SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN O HASTANELERE MÜJDE

Birçoğu maddi tehlike içerisinde bulunan, üniversite hastanelerinin tıbbı malzeme ve mal teminini Sağlık Bakanlığı karşılayacak.

SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN O HASTANELERE MÜJDE

Sağlık Bakanlığı, birçoğu iflas tehlikesi ile karşı karşıya olan üniversite hastanelerinin “tıbbi malzeme ve sarf” ihtiyaçları için harekete geçti.  Bakanlık ile YÖK arasında imzalanan protokole göre; üniversite hastanelerinin tıbbi malzemelerini artık Sağlık Bakanlığı karşılayacak.

YÖK’teki imza törenine Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yanı sıra  Bakanlık Müsteşarı Eyüp Gümüş, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Safa Kapıcıoğlu ile çeşitli üniversitelerin rektörleri ve bakanlık yetkilileri katıldı.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu burada yaptığı konuşmada “Yaklaşık iki yıldır, üniversite hastanelerimizin ve tıp fakültelerimizin önemli sorunları var. Bunu, zaman zaman değişik platformlarda dile getirdik. Bazen, kısmen anlamlı sayılabilecek çözümler üretsek bile köklü bir çözüm sürecini ne yazık ki başaramadık. Arzumuz, 7 Haziran seçimleri sonrası çok daha köklü bir yol haritasını belirlemekti ama seçim sonrası böyle bir ortam oluşmadı. Bunu görünce de son bir haftadır Sayın Başkanımızla acil ne yapabileceğimiz üzerinde çalıştık.

Acil anlamında Sağlık Bakanlığında oluşturulan 50 milyonluk fonu hızlı bir şekilde tıbbi ilaç ve malzeme konusunda talepleri alarak değerlendirmek ve yine tıbbi malzeme alımlarında da arzu eden üniversitelerimizin, tıp fakültelerimizin Kamu Hastaneleri Kurumunun imkanlarıyla ve dinamikleriyle, 4 ay sonrasındaki süreçte de SGK’da olan hakedişlerinden mahsuplaşma şeklinde bir protokolü, bugün imzalama aşamasına geldik” dedi.

“CAN SUYU”

Bakan Müezzinoğlu, bu protokolün “can suyu” olması temennisinde bulunarak, “İnşallah bir can suyu sürecini bu 2 ay içinde atlatırız ama gerçekçi olarak konuşmak gerekirse temel sorunları çözecek bir yol haritasını oluşturulacak bir ekibin ya da komisyonun çok iyi hazırlayıp, tekrar tekrar bu süreçlerin konuşulduğu, herkesin önünü görebildiği bir sürecin planlanması gerektiğine inanıyorum. Onu da inşallah, gerek Başkanımız gerek bizim görevlendirdiğimiz arkadaşlar, hazırlıkları yapar. Ancak artık bu süreçler, seçimlerden sonra kurulacak hükümetin alacağı kararlarla şekillenir diye düşünüyorum” diye konuştu.


PEKİ KAPASİTELER NE OLACAK?

Konuşmasının ardından bir gazetecinin, “Üniversitelerde kapasite sorunu olduğu da gündeme geldi. Buna ilişkin bir çalışma da olacak mı?” sorusu üzerine Müezzinoğlu,
“Kapasiteden kast edilen hastaların yer bulamaması ise bu zaman zaman bizim kamu hastaneleri için de söz konusu. Mevsime bağlı olarak ya da yoğun bakımlarda zaman zaman artışlar olabiliyor. Cerrahpaşa ve Çapa özelinde konuşulduğunda her iki hastanenin de fiziki mekan sıkıntısı sorunu var. Her ikisinin de yeniden yapılanma gibi yol haritası var. Her ikisi için de önümüzdeki 3-4 sene zor geçecek. Bizim kamu olarak da Haseki ile ilgili var. Orası da yıkılıp yapılacak. Bu anlamda, sıkıntılı süreçler olur ama daha iyiyi yakalayabilmek için bu süreçleri paylaşarak azaltacağız. Başakşehir Şehir Hastanesi’nde 1-1,5 yıl gibi gecikmemiz olmasaydı, belki orası İstanbul’un ciddi yükünü alacaktı. Orada da fiilen yeni başlamış durumdayız. Oranın da en az 1-2 yılı var.” diye konuştu.

“TIBBİ MALZEME VE MAL TEMİNİNİ KARŞILAYACAK”

YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç da protokolün önemli olduğunu söyledi. Söz konusu protokole dileyen üniversite hastanelerinin başvurabileceğini belirten Saraç, protokolün bakanlığa bağlı sağlık kuruluşlarından tıbbi malzeme ve mal teminini kapsayacağını söyledi. Saraç, “Bu protokol çerçevesinde dileyen devlet üniversitelerimizin imzalayacakları alt protokoller ile üniversite hastanelerimizin tıbbi cihaz ve malzeme alımlarındaki maliyetleri, girdi maliyetleri görülür bir ölçüde azalacak ve ciddi bir planlama yapıldığı takdirde bu kısa bir zaman diliminde olumlu sonuçlar doğuracaktır” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.