Organ Bağışı İçin Sempozyum Yapılacak

Manisa İl Sağlık Müdürlüğü ve celal bayar üniversitesi tıp fakültesinin katılımıyla Beyin ölümü ve organ bağışı sempozyum düzenlenecek. Süleyman Demirel Kültür Merkezinde yapılacak olan Sempozyumda uzmanlar organ bağışının tıbbi etik ve adli yönünü anlatacaklar. Konu hakkında bilgi veren Manisa İl Sağlık Müdürü Metin Kaplan, Organ bağışı konusundaki hedefleri de açıklayarak amaçlarının Türkiye genelinde 2. sıraya ulaşmak olduğunu söyledi.

Organ Bağışı İçin Sempozyum Yapılacak

Manisa Sağlık İl MüdürüMetin Kaplan Türkiye genelinde Manisa'nın organ bağışı konusundaki sıralamasını açıkladı. 2013 yılında 18. olan Manisa yürütülen çalışmalar sonrasında 2014 yılında 4. sıraya ulaşıldığını söyledi.

Kaplan; "Haziran 2013'de Türkiye genelinde Manisa 200 organ bağışçı sırasıyla 18. sıradaydı. Manisa valiliği il sosyal etüt proje müdürlüğü ile bağışa hayata bağlan projesi kapsamında sağlık müdürlüğü, halk sağlığı müdürlüğü, kamu hastaneleri birliği genel sekreterliği cbü ve diğer proje paydaşları ile ortaklaşa yapılan faaliyetlerin sonrasında organ bağışları sayısında kamu kuruşulşarı sıralamasında 2014 mayıs itibarı ile 3300 bağış aldık. Ve 4. sıraya ulaştık. Il sağlık müdürlükleri sıralamasında 13. sıradaydık burada da 2. sıraya yükselmiş olduk" dedi.

 

Kaplan ayrıca Manisa'da organ bağışçı sayısı arttırmak ve kadavra donör tespiti ile ilgili sağlık çalışanlarının bilgi ve becerileini arttırmak amacıyla celal bayar üniversitesi tıp fakültesinin katılımıyla bir sempozyum düzenlediklerini söyledi. 28.05.2014 tarihinde Süleyman Demirel Kültür Merkezinde yapılacak olan Sempozyum hakkında bilgi veren Kaplan; "İlimizde organ bağışçı sayısı arttırmak ve kadavra donör tespiti ile ilgili sağlık çalışanlarımızın bilgi ve becerileini arttırmk amacıyla müdürlüğümüz ve celal bayar üniversitesi tıp fakültesinin katılımıyla 28.05.2014 tarihinde CBÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezinde Beyin ölümü ve organ bağışının tıbbi etik ve adli yönü konulu bir sempozyum düzenlenecektir. Burada amacımız donörden yani kadavradan organ bağışı sayısını arttırmak. Biz de daha çok anne baba çocuğuna organını veriyor, çocuk anne babasına ama beyin ölümü gerçekleşmiş insanlarımızın organlarını alabilmek için böyle bir sempozyum düzenliyoruz. Hastanelerdeki ilgili uzman hekimlerimiz organ bağışının daha bilimsel yönden çalışılması için gayret göstereceğiz.

Özellikle il Türkiye geneli sıralamasında organ bağışında 2. sırayı elde etmeye çalışacağız. Hedefimiz bu şekilde bu sıralamayı yakalamak için çok ciddi çalışmalarımız var. Bİr diğer amacımız da organ bağışlarıyla oluşturduğumuz havuzlardan nakilleri yapabilmek. Bunun için de üniversite ayağıyla birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.