banner278

REKLAM PANOLARINDA SON RAUND!

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, billboard ve reklam savaşlarıyla ilgili son çağrıyı yaptı. Belediyelere anlaşma çağrısı yapan Ergün, “Hizmetin siyaseti olmaz.” dedi.

REKLAM PANOLARINDA SON RAUND!

HABER: BERFİN ADICAN

Büyükşehir Belediyesi Ağustos Ayı Belediye Meclis Toplantısı’nda konuşan Başkan Cengiz Ergün, kent gündeminde büyük yankı bulan reklam panolarının kullanım hakkıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, belediyelere hizmet çağrısı yaptı.

YETKİ KARMAŞASI

Temmuz ayı Belediye Meclis Toplantısı’nda AK Parti grubunun oylarıyla Kent Estetiği Kurulu kurulmuş ve AK Partili 6 üye, kurula seçilmişti. Kurula seçilen üyelere huzur parası verilmesi öngörülmüştü. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi kararı Sayıştay’a yollamıştı.

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, geçtiğimiz ay Sayıştay’a gönderilen kararla ilgili değerlendirme raporu geldiğini ifade etti. Ergün, “Son dönemlerde yetki karmaşasına bağlı olarak tatsız günler geçirdik. Bazı arkadaşlarımızın 'ateşle oynuyor' sözlerine, 'ateş olsan cürmün yer yakarsın' denirdi ancak bu sözler yerine hukukun verdiği kararları paylaşmayı doğru buluyorum. Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin 12.05.2015 tarihli kararıyla Kent Estetik Kurulu çalışma usulü esasları ve İlan Reklam ve Tanıtım yönetmelikleri görüşülmüş, kabulü yönünde kararlar alınmıştır. Ancak bu kararların her ikisi de mevzuat açısından yönetmeliğin kesinleştiği anlamına gelmemiştir. Bu yönetmelikler her ne kadar meclis onayından geçmişse de, taslak halinde. Sayıştay'ın uygun görüşü alınmalı ve meclise tekrar getirilmelidir. Meclis onayladıktan sonra da usulüne uygun olarak ilan edilmesiyle yürürlüğe girecektir. Geçen ay meclisinde sayıştayın uygun görüşü alınmak üzere yönetmelik taslaklarının gönderildiğini söylemiştim.” dedi.

SAYIŞTAY ‘TASLAK’ DEDİ

Başkan Ergün, Sayıştay’ın Kent Estetiği Kurulu Yönetmeliği’ni taslak olarak değerlendirdiğini kaydederek,“Sayıştay yönetmeliklerin esasına girmeksizin cevap göndermiş. Verdiği cevapta Sayıştay da bu metinlerin hala bir taslak durumunda olduğunu ifade etmiştir. Nasıl olsa kent kurulu meclisten geçti, Büyükşehir Belediyesi görevlerinin ilçe belediyelerine geçtiğini düşünülmesin. Büyükşehir Belediyesi'ne bu beyanda yazılar gönderilmiştir. Ancak bu durum hukuk tanımamazlıktır. Yasayı da mı kabul etmeyeceksiniz. Sayıştayı yok mu sayacaksınız? Bu yüzden sizleri bir kez daha hukuka uygun davranmaya davet ediyorum. Aksi hala belediyelerimiz ve şehrimiz de kaosa sürüklenir. Gönül ister ki ilçelerimiz için yatırımlar konuşulsun. Önemli olan gönüllere hoş bir seda bırakabilmek. Hizmtin siyaseti olmaz.” diye konuştu.

MASKİ KARARI YENİDEN GÜNDEMDE

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün açıklamaları üzerine söz alan AK Parti Grup Başkanı Zülfikar Gürcan, MASKİ Genel Kurulu’nda alınan indirim kararının uygulanmadığını yeniden meclise getirdi. Gürcan, “Geçmişte Büyükşehir Meclisi MASKİ Genel Kurulu'nda bir karar alınmıştı, suya indirim noktasında alınan kararın neden uygulanmadığıyla ilgili bir çağrıda bulunmuştuk. Haziran ayında uygulanacağını sandık, olmadı. MASKİ Genel Müdürümüz açıklama yaptı. Açıklamayı hukuka uygunluk yönünden değerlendirdik. Büyükşehir Belediyesi kararlarının uygulanacağı noktasında değerlendirme çıktı. Sayın Başkan Cengiz Ergün kararı iade etmiş, indirimin uygulanmasını istememiş. İndirim 6 ay sonra, diğer Genel Kurulda olacak diye bir bilgiye sahibiz. Reklam ve billboard yönetmeliğiyle ilgili olarak, bu yönetmeliğin geçtiğini biliyoruz. Seçim kazandıktan sonra yürüttüğümüz çalışmalarda sayın başkan Cengiz Bey, reklam ve billboard panolarının her halükarda 3 belediye tarafından ortak kullanılması yönünde bir karar söylemişti.” diye konuştu.

