ŞEHZADELER BELEDİYESİ'NDEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR!

Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı Bilal Demir, son günlerde yaşanan billboard kriziyle ilgili soruları yanıtladı.

ŞEHZADELER BELEDİYESİ'NDEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR!

Özel bir televizyon kanalında ana haber bültenine konuk olan Demir, Manisa’nın büyükşehir olmasıyla birlikte yaşanan billboardların devriyle ilgili karmaşaya açıklık getirdi. Manisa Belediyesi’nin hukuken öldüğüne dikkat çeken Demir, “Manisa’da yaşanan billboard krizi 1 Temmuz itibariyle başladı. Manisa büyükşehir olmadan önce Manisa Belediyesi diye bir kurum vardı ve bu belediye bundan 3 yıl önce özel bir reklam firmasıyla billboardlarla ilgili bir anlaşma yaptı. Bu anlaşma neticesinde de ‘Kullanım süresi bittikten sonra mevcut olan billboardlar, raketler Manisa Belediyesi’ne devredilir’ şeklinde bir madde var. Büyükşehir belediyesindeki arkadaşların yanılgıya düştükleri madde budur. Hala kendilerini Manisa Belediyesi gibi görüyorlar. Fakat anlayamadıkları bir şey varsa o da Manisa Belediyesi hukuken ölmüştür. Geçtiğimiz yıldan bu yana Manisa Belediyesi yerine büyükşehir, Yunusemre ve Şehzadeler Belediyeleri şeklinde üç ayrı belediye kurulmuştur. Manisa Belediyesi’ne devredilir ifadesi Manisa Büyükşehir Belediyesi diye anlaşılmaz. Eğer bu şekilde olsaydı zaten paylaşım komisyonu diye bir şey kalmaz, bütün mallar mülkler onlara kalırdı” dedi. 

“KENT ESTETİĞİ KOMİSYONUNU ÇALIŞTIRMIYORLAR” 

Başkan Yardımcısı Demir, Kent Estetiği Komisyonu’nun kasten çalıştırılmadığına dikkat çekerek şunları söyledi; “Manisa’da belediyecilik anlamında en yetkili kurum Manisa Büyükşehir Belediye Meclisidir. Meclis çok adil bir karar almış ve billboardları bulunduğu bölgeye göre ilgili kuruma devretmiştir. Kent Estetiği Komisyonu kurulmuş ama bu komisyonun çalışması da kasten engelleniyor. Komisyonun çalıştırılmamasının nedeni ise şehrin dört bir yanına billboard dikmektir. Bu çok çirkin bir görüntüdür.” 

“BİLLBOARDLAR YASAL OLARAK BİZİM” 

Konuyla ilgili hukuken tartışılacak bir nokta olmadığını belirten Demir, “Billboardlar yasal olarak bizim. Tartışılacak hukuken bir şey yok. Fakat 1 Temmuz’dan itibaren Manisa Büyükşehir Belediyesi acele bir şekilde hukuksuz bir ihaleyle 17 ilçedeki bütün billboardların, raketlerin ihalesini yaptı ve kendi şirketi 

olan SPİLAŞ’a verdi. Bu ihale de ayrı bir tartışma konusu. SPİLAŞ’ın yönetim kurulu başkanı bununla ilgili belgeleri de açıklıyordu ama birkaç gündür Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin sitesinden ve kendi haber sitelerinden kaldırılmış durumda. Çünkü bu ihalenin de bir sürü hukuki çarpıklıkları var. Bizim olan bir yerlerin ihalesini yapıyorlar. Bununla ilgili yasal haklarımızı kullanacağız” diye konuştu. 

“HEP BERABER MANİSA’YA HİZMET ETMEK ZORUNDAYIZ” 

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin meclis kararını tanımadığını ifade eden Demir, hukuki mücadele başlatacaklarını söyledi. Manisa’ya hep birlikte hizmet etmek zorunda olduklarına dikkat çeken Demir, “1 Temmuz’dan bu yana duyurularımızla ilgili afişlerimizi asıyoruz. Fakat gece yarısı operasyonlarıyla hukuksuz bir şekilde büyükşehir belediyesinin elemanları tarafından bu afişler kaldırılıyor. Yerine SPİLAŞ’ın reklamları asılıyor. Defalarca kendilerini uyardık. Bugün baktığımızda Manisa genelindeki tüm billboardları kullanıyorlar. Bir de bize uyarı yazısı yazıyorlar. Şehzadeler Belediyesi 165 bin insanı temsil eden bir belediyedir. Böyle bir şirketin resmi bir kuruma bu şekilde bir yazı yazmasından büyük bir garabet olabilir mi ? 3 kurumun görevlilerini karşı karşıya getirmek çok ayıptır. Bizim hareket alanımızı kısıtlayamazlar. Hep beraber Manisalılara hizmet etmek zorundayız. Ciddi manada bir cesaret var, meclis kararını bile tanımıyorlar. Hukuki mücadele başlatıyoruz, bunun peşini bırakmayacağız. Belediyemizin hakkını savunacağız” şeklinde konuştu. 

“DEVASA PANOLARI KENDİ ELLERİYLE KALDIRACAKLAR” 

Kent estetiğini bozan panoların bir an önce kaldırılması için ilgilileri göreve davet eden Demir, “Devasa panoları görenler isyan ediyor. Muradiye Cami, Sultan Cami gibi tarihi eserlerin önünü kapatarak, estetiğini bozuyorlar. Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Şehir Plancıları Odası ve Akademik Odalar Birliği’ni şehrin dört bir yanında yer alan bu çirkin panolarla ilgili göreve davet ediyorum. Bu yapılanlarla ilgili tepki göstermeye, halkın sesini dile getirmeye davet ediyorum. Biz şehrin estetiğini bozacak hiçbir çalışma içerisinde yer almıyoruz. Muradiye Camii önündeki panoyla ilgili Anıtlar Kuruluna , gerekli yerlere başvurumuzu yaptık. En kısa zamanda o panoları kendi elleriyle indirdiklerini bütün Manisalılar görecek” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.