RUH SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI HASTANESİ'NİN YÜZDE 65'İ ŞİZOFREN HASTASI

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Ahmet Ayer, tedavi altına alınan 675 hastanın yüzde 65'inin şizofren olduğunu kaydetti. Ayer hastanenin yüzde 95 ila yüzde 100 doluluk oranına sahip olduğunu ve 12 farklı ilden hasta tedavi ettiğini sözlerine ekledi.

RUH SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI HASTANESİ'NİN YÜZDE 65'İ ŞİZOFREN HASTASI

HABER:BERFİN ADICAN

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Ahmet Ayer, hastanenin fiziki yapısı, işleyişi ve hastanede kalan hasta profiliyle alakalı açıklamalarda bulundu.

12 İLE HİZMET VERİLİYOR

Hastanenin 675 yatak kapasitesine sahip olduğunu ifade eden Ayer, "Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi ve Ahmetli Ruh Sağlığı Ünitesi olmak üzere toplam 675 yatak kapasiteli. Bu yatak kapasitesinde yüzde 94 doluluk oranıyla tedaviler sürüyor. Yaz aylarında bu oranlar yüzde 100'lere yaklaşmaktadır. Biz Ege Bölgesi'ndeki 9 il ve Batı Akdeniz'deki 3 il olmak  üzere toplam 12 ilden sevk alıyoruz. Sağlık Bakanlığı'nın özellikle son 5 yıldaki psikiyatri yatağı oluşturma çalışmalarıyla birlikte hasta sevkleri daha az oluyor. Toplam hasta yükümüzün yüzde 65'i Manisa'dan geliyor. Manisa'dan sonra bu sıralamayı İzmir ve Antalya takip ediyor. Bu oranın yüksek olması Manisa'nın hasta olmasıyla alakalı değil, kentin çekim merkeziyle olmasıyla alakalıdır." dedi.

ÇOCUK PSİKİYATRİSİ'NDE TÜRKİYE'YE HİZMET EDİYORUZ

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi bünyesinde kurulan Çocuk Psikiyatrisi Ünitesi'nin önemli bir yere sahip olduğunu belirten Başhekim Ayer, "Hastanemiz çocuk psikiyatrisi açısından da önemli hizmetler veriyor. Kayseri, Gaziantep ve Adana gibi gelişmiş illerden de çocuk ve ergen yatışı alıyoruz. Manisa'yla 12 ile hizmet ederken, Çocuk Psikiyatrisi'yle de Türkiye'ye hizmet veriyoruz." diye konuştu. 

YATAN HASTALARIN YÜZDE 65'İ ŞİZOFRENİ HASTASI

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başkekimi Ahmet Ayer, hastanede yatan 675 hastanın yüzde 65'inin şizofreni tedavisi gördüğünü söyleyerek, "Bunu Göğüs Hastalıkları Hastanesi gibi düşünmek gerekir. Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nde en çok KOAH hastaları yatar. Biz de Bölge Hastanesi olduğumuz için en çok şizofreni hastalarını tedavi ediyoruz. Psikiyatri hastanesinde yatan hastaların büyük bir bölümünü şizofreni hastaları oluşturur. Manisa'da da 675 hastamızın yüzde 65'ini şizofreni hastaları oluşturuyor. Bunun dışında hastanemizde adli, bippolar (çift kişilik), depresyon, yaşlı ve çocuk ile ergen hastalarımız kalıyor." şeklinde konuştu.

ZORLU BİR TEDAVİ SÜRECİ

Şizofreni hastalığıyla ilgili bilgi veren Ayer, "Şizofreni ömür boyu süren bir genetik hastalıktır. Şizofreni bozukluğu uzun süre sürdüğü için tedavi içerisinde alevlenmeler  daha sık görülür. Şizofreni hastaları genelde 21 gün hastanede yatıyor. Bu hastalığın tek tedavisi hastanede yatmak değil. Psikiyatri bölümü olarak şizofreni gibi ömür boyu süren, tedavisi zor olan ve hastada yıkım bırakan hastalıklar için toplum destekli tedavisi sunuyoruz. Hastanede yatan şizofreni hastalarımızı, hastaneden çıktıklarında da takip ediyoruz. Yeni ayakta ünitelerin olması için, şizofreni hastalarının kalabileceği korumalı yerler gibi çalışmalar sürüyor. Manisa'da bir arsa sıkıntısı olduğu için biz de sıkıntıya giriyoruz." dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.