“ONLAR ÇALIYOR, BİZ YOKSULLAŞIYORUZ” EYLEMİ YAPACAKLAR

Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri sendikası, sendika binasında yaptıkları basın açıklamasında kamu emekçilerinin yoksulluk sınırında olmasına rağmen, ortaya çıkan yolsuzluklara tepki gösterdi.

“ONLAR ÇALIYOR, BİZ YOKSULLAŞIYORUZ” EYLEMİ YAPACAKLAR

Sendika üyeleri adına konuşan SES Manisa Şube Mali Sekreteri Mehmet Kapar, açlık ve yoksulluk oranının yüzde 10 yükseldiğine dikkat çekti. Kapar, 15 Mart günü yapacakları “Onlar çalıyor, biz yoksullaşıyoruz” temalı eyleme tüm Manisalıları davet etti.

Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri sendikası 2013-2014 yılı yoksulluk sınırındaki artışa dikkat çekti.

KESK Kamu Emekçi Sendikaları Konfederasyonu adına basın açıklaması düzenleyen SES Manisa Şube Mali Sekreteri Mehmet Kapar kamu emekçilerinin yoksulluk hatta açlık sınırında olmasına rağmen ortaya çıkan yolsuzluklara tepki gösterdiklerini söyledi.

Konuşmalarına Berkin Elvan’ı anarak başlayan Kapar, açlık ve yoksulluk oranının yüzde 10 yükseldiğine dikkat çekti. Kapar; “4 Kişilik ailenin sağlıklı beslenmek için yapması gereken minimum aylık gıda harcaması olan açlık sınırı 1,179 lira, açlık sınırının tüketim harcamasına dağıtılması ile elde edilen yoksulluk sınırı ise 3,727 lira olarak hesaplandı.

Şubat ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile 2013 yılının aynı dönemine ait açlık ve yoksulluk oranı yüzde 10 yükseldi.

Kamu emekçileri, talepleri ve gereksinimlerinin görmezden gelindiği 2014-2015 yılları Toplu Sözleşme (TİS) sürecinde ücretlerine ortalama  %5.2'lik bir zam almıştı. Böylece kamu emekçilerinin ücretleri, Şubat ayında açıklanan 7,89 enflasyon oranı ile karşılaştırıldığında,  yoksulluk sınırındaki artışın yüzde 50 altında kaldı.

Bugünkü şartlarda en düşük memur maaşı ile geçinen 4 kişilik bir aile, yoksulluk sınırının yarı yarıya altında yaşamını sürdürmektedir.
Sağlık ve eğitim hizmetlerinin paralı hale gelmesi, reel ücretleri erimeye terk edilmiş emekçileri nitelikli bir yaşamdan uzaklaştırmaktadır. 

17 Aralık’tan itibaren iktidar bloğu arasında derinleşen çatışmada, bugüne kadar iktidarın egemen sınıflarla birlikte el ele kurduğu düzenin tüm pisliği ortaya dökülürken, 11 yıldır yoksulluğa itilen emekçilerin tüm birikimlerinin bu düzende nasıl çalındığı ve kimlerin cebinden çıktığı da görülüyor.

Yıllardır toplu sözleşme döneminde emeklerinin karşılığını talep eden, insanca bir yaşam için mücadele veren kamu emekçilerine hükümetin “kaynak yok” gerekçesini öne sürerek kulağını tıkamasının da nedeni belli oluyor. Bir anda “yok olan” kaynaklar bugün banka müdürlerinin ayakkabı kutularından, Bakan hatta Başbakan çocuklarının evlerinden çıkıyor” dedi.

Bu konuda sesiz kalmayacaklarını söyleyen Kapar; 15 Mart Cumartesi günü yapacakları “Onlar çalıyor, biz yoksullaşıyoruz” temalı eyleme tüm Manisalıları davet etti. Kapar; “KESK olarak yukarda ifade ettiğimiz hırsızlık, rüşvet ve yolsuzluk çarkına karşı çıkmak için tüm yurtta eşzamanlı olarak 15 Mart 2014 günü “Onlar çalıyor, biz yoksullaşıyoruz. “ ana temalı yürüyüş ve basın açıklamaları gerçekleştireceğiz.

Bu program çerçevesinde bizler, KESK Manisa Şubeler Platformu olarak 15 Mart 2014 Cumartesi günü saat 14.00 da Cumhuriyet Alanında toplanarak yürüyüş gerçekleştireceğiz.

Hırsızlığa, yoksulluğa ve rüşvet çarkına karşı çıkan, yoksulluğa karşı mücadele etmek isteyen tüm yurttaşlarımızı yürüyüşümüze destek vermeye çağırıyoruz” dedi.

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.