Sağlıkta Yeni Yapılanma

663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği olarak 3’lü idari yapı şekline dönüştürülen taşra teşkilatında yeni bir döneme geçilmesi bekleniyor. Manisa HAYAT Gazetesinin haberinde il Halk Sağlığı Müdürü Ziya Tay, “ Sağlık Müdürlüğü’nün bir üst idare olarak yasal çerçevede kabul edileceği ve bütün ilin toplam sağlık hizmetlerinin koordinasyonundan sorumlu yapı haline getirileceği düşünülüyor” dedi.

Sağlıkta Yeni Yapılanma

Daha önce 3’lü idari yapıya ayrılan sağlıkta, yeni bir döneme geçilmesi planlanıyor. Konuyla ilgili bilgi veren İl Halk Sağlığı Müdürü Ziya Tay, “3 farklı idare yapısı üzerinden hizmetin yürütülmesinin oluşturduğu avantajların yanı sıra dezavantajlar da ortaya çıktı. Sağlık Bakanlığı da bu yapının faydalarını koruyup, dezavantajlarını ortadan kaldırmak bir için yeni bir yapılanma planlaması içerisinde. Tahminimce Sağlık Müdürlüğü’nün bir üst idare olarak yasal çerçevede kabul edileceği ve bütün ilin toplam sağlık hizmetlerinin organizasyonlarından sorumlu yapı haline getirileceği düşünülüyor” öngörüsünde bulundu.

3 İDARİ YAPININ ÖNEMLİ FAYDALARI OLDU

İl Halk Sağlığı Müdürü Ziya Tay, “Sağlık teşkilatı, sunulan hizmet çeşitliliği, sağlığın alanı ve teşkilatta çalışan sayısı son 10 yılda arttı. Şu anda il genelinde toplamda 10 binin üzerinde sağlık çalışanı var. Sağlık Bakanlığı da bu kadar büyük bir yapının tek bir idari çatı altında sevk ve idaresinin zor olacağını, hizmetlerin takibinin de güç olacağını düşünerek bu yapıyı 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 2012 yılında Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği olarak 3 ayrı idareye bölmüştü. Bunun sağladığı birçok avantaj olmuştu. Ben daha önce sağlık müdürü olarak görev yaptığımda tüm bu kurumlara bakarken, mesela şu an için Sağlık Bakanlığın çok önem verdiği Koruyucu Sağlık Hizmetleri 1. Basamak Hizmetlerine çok fazla zaman ayıramıyordum. Ancak zamanımın yüzde 20’sini ayırabiliyordum. Ama şu an İl Halk Sağlığı Müdürü olarak zamanımın tamamını bu hizmetlere ayırabiliyorum. Bu, bu yapının sağladığı ciddi faydalar ve avantajları oldu” dedi.

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ KOORDİNASYONUN BAŞINA GEÇER DİYE DÜŞÜNÜYORUM

Öte yandan sağlık hizmetlerin bir bütün olduğunu ifade eden Tay, “Bir bütün hizmetin farklı idari yapılar üzerinden yürütülmesinin getirdiği de bir koordinasyon konusunda 3 başlılık diye de yorumlanan bir olumsuzluk da oldu. Gerçi biz her hafta koordinasyon toplantılarıyla bu 3 idare bir araya gelip sorunları konuşuyoruz, tartışıyoruz ama bu 3 farklı idare yapısı üzerinden hizmetin yürütülmesinin oluşturduğu dezavantajlar da ortaya çıktı. Sağlık Bakanlığı da hem o yapının faydalarını korumaya devam ederek hem de bu dezavantajları ortadan kaldırmak bir amacıyla yeni bir yapılanma planlaması içerisinde. Bu yapılanmada da en çok konuşulan, düşünülen yapı bu 3 ayrı yapının devam edeceği ancak bunlardan bir tanesinin muhtemeldir ki Sağlık Müdürlüğü’nün bir üst idare olarak yasal çerçevede kabul edileceği ve bütün ilin toplam sağlık hizmetlerinin organizasyonlarından, koordinasyonundan sorumlu yapı haline getirileceği düşünülüyor. Tabii bu görüşmeler, çalışmalar, çalıştaylar sonrasında en son şekli ne olur onu bilemeyiz. Onu önümüzdeki 2-3 ay içinde sonuçlandırmayı düşünüyor Sağlık Bakanlığı” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.