BİLLBOARDLAR İLÇE BELEDİYELERE, YER TESPİTİ BÜYÜKŞEHİR’E

AK Partili Zülfikar Gürcan, raket ve billboard sözleşmelerinin Manisa Belediyesi döneminde yapıldığının altını çizerek, 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri sonrası böyle bir tüzel kişilik bulunmadığını belirtti. Gürcan, “Sözleşmede billboardlar idareye teslim edilir deniyor. Bu sözleşme Manisa Belediyesi zamanında yapıldı. Billboardlar hangi belediyeye, hangi idareye kalır? Sözleşmenin bittiği idareye. Sözleşmenin bittiği idare, böyle bir tüzel kişilik yok.Böyle bir tüzel kişilik olmadığı için 3 farklı belediye oluştu. Mecliste bu doğrultuda bir karar aldık. Varolan mamüller sorumluluk alanı çerçevesinde kalan belediyelere ait olsun dedik. Bursa-İzmir sürat yolu boyunca billboardlar yaptınız. Bir şey dedik mi? Billboardların var oldukları yerlerde sahipleri sorumluluk alanında olan belediyelere aittir. Yeni alan belirleme de Büyükşehir Belediyesi'ne aittir.  Çözümü uzatmak kamuoyunda gereksiz tartışmalara neden olmaktadır.” dedi.

BAŞKAN ÇELİK’TEN UZLAŞI ÇAĞRISI

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, reklam panolarının paylaşımıyla ilgili uzlaşı çağrısı yaptı. Billboardların hayati bir önem taşımadığını ifade eden Başkan Çelik, “Usülle ilgili arasında metreler olan belediyelerin yöneticileri olarak bir araya gelip bu işi çözmesi gerekir. Konuşulan konular büyük konular değil. Hayati önem taşıyacak bir mesele değil. Halledilecek konulardır. Bu sonraki süreçte Büyükşehir Belediye Başkanımızın önderliğinde bu konular konuşulabilir. Hepimiz açısından daha doğru olacaktır.” diye konuştu.

BİLLBOARD LÜTFEDİLDİ Mİ?

Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi’yse, Büyükşehir Belediyesi’nin Sayıştay’a gönderdiği Kent Estetiği Kurulu yönetmeliği üzerinden Başkan Ergün’e yüklendi. Mecliste alınan tüm yönetmeliklerin Sayıştay’a gönderilip gönderilmediğini soran Çerçi, “Biz mecliste 30 küsur yönetmelik çıkardık. Sizin söylediğinize göre bu yönetmeliklerin hepsi gereksiz. Biz bu yönetmeliklerle hizmet veriyoruz. Siz hukuku çiğniyorsunuz gibi bir görüş kabul edilemez. Meclis kararı alır, yönetmelik devreye girer. Ben böyle biliyorum. Biz 30 küsur yönetmeliği kabul ettik, bunların hiçbiri yürürlükte değil diyorsanız, benim mantığım bunu kabul etmiyor. Bizdeki, Şehzadelerdeki yollar Büyükşehir'in. Billboardlar Büyükşehir'in. Burada 200 bin küsur insanı temsil eden Yunusemre ve diğer belediyeler, bu belediyelerin kendilerini ifade edebilecekleri bir tane billboard var mıdır? Ben bunun cevabını istiyorum. Ya da bu belediyeler nasıl billboard sahibi olacak? Belediyelere lütfedilen bir reklam panosu var mıdır?” dedi.

YARGI ORADA!

AK Parti Grubu’na yanıt veren Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, ‘eğer bir hakkınız varsa hukuk yolunu kullanın’ dedi. Ergün son olarak şunları söyledi, “Temel Belediye Mevzuatı'nın birinci maddesinin okunmasını isterim. Manisa Belediyesi'nin ortadan kalktığını söylüyorlar. 1. maddede Manisa Belediyesi'nin Manisa Büyükşehir Belediyesi'ne dönüştürüldüğü yazıyor. Bunu kabul edin. Manisa Valiliği'ndeki paylaşım komisyonunda billboardlarla ilgili bir karar var mı? Manisa Belediyesi'nden gelen haklar, Manisa Büyükşehir Belediyesi'ne aittir. Bunun iyi bilinmesi lazım. Başkanlar, bize bir tane billboardlar bırakılmadı diyorlar. Bizden böyle bir talebiniz oldu mu? Bu bana pişkinlik gibi geliyor. Yargı orada, hukuk orada. Hakkınız varsa getirin böyle bir mahkeme kararı, alın kullanın. Ama bu benimdir zihniyetiyle hukuk tanımamazlığı kabul etmemiz mümkün değil. Büyükşehir Yasası'nı ben çıkarmadım, siz yaptınız. Hüseyin Tanrıverdi meydanlarda ‘bu yasayı ben çıkardı’ diye gezdi. Gelirsiniz, konuşuruz. Anlaşırsak anlaşırız, anlaşamazsanız kiralarsınız.” şeklinde konuştu.

GÜNDEM MADDELERİ GÖRÜŞÜLDÜ

Konuşmaların ardından Manisa Büyükşehir Belediyesi Ağustos Ayı Belediye Meclis Toplantısı’nda bulunan gündem maddeleri görüşüldü.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.