REKLAM PANOLARI SORUNU ÇÖZÜLEMİYOR İKİ İHTİMAL VAR İŞTE O AÇIKLAMALAR

Son günlerde gündemi fazlasıyla meşgul eden reklam panoları hakkında bir açıklama yapan Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş İlçe Belediyelerinin tutumunu eleştirdi. Yunusemre Belediyesi'nin Spilaş A.Ş ile yapılan ihalenin iptal edilmesi için idari dava açtığını söyleyen Memiş, dava sonuçlanana kadar kullanım hakkının Spilaş A.Ş'de olduğunun altını çizdi.

REKLAM PANOLARI SORUNU ÇÖZÜLEMİYOR  İKİ İHTİMAL VAR İŞTE O AÇIKLAMALAR

Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş reklam panolarıyla ilgili ilçe belediyelerini eleştirdi. İlçe Belediyelerinin uzlaşmaya yanaşmadığını söyleyen Memiş, Spilaş A.Ş'nin aldığı panoların kullanım hakkı ihalesine Yunusemre Belediyesinin itiraz ettiğini ifade etti. Konu hakkında idari dava olduğunu söyleyen Memiş, "Dava sonucunda ihale iptal edilebilir ya da aynen geçerli olur. Aynen geçerli olursa İlçe belediyeleriyle görüş birliğine varılması gerekir" dedi. 

İLÇE BELEDİYELERİYLE UZLAŞILMALI 

Memiş sorunun çözülmesi için Valiliğin de karar verdiği gibi ya İlçe belediyelerle oturup anlaşmaya varılması gerektiğini söyledi
Valiliğin kararını basınla bir kez daha paylaşarak açıklamalarına başlayan Memiş, “Valilik görüşünde ‘cadde, sokak ve meydanlar hangi ilçe belediyeye düşmüş ise o ilçe belediyesinin sınırlarında kalan materyaller o ilçe belediyesinin kullanımındadır’ dedi. Biz de Valilikten ‘bu alanlara düşen materyalleri kim belirleyecek’ ve ‘bizim bir ihalemiz var ve bu ihalemiz devam ediyor’ dedik. Valilik de bize iki maddelik bir cevap verdi. Birincisi siz kendi aranızda bir komisyon kurun hangi materyallerin hangi alanlara düştüğünü kararlaştırın, ikincisi ise bunu kararlaştırdıktan sonra da hangi materyal hangi ilçe belediyesine düşüyorsa Spilaş bu materyallerin kirasını ilçe belediyelerine ödeyebilir. Biz de bu görüşü makul olarak karşıladık. Biz de ilçe belediyelerine ‘gelin oturalım ve bu görüşün nasıl uygulanacağına karar verelim’ dedik. Şehzadeler ve Yunusemre Belediyesi Valiliğin ikinci görüşünü tanımadıklarını ve bunun mütalaadan öte olmadığını belirterek bu görüşü uygulamayacaklarını ifade ederek bizimle anlaşma masasına oturmayacaklarını söylediler. Burdan sormak istiyorum, biz daha önceki kararı hukuki ve gerçekçi bulmadığımız halde uygulamaya yanaşırken bu iki ilçe belediyesi bunu zafer olarak nitelemişlerdir. Biz Valilinin kararını uygun bulmasak bile her zaman uygularız” dedi. 

İLÇE BELEDİYELERİ UZLAŞMAYA YANAŞMIYOR

Bu tartışmaların daha süreceğini ifade eden Memiş, “Bu iki belediye de Spilaş’ın aldığı ihaleye yönelik iptal davası açtı. Bu ihalenin hukuksuz ve hukuken yok olduğunu söylüyorlar. Ben de onlara soruyorum, bu ihale hukuksuzsa neden mahkeme giderek iptal davası açıyorlar. Biz de Valiliğin Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu kararlarına yönelik bir dava açtık. Eğer iptal davası kabul veya reddedilirse bu iki belediyenin tutumları ne olacak merak ediyoruz. Biz onları anlaşma masasında bekliyoruz. Manisalı bizden uzlaşı bekliyor. Ama ne yazık ki her iki ilçe belediyesi de uzlaşmaz bir tavır içerisinde tutumlarını sürdürüyorlar” dedi.

YUNUSEMRE BELEDİYESİ NEYE GÖRE İHALE YAPIYOR? 

Konuşmalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Memiş Yunusemre Belediyesi’nin ilçe sınırlarında yer alan reklam materyallerini ihale ederek belediye bünyesinde yer alan MAYEB’e vermesine, Öncelikle bu reklam materyallerinin nereye, ne şekilde ve boyutta yerleştirileceğine Büyükşehir Belediyesi karar veriyor. Bu yetki Büyükşehir Belediyesinde. Biz ihale yaparken mevcut materyaller üzerinden bir maliyet belirleyerek ihaleye çıktık. Bunu belirlemeden siz bir ihaleye çıkamazsınız. Dolayısıyla o an mevcut olanlarla ilgili bir şartname hazırlayarak ihaleye çıkmıştık biz. Yunusemre Belediyesi de bir ihale yaptı. Valilik Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu’nun da kararı ortada. Peki Yunusemre Belediyesi ihale yaparken bu bilboardların nerede olacağını belirleme yetkisi de Büyükşehir Belediyesi’ndeyken hangi kriterlere göre ve hangi miktar üzerinden ihale yapmışlardır. Bunu açıklamaları gerekiyor. Bu iş 2886 Sayılı Kanuna göre yapılan bir ihaledir. 2886 Sayılı Kanuna göre yapılacak olan bir işin muammel bedelinin tespit edilmesi gerekiyor. BU tespiti Yunusemre Belediyesi neye göre yapmıştır. Bu tespit yapılmadan gerçekleştirilen bir ihale sakat bir ihaledir. Belki yapmışlar ama bir dayanakları yok. Çünkü Valilik görüşünde oturun, kime ne düştüğünü belirleyin diyor” diye konuştu. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
FATİH - 2 yıl önce

MURADİYEDE NE YAPIYO BÜYÜKŞEHİR VATANDAŞIN DERDİ BÜYÜK KONUYA BAK İNSAF


Avatar
ILKRYSN - 2 yıl önce

Buyükşehir % 25 iş % 75 reklam yapıyor...Heryerde cengiz ERGÜN ün resmini görmekten bıktık artık..su faturasında reklam,caddede reklam,gazetede reklam...Devasal bilboardlar...Bu reklam firması kim...Bu güne kadar manisadan ne kadar para kazandı...Ve belediyenin reklam giderleri ne kadar merak ediyorum....Reklama vereceğiniz parayla garibanlara yardım etseniz olmaz mı?Siz artistmisiniz?belediyemi yönetiyorsunuz...anlayamadım....


Avatar
Rıfat ZELALEM - 2 yıl önce

Çok fazla merak ediyorsan. Büyükşehir belediyesine gidip bilgi edinme kanunundan yararlan!..