ÖZDAĞ; “HİÇBİR İKTİDAR KENDİ AYAĞINA KURŞUN SIKMAZ”

TBMM Milli Eğitim Komisyonu Üyesi, AK Parti Sosyal İşler Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ Manisa programı çerçevesinde Karaoğlanlı Belediye Başkanı Ali Nalbantoğlu, Sancaklıbozköy Belediye Başkanı Mehmet Batı ve Aşağıçobanisa Belediye Başkanı İsmet Apak’ı makamlarında ziyaret ederek, çalışmaları hakkında bilgi aldı.

ÖZDAĞ; “HİÇBİR İKTİDAR KENDİ AYAĞINA KURŞUN SIKMAZ”

Ziyaretlerinde  vatandaşlarla da bir araya gelerek talep ve sorunları dinleyen Özdağ ayrıca düğün evlerine de konuk oldu. Milletvekili Özdağ’ı ziyaretleri esnasında AK Parti Şehzadeler İlçe Başkanı Ahmet Tonguç ve parti yöneticileri eşlik etti. AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ’ın Karaoğlanlı, Sancaklıbozköy ve Aşağıçobanisa’ya gerçekleştirdiği ziyaretlerde gündem  dershanelerin kapatılması üzerine yoğunlaştı. Dershanelerin kapatılmasıyla ilgili değerlendirmede bulunan Özdağ hiçbir iktidar partisinin bindiği dalı kesmeyeceğini, kendi ayağına kurşun sıkmayacağını kaydederek, “Devlet okullarımız artık kaliteli hale getirilmeli. Ya okulların yerini dershaneler almalı veyahut dershaneler okulların yerini almalı. En mantıklı olan okulların dershanelerin yerini almasıdır. 4+4+4 eğitim sistemi de bunun bir işaretiydi aslında” şeklinde konuştu.

DERSHANELER TÜRKİYE’DE GÖREVLERİNİ YAPMIŞLARDIR
“Dershaneler  Türkiye’nin gündemin artık çıkmalıdır” şeklinde açıklamasına devam eden Özdağ, “4+4+4 ile birlikte eğitimde yeni bir hamle, yeni bir dönem başladı. Çocuklarımız yeteneklerine ve hedeflerine göre gidecekleri okulları tercih edecekler. Bilindiği üzere SBS’yi kaldırdık. SBS’yi kaldırmakla beraber aynı zamanda yaklaşık 9 sınavı arka arkaya getirdik. Türkiye’de dershaneler soruları daha çabuk çözmeyi, kısa zamanda çok soru sorarak sınavları kazanma yolunu getirmiştir ama eğitim özünde bu değil. Eğitim Türkiye’de kompozisyona, kültüre, eğitime ve mantığa dayalı hale getirilmelidir” dedi.

OKULLAR DERSHANELERİN YERİNİ ALACAK
“Dershaneler kapatılıyor şeklinde itirazlar yükseliyor ama bu itirazı yapanların yerine ne konuyor diye bakmaları lazım” şeklinde açıklamalarına devam eden Özdağ; “Daha taslak son haliyle çıktı mı? Çıkmadı. Peki taslağı gördünüz mü? Hayır. Bazı gazetelerde yayınlananlar doğru değildir. O yayınlanan halinin fazlası ve eksiklikleri vardır. Dershaneler özel okullara dönüştürülecekler.  Özel okula dönüştürülünce aynı zamanda bu okullar anaokulu, kreş yapma imkanına kavuşacaklar. Mevzuatta yeni düzenlemeler yapabiliriz. Türkiye’de 3600 dershane var. Bu dershanelerde yaklaşık 50 bin kişi çalışıyor. Anne babalar artık devlet okullarına güvenmeliler. 800 bin kişiyi öğretmen olarak değerlendirip 45 Katrilyonluk Milli Eğitim bütçesinin 40 katrilyonunu öğretmenlere veriyoruz. Devlet okullarımız artık kaliteli hale getirilmeli. Ya okulların yerini dershaneler almalı veyahut dershaneler okulların yerini almalı. En mantıklı olan okulların dershanelerin yerini almasıdır. 4+4+4 eğitim sistemi de bunun bir işaretiydi aslında. Liseye giden çocuklarımız son sınıfta hafta sonu gittikleri dershanelerin yerine hafta içi devam mecburiyeti içerisinde bu kurumlarda eğitim yapmış olacaklar ve üniversiteye hazırlanacaklar. Halk Eğitim Merkezlerinde öğretmenlerimizle birlikte dar gelirli ailelerimizin çocuklarına ücretsiz kurs verilecek” şeklinde konuştu.

OKUMA SALONLARI İŞLEVLERİNE DEVAM EDECEK
Okuma salonlarının sosyal bir olgu olduğunu belirten AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ; “Okuma salonları sosyal bir ihtiyacı gideriyordu. Okuma salonlarının kapatılacağına dair haberler gerçeği yansıtmıyor. Okuma salonları devam edecek. Okuma salonlarında yine dar gelirli ailelerin çocuklarına ücretsiz ders verilmeye devam edecek. Devlet okullarında hafta içi veya hafta sonlarında öğretmenlerimiz devletten saat başı ücret almak şartıyla çocuklarımızdan isteyenlere matematik, müzik ve diğer dersleri ücretsiz olarak verecek. Yani eğitimde fırsat eşitliğini sağlamış olacağız, böylece dershanelerin fonksiyonlarını devlet okullarına veya özel okullara tahsis edeceğiz. Özel okullar Türkiye’de epey yaygın. Bu okullarda da hafta sonu ücretsiz kurslar açılabilecek veya ders saatleri dışında öğretmenlerimiz çocuklarımıza fahri olarak ders verecekler.

176 ÜNİVERSİTE AÇTIK
Dershanelerin kapatılmasının önemli sorunlara yol açabileceği şeklinde ki eleştirilere de cevap veren Özdağ; “Devlet okulları kaliteli hale getirilirse ve bu devlet okullarında çocuklarımız yeteneklerine göre 4+4+4 sistemine göre okullarını seçerse hiçbir sorun olmaz. Zaten zekâ doğuştandır. Zekânın üstüne koyamazsınız. Ancak yeteneklerini geliştirebilirsiniz. Uygulamaya geçirdiğimiz eğitim sistemiyle hangi ilde olursa olsun çocuklarımız üniversitelere giderler. 176 Üniversite açtık. ilimizde üniversite var. Üniversitelerde hala kontenjan açığı var. Öğrencilerimiz zekalarına ve yeteneklerine göre istedikleri okullara gidebiliyorlar” ifadesinde bulundu. İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.