ÖZEL İSYAN ETTİ!

CHP Manisa Milletvekili Özel, Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, Soma'daki faciadan sonra madencilere birçok söz verildiğini ancak bunların yerine getirilmediğini iddia etti.

ÖZEL İSYAN ETTİ!

Soma'da Ata Bacası ve Işıklar ocaklarında madencilerin çalışmaya zorlandığını belirten Özel, "Torba kanun" tasarısının TBMM Plan ve Bütçe Alt Komisyonu görüşmelerinde iktidar partisinin konuya duyarsız olduğunu savundu. Özel’in konuşmasının ardından söz alan Bakan Yıldız ile Özgür Özel arasında sözlü tartışma yaşandı. Özel yaptığı konuşmada;“ Sayın Bakan sözler verdi, Eynez'deki acıyı paylaştı. Aynı iş adamına ait Ata ve Işıklar Bacısı'ndaki işçiler yer altına girmek istemediklerinde "Orası güvenli hâle gelene kadar Başbakanımız söz verdi, gerekirse üç ay, dört ay süreyle maaşları biz ödeyeceğiz ama kimse oraya inmek zorunda değil." dedi. Fakat bugün görüyoruz ki, dayıbaşının sözü, Sayın Bakanının, Başbakanın sözüne üstün geliyor. Işıklar ve Ata Bacası'ndaki bütün işçilere tebligat gidiyor ve dayıbaşılar onları madene inmeye zorluyor." dedi.


Bakanın işçilerin zorla çalıştırılmasını engellemek yerine, madeni ayakta tutmak için az sayıda işçinin çalıştığını ifade etmesini eleştiren CHP’li Özel; konunun sadece az sayıda işçi ya da iyileştirme çalışmaları ile sınırlı olmadığını işçilerin tehdit ile yerin altında çalışmaya zorlandığını vurguladı. 
Özel; “Geçen hafta Işıklar bacasına zorla sokulan Fedai Uçak'ın parmağı koptu. Fedai Uçak'la ilgili ne yaptınız? Dün, Ata Bacası'nda 1'inci ayakta, 52'nci bölgede yangın çıktı; can pazarı yaşandı, herkes dışarıya kendini zor attı. Bu konuda ne yaptınız? Madencilere verilen devlet sözünün arkasında durmuyorsunuz.” dedi. 
Özel sorunun sadece Eynez maden ocağı ile ilgili olmadığını, Işıklar ve Ata Bacasının da kapsama alınması gerektiğini söyleyerek, verdikleri önergelerin reddedildiğini kaydetti. Özel;“AKP grubu sadece Eynez'le ilgili önerge veriyor. Biz "önerge Işıklar ve Ata Bacası'nı da kapsamalı." diyoruz. Reddediyorlar." dedi. 


"MADEN BARONLARINI KORUYORSUNUZ"

Özel, “Şu anda kapatılan Uyar Madencilikte yüzlerce işçinin iki aylık alacağı kaldı, onlarca işçinin kıdem tazminatları duruyor. Uyar Madencilikte çalışan Ali Kandemir, grizu kontrollü kullanılması gereken antigrizu dinamit yerine normal dinamit kullanıldığı için iki gözünü de kaybetti.Diyor ki: "Uyar Madencilik benim tazminatımı vermedi. Göz protezlerimin biri düştü, öbürü iltihap kaptı. Kimse bana bakmıyor." Oysa yapacağınız şu: Alt komisyona diyeceksiniz ki... Arkadaşlar, ne diyor kanun: "Devlet tarafından kapatılan madenlerde işveren ödeme yapar; yapmıyorsa ödemeyi devlet yapar." Tahsilatına devlet alacaklarının tahsilatı yoluyla gider diyemiyorsunuz. Kimi koruyorsunuz? Uyar'ı koruyorsunuz. Kimi koruyorsunuz? Bugün o 301 kişiye mezar olan madenin baronunu koruyorsunuz.”dedi.


"NE DEDİYSEK ÇIKTI"

Özel, konuşmasının devamında, "Dayıbaşı var." dedik, inkâr ettiniz. "Sökülen megafonlar hayat kurtarırdı." dedik, inkâr ettiniz. "Mazotlu dozer var yer altında" dedik, inkâr ettiniz. "Hadi hadi diye zorluyorlar çocukları, ölüme götürüyorlar." dedik, inkâr ettiniz. "AKP mitinglerine zorla götürülüyor çocuklar" dedik, inkâr ettiniz. Ne dediysek çıktı. Şimdi, çıkın sorumlu bir kişi gibi hiç olmazsa burada gereğini yapın. Geldiğimiz nokta ortada. Bir insanlık ayıbı işleniyor. Müdahale edin, bu devletin sözünün bir karşılığının olduğunu herkes görsün.” dedi.
Özel’in bu konuşması üzerine Komisyon sırasında hükümet adına bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız ile Özel arasında sözlü tartışma başladı. Özel Bakan Yıldız’ın sözleri üzerine yeniden söz aldı ve, “Size şunu sorduk, dedik ki: Eynez kazanın olduğu yer, sözünüz var Atabacası ve Işıklar’la ilgili. Yukarıda alt komisyon sözünüzü yerine getirmiyor, Başbakanın sözünü yerine getirmiyor. Bununla ilgili şu kürsüye çıkıp iki satır bir laf etmiyorsunuz, akılları bulandıracak ithamlarda bulunuyorsunuz. Böyle bir şey olabilir mi? Soma'da 'hesap verilecek, teminatı benim' diyorsunuz, İki satır düzenleme işi çözebilecekken yapmıyorsunuz. Uyar Madencilik sekiz aydır herkesten kaçıyor ama yine sizin verdiğiniz ruhsatlarla, muvazaalı şekilde maden işlettiriyor, kılınız kıpırdamıyor. Ayıptır, yazıktır, günahtır" dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.