ÖĞRENCİLER MANİSA'DAN KAÇIYOR

Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı göç verileri, öğrencilerin Manisa'yı tercih etmediğini bir kez daha ortaya koydu. Verilere göre Manisa, 25- 64 yaş aralığındaki çalışan kesimden göç alıyor. 15-24 yaş aralığındaki öğrenciler ise Manisa'dan göç ediyor.

ÖĞRENCİLER MANİSA'DAN KAÇIYOR

ÖZEL HABER:BERFİN ADICAN

Türkiye İstatiktik Kurumu Manisa Bölge Müdürü Mehmet Akyol, kentin 2014 yılı göç istatistiğini açıkladı. 

EN ÇOK EGE'DEN GÖÇ ALIP VERİYORUZ

2014 yılı içerisinde Manisa'nın göç verir pozisyonda bir  şehir olduğunu kaydeden Akyol, "Türkiye İstatistik Kurumu olarak adres kayıt sistemine dayalı olarak göç istatistiklerini çıkartıyoruz. 2014 yılında Manisa'ya 35 bin 575 kişi geldi ve 38 bin 432 kişinin kentten göç etti. Manisa bu verilere göre göç verir pozisyonda. Manisa sırasıyla Ege, Marmara ve Doğu Anadolu bölgelerinden göç alıyor. Yine Manisa Ege, Marmara ve İç Anadolu bölgesine göç veriyor." dedi.

VAZGEÇİLMEZİMİZ İZMİR

Mehmet Akyol, Manisa'nın en çok İzmir'e göç alıp verdiğini belirterek, "Manisa en fazla 8 bin 256 kişiyle İzmir'den göç alıyor. İzmir'i İstanbul, Balıkesir, Ankara ve Kütahya takip ediyor. İlimiz en az göçü ise Kilis, Bayburt ve Ardahan'dan alıyor. Verdiği göçlere bakarsak yine 10 bin 237 kişiyle İzmir oluyor. İzmir'i yine İstanbul, Balıkesir, Aydın ve Ankara takip ediyor. Kilis, Artvin ve Bayburt'a en az göçü veriyoruz."

EMEKLİ ŞEHRİ MANİSA

TUİK Manisa Bölge Müdürü Mehmet Akyol'un açıkladığı veriler, Manisa'nın öğrenci profilindeki yetersizliği de ortaya koydu. TUİK Manisa Bölge Müdürü Mehmet Akyol, Manisa'dan en fazla göçün 15-25 yaş aralığında yapıldığını ifade etti. Akyol yine, kente en fazla göçün 25-64 yaş aralığındaki 10 bin 237 çalışan tarafından yapıldığının altını çizdi. 

Müdür Akyol, şunları söyledi "Türkiye'nin yaş dağılımına bakılarak göç istatistiğini değerlendirebiliyoruz. 0-14 yaşındaki çocuk oranı Türkiye'de yüzde 24 iken, Manisa'da yüzde 21 olarak karşımıza çıkıyor. Yani çocuk sayısı olarak Türkiye ortalamasının altındayız. 15-24 yaş arası genç ve öğrenci nüfusu Türkiye'de yüzde 16,5 iken, Manisa'da yüzde 15. Bu da öğrenci nüfusun Manisa'da Türkiye ortalamasına göre az olduğunu gösteriyor. Genellikle çalışma çağı dediğimiz 25-64 yaş aralığına baktığımızda Türkiye ortalaması yüzde 51 iken Manisa'da bu oran yüzde 54 oldu. Çalışan nüfusta Türkiye ortalaması üzerindeyiz. Yine yaşlılık nüfusunda da Türkiye ortalaması yüzde 8 iken, Manisa'da yüzde 10'luk bir tablo çiziyor. Buradan emekli olan insanların Manisa'ya yerleştiği kanısını çıkartabiliriz."  

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Manisalı Bir CBÜ Öğrencisi - 3 yıl önce

Öğrenciyi Manisa'da tutacak şeyler ne diye sorduğunuzda bir şeyin olmaması...


Avatar
FG - 3 yıl önce

eğitim fakültesi demircide, iktisat ve işletme bozköyde, kampüs muradiyede ovanın sonunda. e hiç kusura bakmayın ama böyle üniversite olmaz. merkez batı kışlayı muradiye kampüsün yerine taşıyıp üniversiteyi ve demircideki eğitim fakültesini buraya taşıyacaksın ki ilk önce öğrenci manisada okuduğunu anlayacak.tam anlamıyla kampüs olacak. bununla da bitmiyor; sosyal alanları çoğaltmalı öğrencinin ders saati haricinde güzel yerler yapmalısınız. manisa büyükşehir oldu devlet tiyatrosu hala yok, ulaşım konusunda özel halk otobüsü tekeli yetmiyormuş gibi bir de büyükşehir belediye aynı fiyattan otobüs koyuyor, ulu caminin etrafındaki gecekondulara belediyeye meclisinde çoğunluğu olan grup önce yık diyerek oy kullanıyor sonra restoran park yeşil alan yapılacak diye red ediyor.hala yok camiye yakın, okula yakın diyerek restoran ve cafe açılmasını engelleyen zihniyet olduğu sürece manisaya gelen öğrenci en fazla 1 yıl kalır sonra yatay geçiş...