’de UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine, Sardes Antik Kenti ve Bintepeler Lidya Tümülüslerini 18 Nisan 2013’de UNESCO Dünya Geçici Miras Listesine dahil ettiren MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay tarhana kültürü ve geleneğinin UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras listesine dahil edilmesi için Turizm Bakanına soru önergesi verdi.

SIRADA TARHANA VAR!

Milliyetçi Hareket Partisi Manisa Milletvekili Erkan Akçay Türk geleneği olan Tarhana için harekete geçti. Mesir ve Lidya'yı UNESOCO Dünya Geçici Miras Listesine dahil ettiren Manisalı vekil Turizm Bakanına Tarhana için soru önergesi verdi

MHP’li Akçay önergesinde “Orta Asya Türklerinin keşfettikleri ve dünyanın ilk hazır çorbası olan tarhanayı bu gün pek çok kültür sahipleniyor. Türk Kültürüne has olan ve her geçen gün kullanımı artan hazır çorbalarla rekabette zorlanan tarhana kültürü ve geleneğini UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras listesine dahil ettirerek pek çok kültür tarafından sahiplenilmeye çalışılan Tarhana Türk Kültürü ve Geleneğini sahiplenmeyi düşünüyor musunuz?” diye sordu.  
 
LİSTEDE NELER VAR? 

Türkiye’nin bazı kültürel değerlerinin UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Temsili listesinde yer aldığını söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “Somut olmayan kültürel mirası daha gözle görülür kılmak, önemi konusunda bilinçlenmeyi sağlamak ve kültürel çeşitliliğe saygı içinde diyalogu desteklemek için, Taraf Devletlerin teklifi üzerine, insanlığın somut olmayan kültürel mirasının temsili bir listesi hazırlanır, güncellenir ve yayımlanır. Meddahlık (2003), Mevlevi Sema Törenleri (2005), Aşıklık Geleneği (2009), Karagöz (2009),Nevruz (ortak dosya) (2009), Geleneksel Sohbet Toplantıları(2010), Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali(2010), Alevi-Bektaşi Ritüeli Semah(2010),Tören Keşkeği Geleneği (2011), Mesir Macunu Festivali (2012) Türk Kahvesi Kültürü ve Geleneği (2013), Ebru: Türk Kağıt Süsleme Sanatı (2014) İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesine dahil edilen başyapıtlarımızdır" dedi. 

HAK EDİYOR

Türk Kültürüne has olan ve Türk Kültüründe pek çok türkü ve şiirlere konu olun tarhana kültürü ve geleneğinin UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine girmesi gerektiğini söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “Toplumların kendi yapılarına ve değer yargılarına uygun gelenekleri, görenekleri, dinsel inançları, töre ve törenleriyle birleşerek, toplumun kendine has beslenme ve mutfak kültürünü ortaya çıkarmalarına neden olmuştur. Orta Asya Türklerinin yaşadıkları coğrafyanın iklim şartlarından kaynaklanarak keşfettikleri tarhana, dünyanın ilk hazır çorbasıdır. Tarhana, kullanım ve saklama kolaylıkları nedeniyle gerek yerleşik, gerekse göçer yaşam tarzlarının temel beslenme maddelerinin başında gelmiştir. Yazın bereketli hasadından ve güneşinden yararlanılarak üretilen tarhana, yılın geriye kalan bölümünde, kahvaltıdan akşam yemeğine kadar tüm sofralarda yer alır. Faydaları, besleyici ve enerji verici yönleri ile uzun süre önce Türk toplumunun kültürel hayatına giren tarhana Türk kültüründe türkü ve şiirlerde de pek çok kez yerini almıştır. Tarhana; Orta Asya’dan göç eden Türkler ve Moğollar tarafından Anadolu, Orta Doğu, Macaristan ve Finlandiya’ya getirilerek tanıtılmış ve bu ülkelerde de tüketilmeye başlanmıştır. Tarhananın Arnavutluk’ta “Trahana” ve “Trahan”, Bosna’da “Tarhana”, Bulgaristan’da “Trahana” ve “Tarhana”, Yunanistan’da “Trahanas”, Makedonya’da “Tarana” ve Macaristan’da “Tarhonya” adları ile günümüzde de yaşadığı bilinmektedir. Tarhana Finlandiya’da “Talkuna”, Irak’ta “Kışk”, Türkistan’da “Göce”, Suriye, Mısır ve Lübnan’da “Kishk” gibi isimlerle bilinmektedir. Tarhana Kültürü ve Geleneğinin UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine Dahil edilmesiyle aynı zamanda pek çok kültür tarafından sahiplenilmeye çalışılan Tarhanaya patent de alınmış olacak ve Tarhananın Türk Kültürüne ait olduğu belgelenmiş olacaktır.”dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.