ÖZEL'DEN ÖZDAĞ'A: "ALLAH'A HAVALE EDİYORUM"

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel AKP Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ’ın Soma’daki madencilere verilen sözlerle ilgili “bizi muhalefet engelliyor” sözlerini ağır bir şekilde eleştirdi ve “Selçuk Özdağ’ı Allah’a havale ediyorum.” dedi.

ÖZEL'DEN ÖZDAĞ'A:

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel’in konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“Muhalefet olarak Soma Komisyonunda ilk günden beri önyargısız bir şekilde her türlü katkıyı sunmaya çalışıyoruz. Üstelik bu komisyon zamanında bizim kuralım dediğimiz ancak Selçuk Özdağ ve arkadaşlarının karşı çıktıkları bir komisyon. Bizler yine de yapıcı olmaya devam ediyor ve madencilerimiz için, Soma için yapılması gerekenlerin, verilen sözlerin hızla ve ivedi bir şekilde yerine getirilmesi için canla başla çalışıyoruz. Ancak bizim bu yapıcı tavrımız Selçuk Özdağ tarafından sürekli istismar ediliyor. Üstelik kendisi, sadece CHP’ye değil tüm muhalefet partilerine karşı gerçekleri saptırıyor. Selçuk Özdağ’ın söyledikleri ile ilgili hepimiz her gün hayrete düşüyoruz.

Birincisi, Selçuk Özdağ Soma’ya yaptığı son ziyarette “15 söz verdik, 15’ini de tutacağız” demiş. Oysa madencilere verilen bu sözler neredeyse 1 aydır Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülüyor ve her birinin görüşmeleri tamamlandı. Yani görüşülüp, karara bağlanan maddelere baktığınızda AKP’li milletvekillerinin, hükümetin, bizzat Başbakanın verdiği bu sözlerden 5 tanesinin tamamen, 2’sinin kısmen tutulduğunu ve 8 sözün ise hala ortada durduğunu görürsünüz. Bir aydan fazla bir süredir bunun mücadelesini veriyor ve madenciye verilen sözler yerine getirilsin diye çabalıyoruz. Her bir söz ile ilgili çok sayıda önerge verdik ama AKP tarafından bu önergeler de reddedildi. Örneğin “taşeronu kaldıracağız” diye Soma’da söz verip, Ankara’da taşeronun kaldırılmayacağını söylüyorlar. Ya da madencilerin maaşı 2000 TL olacak diyorlar, madenci için getirilen maaş düzenlemesi 2 asgari ücret, yani 2000 TL’nin çok altında. Söz verdikleri 6 maaş ikramiyeyi de yerine getirmiyorlar, bu durumda madencinin bir yıllık maaşı AKP’nin verdiği sözün yarısında kalıyor. Bu ve benzeri örnekler AKP tarafından söz verip de tutulmayan, ya da kısmen tutulanlardan sadece birkaçı. Bunun gibi daha 8 tane söz var. Eğer Selçuk Özdağ bu kadar eminse, gözümüzün içine baka baka çıksın bunları söylesin, gelsin Soma’da madencilerin önünde konuşalım hepsini. Ama gelmeyeceğini, Soma’da madencinin ve bizim karşımızda bu sözleri tekrar edemeyeceğini çok iyi biliyoruz.

YAVUZ HIRSIZ EV SAHİBİNİ BASTIRIR

Yavuz hırsız ev sahibini bastırır misali Selçuk Özdağ şimdi tüm bu gerçeğe rağmen çıkmış “biz yapacağız ama muhalefet yaptırmıyor” diyor. Plan ve Bütçe Komisyonuna konuyla ilgili bundan bir ay önce önerge verdik. CHP; MHP; HDP gruplarının hepsi ayrı ayrı Soma ile ilgili düzenlemelerin bu torba yasadan ayrılmasını önerdi. 150 maddeyi aşmış torba yasadan Soma ile ilgili 17 maddenin ayıklanıp, görüşülmesini ve bir an önce Meclise yollanmasını ve Meclis’te de bir iki gün içinde görüşülmesi gerektiğini ifade ettik. Ama AKP tarafından bu önerimiz de kabul edilmedi. Şimdi Soma faciasını fırsata çevirip rantçıya, ihaleleri alan büyük yandaşlara, müteahhitlere kıyak çekmek isteyen AKP Soma’nın arkasına sığınarak torbayı çorbaya çevirdi. Adeta Soma düzenlemelerini sulandırdı ve bir takım çıkar çevreleri için çeşitli düzenlemelerle doldurdu bu kanunu. Bu gerçeğe rağmen Selçuk Özdağ şimdi çıkmış utanmadan sıkılmadan “muhalefet engelliyor” diyor. Oysa kendisi muhalefetin AKP tarafından tutulmayan sözleri sürekli hatırlatmasından ve gündemde tutmasından rahatsız. Ankara’da başka Soma’da başka konuşarak meseleyi çarpıtıyor. Sonra da çıkıyor, dürüstlükten, doğruluktan bahsediyor. Siyaset başka bir şey, göz göre göre gerçekleri çarpıtmak, her gün bizden bir haber bekleyen madencileri istismar edip kandırmak başka bir şey.

Doğruluk ve dürüstlük ayı olan Ramazan’da kendisinin bu kadar aleni bir şekilde yalana başvurmasını kınıyor, konuyu kamuoyunun takdirlerine sunuyor, Selçuk Özdağ’ı da Allah’a havale ediyorum.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.