banner271

ÖZEL: 'YIRCA'NIN AZMİNİ DEVİREMEDİLER'

Soma’nın Yırca köyünde Kolin firması tarafından termik santral yapmak için sökülüp, kesilen 6 bin zeytin ağacının yerine Yırca Köylüleri ve Greenpeace tarafından düzenlenen şenlikle yenileri dikildi.

ÖZEL: 'YIRCA'NIN AZMİNİ DEVİREMEDİLER'

İlk etapta 100 fidan toprakla buluşturulup, can suyu verildi. Zeytin dikim şenliğine CHP  Manisa Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Özgür Özel de katılarak “Zeytinleri devirdiler ama Yırca’nın azmini deviremediler” dedi.

YIRCA’DA ZAFER AĞAÇLARI DİKİLDİ

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında başlayan bir direnişle tüm Türkiye’nin tanıdığı Yırca köyünde, Kolin firması yapılacak termik santral için iş makineleriyle zeytinlikler katledilmiş, nöbet tutan köylülerin direnişine rağmen, toplam 6 bin  zeytin ağacı kesilmişti. Tüm Türkiye’nin tepkisini toplayan kesim sonrası, termik santral yapılması için Bakanlar Kurulu'nca alınan 'acele kamulaştırma' kararı, Danıştay tarafından esastan iptal edildi. Kolin Şirketine karşı direnişini zaferle taçlandıran Yırca'da geçtiğimiz Pazar günü Greenpeace ve köylüler tarafından fidan dikim şenliği düzenlendi. Şenliğe, Cumhuriyet Halk Pisi Manisa Milletvekili Özgür Özel, Greenpeace üyeleri, Foça Çevre ve Kültür Platformu (FOÇEP), Bursa DOSAB Termik Santrali'ne Hayır Platformu ve Çiftçi-Sen üyeleri ve Yırca Mahallesi köylüleri katıldı.

“BU ZAFER YIRCALILARIN CESARET VE KARARLIĞI İLE KAZANILDI”

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel dikim şenliğinde yaptığı konuşmada, "Yırca mücadelesi Yırcalılar olmadan kazanılamazdı. Yırca köylülerinin, kadınlarının cesareti ve karalılığı olmadan bu zafer elde edilemezdi. Yırca bütün Türkiye'ye direnmeyi ve mücadeleyi hem sahada hem hukuken büyük bir kararlılıkla vermeyi, birbirleri ile dayanışmayı bütün Türkiye'ye öğretti. Onlar paraya, komşuluk ilişkilerini, akrabalık bağlarını, kendi köy yaşantılarını değişmediler ve kazanabileceklerine inandılar. Bugün Türkiye'nin dört bir yanında enerji lobisine peşkeş çekilen hidroelektrik santrallerinde, termik santral inşaatlarında ve onlarca haksız enerji yatırımının tamamı orta vadeli Türkiye'nin lehine, aleyhine olan şeyler. Bunların hepsinde aslında rahatsız olan, üzülen, karşı çıkmak isteyen ama başaramayacağını düşünen köylüler var. Burada 10 ay önce köye gelip ilk toplantıları yaptığımızda buradaki insanların gözlerindeki kararlılığı gördük." dedi.

“ZEYTİNLERİ DEVİRDİLER AMA YIRCA\'NIN AZMİNİ DEVİREMEDİLER”

CHP’li Özgür Özel;

“Bizim bir idamız vardı. Burada köylülere hak veren ama Kolin A.Ş.'ye yer veren Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, köylülere hak veren ama Kolin A.Ş.'nin dozerlerine yol veren Soma Kaymakamı Bahattin Atçı ve askeri kişiler, sivil bürokratların tamamı buraya santral yapılacağını söylüyordu. Burada Yırcalılar ve Türkiye'de Yırca dostları buranın köylülerin malı olduğunu ve enerji lobisine bir takım ilişkilere terk edilmeyeceğini söylüyorduk. Onlar, 'Yapacağız' dediler, bu güzel insanlar 'Yapamayacaksınız.' Gelinen noktada hukuksuz bir şekilde 6 bin zeytini ezdiler ama o zeytinleri sökmeleri onların zaferi olmadı. Zeytinleri devirdiler ama Yırca\'nın azmini deviremediler. Yırcalılar'ın mücadele gücünü yenemediler ve sonuçta doğa kazandı, çevre ve köylü kazandı. Enerjiye ihtiyacınız varsa, devletseniz adam gibi devlet olun, temiz enerji ve yenilenebilir kaynaklarına yönelin bizim ağaçlarımızı kesmeden, çocuklarımızı astım hastası yapmadan enerji üretecekseniz üretin. 'Sizin İstanbul da yakacağınız elektriği burada köylüler sağlıklarıyla ödemeyecek' diyenler kazandı" diye konuştu.

“İBRET OLSUN DİYE ZEYTİN FİDANLARINI DİKİP, YETİŞTİRECEĞİZ”

"Yırca'da kesilen zeytine fetva vermeyen, o konuda bir söz söylemeyen Diyanet İşleri Başkanı'ndan onun olumlu bir sözüne atarlanan muktedir Cumhurbaşkanına kadar 'ibret olsun' diye buraya o zeytin ağaçlarını söktükleri yerlere zeytin fidanı dikip yetiştireceğiz" diyen Özel, şöyle devam etti: "Ve görecekler ki Yırca'daki başarı Türkiye mısır patlağı gibi hiç ummadıkları yerde karşılarına çıkacak. Halkların hakları vardır. O hakkı halk savunursa mücadeleyi de kazanır. Türkiye topraklarında yetişen yeşil zeytin, yeşil dolar gibidir. Köylülerin yüreğindeki enerji birilerinin santrallerindeki ürettikleri enerjiden daha kıymetlidir. Biz burada siyaset üstü, her şeyi kenara bıraktık. Doğayı, çevreyi, yeşili ve köylüyü seven, yaşam hakkını ve halkın sağlıklı yaşam hakkını savunan insanlar olarak birlikteyiz."

YIRCA TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLSUN

Yırca Köyü Muhtarı Mustafa Akın da bugüne dek kömürlü termik santrale karşı topraklarını korumak için verdikleri mücadeleye destek verenlere teşekkür etti. Greenpeace ve Yırca köylülerinin avukatı Deniz Bayram ise " Yırca'da kadın erkek, genç yaşlı herkesin ortak ve kararlı mücadelesiyle, örnek bir zafer kazanıldı. Türkiye'nin dört bir yanında, kirli enerji yatırımlarına karşı mücadeleler devam ediyor. Yırca, bir dönüm noktası olsun." diye konuştu.

ZAFER AĞACINI DİKTİLER

Konuşmaların ardından, Milletvekili Özgür Özel, köylüler ile diktikleri ilk zeytin fidanına "Zafer Ağacı" adını verdi. Kesilen ağaçların yerine 5 dönüm arazide 100 zeytin fidanı dikilip, can suyu verildi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.