Okul Üzümüne çare aranıyor!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Özdağ, 2014-2015 Eğitim Öğretim Döneminde uygulanan “Okul üzümü, akıl üzümü” projesi ne olacak sorularına açıklık getirdi.

Okul Üzümüne çare aranıyor!

Konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve Bakan Yardımcısıyla görüştüğünü kaydeden Özdağ, dolu felaketinden dolayı rekolte de düşüş yaşandığını ifade ederek, “İşletmelerimiz ve üreticilerimizin ellerinde fazla üzüm var mı diye araştırıyoruz. 2015’ten 2016’ya elde üzüm kalmasın istiyoruz. Sayın Bakanımızla birlikte Başbakanımıza konuyu arz edip okullarda tekrar üzüm dağıtmanın gayretini yürüteceğiz. Şubat ayından başlayarak fazla üzüm varsa ihaleye çıkılmasını isteyeceğiz. Biz çocuklarımızın üzüm yemesini istiyoruz. Çocuklarımız üzüm yiyerek daha zeki ve sağlıklı olsunlar isteriz” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, 2014-2015 Eğitim Öğretim Döneminde uygulanan “Okul üzümü, akıl üzümü” Projesinin 2015-2016 Eğitim Öğretim döneminde de uygulanması için yoğun gayret gösterdiklerini belirtti. 2014 yılında üzüm rekoltesinin fazla olduğunu belirten Özdağ, “Bu fazlalığın giderilerek piyasanın regule edilmesi ve arz talep dengesini doğru tespit etmek için AK Partili 5 Milletvekili olarak o dönem Başbakanımız şimdi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’la ve şu anki Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’yla, Milli Eğitim Bakanımızla, Milli Eğitim Bakan Yardımcımızla görüşerek ve kendilerinden yardım isteyerek geçen sene “Okul üzümü akıl üzümü” diyerek ve bir ihale yaparak okullarda öğrencilerimize üzüm dağıttırmıştık. 2014-2015 eğitim öğretim döneminde bu projeyi gerçekleştirmiştik. Bu yıl ise rekolte az, dolu felaketinden dolayı vatandaşlarımızın bağları zarar gördü. Vatandaşlarımıza TARSİM üzerinden yaklaşık 250 Milyon TL civarında bir tutar, TARSİM yapmayanlara ise 35 Milyon TL ödemenin yapılmasını sağlamıştık. Bu şekilde vatandaşlarımız zararlarını karşılamışlardı. Böyle olunca da rekoltede düşüş yaşandı” diye konuştu.

2015’TEN 2016’YA ELDE ÜZÜM KALMAYACAK

Geçen sene dolu felaketinden sonra TARSİM’li olmayan vatandaşlara da yardım sözü verdiklerini TARSİM’li olan vatandaşlara da 250 Milyon TL ödemenin söz verildiği gibi söylenen zamandan önce Ekim ayında dağıttırdıklarını belirten Özdağ sözlerine şöyle devam etti; “Üzüm fiyatları geçen sene 2.80 – 3.20’ken bu sene 5 TL ile 6.50, bugün ise fiyatlar 9 numara üzüm 5’le, 5.50 arasında satılmaya devam ediyor. Ben konuyla ilgili olarak işletmelerle, üreticilerimizle ve vatandaşlarımızla görüşüyorum. Ellerinde fazla üzüm var mı diye soruyorum. Çünkü rekoltenin tekrar yüksek olma ihtimali var. 2015’ten 2016’ya üzüm kalmasın istiyoruz. Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı ve Bakan Yardımcımız ile görüştüm. Sayın Bakanımızla birlikte Genel Başkan Yardımcısı olarak şahsım Sayın Başbakanımızla görüşeceğiz, hala üreticinin elinde üzüm varsa ki Tariş’te bizim için çok önemli. Konuyla ilgili Tariş Yönetim Kurulu Başkanımızla da görüştüm. Eğer bu noktada bir ihtiyaç söz konusu ise biz tabii öğrencilerimizin üzüm yemesini isteriz, çocuklarımız üzüm yiyerek daha zeki ve sağlıklı olsunlar isteriz. Çünkü üzüm glikoz, mineral ve besin değeri açısından zengin bir besin kaynağı. Üzüm de hem ihracat yapalım hem de toplum olarak kendimiz tüketelim istiyoruz. Ama Türk toplumu olarak çok az üzüm tüketiyoruz. Yılda 250-300 Bin ton üzüm tüketmemiz gerekirken 20 Bin ton üzüm tüketiyoruz. Bu nedenle üzüm yeme alışkanlığını çoğaltmamız gerekiyor. Şubat ayından başlayarak fazla üzüm varsa ihaleye çıkılmasını isteyeceğiz. Milli Eğitim Bakanımızla zaten görüştük Başbakanımıza da konuyu arz edeceğiz. Belirttiğim gibi fazla üzüm var ise bununla ilgili çalışma içerisine gireceğiz. Ben bunun çalışması ve gayreti içerisindeyim. İstiyorum ki bir taraftan ihracat yaparak Türkiye’ye katma değer sağlayalım. İhracat – ithalat dengesini ihracat seviyesinde lehimize çevirelim. Cari açığı kapatalım. Bir diğer yandan da üzüm daha fazla tüketelim, üzüm yeme alışkanlığını kazanalım, okullarımızda öğrencilerimize üzüm dağıtalım istiyorum.”

RAMAZAN KUMANYASINDA MUTLAKA ÜZÜM DE OLMALI

Ramazan ayında dağıtılan kumanyalarda hurmanın yanında üzümün de olması önerisini getiren Özdağ, “Önümüzde Ramazan ayına fazla uzun bir süre kalmadı. Ramazan ayında hayırseverler kumanya dağıtırken hurma da dağıtıyorlar. Hurma olduğu gibi üzümün de dağıtılmasını öneriyorum. Tüm özel ve kamu işyerlerinde topluca yemek yenen her yerde üzüm dağıtılsın. Buna destek verilsin istiyoruz. Örneğin üzüm hoşafı, üzümlü kek hem çok tüketilir, hem de sağlığa çok faydası olur. Ben ilk MYK’da, Sayın Milli Eğitim Bakanımızda Bakanlar Kurulunda Başbakanımıza elde kalan üzümlerle ilgili ihale başlatarak okullarda öğrencilerimize dağıtılmasını arz edeceğiz. Konuyla ilgili bir çözüm yolu bulacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.