PAKDEMİRLİ: "YENİ BİR DEVLET ANLAYIŞI GEREKLİ"

Türk İdareciler Derneğinin İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesinin destekleriyle düzenlediği "Değişen Yönetim Paradigması ve Karar Mekanizmalarına Katılım" konulu çalıştay gerçekleştirildi.

PAKDEMİRLİ:


Anemon Otel’de düzenlenen Çalıştaya Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, Türk İdareciler Derneği Onur Kurulu Üyesi Emekli Müsteşar Galip Demirel, Türk İdareciler Derneği Genel Başkanı Saffet Arıkan Bedük, Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Türk İdareciler Derneği Genel Başkanı Saffet Arıkan Bedük, Soma maden kazası nedeniyle büyük üzüntü duyduklarını ifade etti.

Merkeziyetçi bir yapıya sahip Türk kamu yönetimi sistemi içinde mülki idare amirinin son derece önemli rolü ve etkisi olduğunu belirten Bedük, “Mülki idare amirleri, tarihsel süreç içerisinde reformların ve toplumsal kalkınmanın gerçekleştirilmesinde önemli aktör olarak hizmetlerini en iyi şekliyle gerçekleştirmişlerdir. Yeni kamu yönetimi yaklaşımı, tüm toplumsal aktörlerin karşılıklı iş birliği ve uzlaşmasına dayanan, katılımcılığı ve sivil toplum kuruluşlarını ön plana çıkaran, saydamlığı, açıklığı, hesap verme sorumluluğunu, yetki devri ve yerindeliği esas alan bir anlayıştır. Bu kapsamda mülki idare amirlerinin yeni rol ve fonksiyonlarını ele almak ve değerlendirmek durumundayız.” dedi.

CBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli, kamunun değişen dünya şartlarına adapte olmasında büyük yarar olduğunu ifade ederek, “Eski devlet anlayışı yerine daha yeni bir devlet anlayışının ortaya çıkması lazım. Biz de özel sektör mantığı ile hareket etmek zorundayız. Burada da mülki idarelerimizden önce üniversitelerimizin bu kamudaki anlayış değişimine hem teorik olarak, hem de pratikte uygulama olarak katkıda bulunması lazım. Bizlerin de daha esnek, daha verimli ve daha fazla uluslararası işbirliğine açık bir yönetim tarzı sergilememiz lazım.” dedi.
Vali Savaş da konuşmasında Soma faciasının Türk madencilik tarihinde en büyük maden kazası olarak yerini aldığını belirterek, “2014 yılında maalesef bu gerçekleşti. Bu üzüntüyü biz millet olarak yaşadık. İl olarak çalışan vatandaşlarımız, çevre iller ve ilçelerden servisler geldiği için biraz daha geniş hinterlanda yayılmış bir facia olarak, asıl ateşin düştüğü evler, bölgemizde daha ağır hissedildi.” diye konuştu.

Konuşmalarının ardından “Yönetimde Paradigma ve Katılımcı Yönetim Olanakları, “Mülki İdarenin Temel Sorunları ve Reform Arayışları, “Kamu-STK İlişkisinin Güçlendirilmesi ve Ortak İş Yapabilme Kapasitelerinin Artırılmasında Mülki İdare Amirlerinin Fonksiyonları” ile “Sivil Toplum Kuruluşlarının İl ve İlçelerdeki Karar Mekanizmalarına Katılım Süreci” başlıklı konularda sunumlar yapıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.