ÖZGÜR ÖZEL: “SOMALI MADENCİLERLE ALAY EDİYORLAR”

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel 8 ay önce bir SMS ile işten çıkarılan madencilerin hak ettikleri tazminatları meclis gündemine taşıdı. CHP’li Özgür Özel Somalı madencilerin alacağı olan kıdem tazminatlarının taksit taksit ödendiğine dikkat çekerek, madencilerin mağduriyetinin ne zaman giderileceğini sordu.

ÖZGÜR ÖZEL: “SOMALI MADENCİLERLE ALAY EDİYORLAR”

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel Somalı madencilerin aylardır ödenmeyen tazminatları ile ilgili TBMM’ye bir soru önergesi verdi. Özgür Özel soru önergesinde madencilerin tazminatlarının TMSF tarafından el koyma veya satışından elde edilen gelirlerle öncelikle ödeneceğine ilişkin düzenlemeyi hatırlattı ve 1 Aralık 2014 tarihinde bir cep telefonu mesajıyla işsiz kalan 2831 işçinin artık işsizlik maaşı da alamadığını kaydederek “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 Haziran 2015 tarihindeki Manisa Mitingi öncesi bizzat Manisa Valisi tarafından tazminatlarının yatırılacağı müjdesi verilmiş, 7 Haziran seçiminin hemen öncesinde bir miktar tazminat yatırılmış ancak tazminatların tamamı yatırılmadığı için işçiler yine mağdur edilmiştir.” dedi.

“SOMA AŞ. TAZMİNATLARIN ÜSTÜNE YATTI”
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel konuyla ilgili yaptığı açıklamada 13 Mayıs 2014'te yaşanan maden kazası sonrasında hükümet tarafından verilen sözlerin yerine getirilmediğini söyledi.

CHP’li Özel bu durumun madenci ve ailelerini zor duruma soktuğunu ifade ederek şunları kaydetti: “Geçen sene yaşanan faciadan sonra 301 canımızı kaybettik. Daha sonra onların geride bıraktıkları, kazadan yaralı çıkan çalışanlarımıza onca söz verildi. Kimsenin bu konuda mağdur edilmeyip, sahip çıkılacağı ifade edilmişti. Hükümet bunu bu şekilde kamuoyuna söylemişti. Ama gelinen noktada görüyoruz ki, vicdan denilen durum ortada ne yazık ki yok. Soma Kömürleri A.Ş bir telefon mesajı ile 2 bin 831 maden işçisini kapının önüne koyarak işsiz bıraktı. Sonra da bu işçilerimizin anaların ak sütü gibi helal olan bu tazminatlarının üstüne Soma Kömürleri A.Ş. yattı. Bu işçilerin hakkı olan tazminatlar için devlette sessizliğini koruyarak olumlu bir adım atmadı.”

“SOMALI MADENCİLERLE ALAY EDİYORLAR”
Geçtiğimiz Nisan ayında CHP’nin “olmazsa olmaz şartımızdır” demesi üzerine çıkan düzenlemeyi hatırlatan Özel, “Bu tazminatların hiç değilse TMSF satışından elde edilecek gelirden öncelikle ödenmesi yönünde bir düzenleme Meclis’ten geçti. Ancak bu sefer de işçiler TMSF satışını beklemeye başlamıştı ki, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın Manisa'ya gelmesine yakın, genel seçimlere 10 gün kala, madencileri kandırmak için tazminatlarının ödenmesine karar verilerek, işçilerin kimisine onda biri, kimisine de dörtte biri olarak çok küçük miktarlar yatırılarak bir sus payı verildi. Sonrada aylık taksitler halinde ödeneceği söylendi. Ama seçim geçti, şimdi TMSF 'biz bir kere ödedik' şeklinde ifade ediyor. Firma da, hükümette, devlette işçilerle dalga geçiyor, resmen alay ediyorlar. Gördüğümüz şu anki tabloda ise işten çıkarılan 2 bin 381 işçimiz birikmiş kiralarını ödeyemez, evlerine ekmek götüremez duruma geldiler. Geçtiğimiz Ramazan Bayramında çocuklarına bayram harçlığı veremediler. İstese koskoca devlet bir dakikada bu sorun çözer. Bu işçilerin yüzü güler. Ancak facianın üzerinden 1 yıl geçti, bu işçileri kapının önüne koydular, bunun üstünden tam 8 ay geçti, hala sorun çözülmedi. Bu hangi vicdana, hangi insafa sığar." şeklinde konuştu.


“MADENCİLERİN TAZMİNATINI NEDEN TAKSİTLE ÖDÜYORSUNUZ?”
CHP’li Özgür Özel Bakan Faruk Çelik’e yanıtlaması istemiyle şunları sordu:

 • Somalı madencilere hak ettikleri tazminatların ilk taksiti hangi tarihte ödenmiştir?
 • 7 Haziran seçimlerinin hemen öncesinde Manisa Valiliği tarafından da duyurulan ödeme ne zaman yapılmıştır? Ödenen toplam tazminat miktarı nedir?
 • Tüm işçilere hak ettikleri tazminatın ilk taksiti ödenmiş midir? 
 • Ödenmiş ise hepsi aynı zamanda mı ödenmiştir? 
 • Ayrı dönemlerde ödeme yapılmış ise bunun nedeni nedir? 
 • Tazminatların 2. taksiti ne zaman ödenecektir?
 • İkinci taksit ödemelerinin gecikmesinin nedeni nedir?
 • Taksitle tazminat ödeme uygulamasından vazgeçilerek, madencilere tazminatın tamamının ödenmesi düşünülmekte midir?
 • Düşünülmekte ise madencilerin tazminatlarının tamamı ne zaman ödenecektir?
 • TMSF tarafından Soma AŞ.’ye ait malların satışı tamamlamış mıdır?
 • Tamamlanmış ise Somalı madencilerin tazminatlarının taksitle ödenmesinin sebebi nedir?
 • Taksitle tazminat ödemesinin kamuoyuna yansımayan başka bir gerekçesi var mıdır?

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.