MUHALAFET YÜKLENDİ, MECLİS GERİLDİ

Turgutlu Belediyesi meclis toplantısı tansiyonu yüksek bir şekilde seyretti. Bazı maddelerde AK Parti ve MHP grupları arasında tartışma yaşanırken, meclis 11 gündem maddesini karara bağladı. Mecliste muhalefet konumunda yer alan AK Parti grubunun maddeler hakkında açıklamalarda bulunmaları ve muhalefet etmeleri mecliste tansiyonu yükseltti.

MUHALAFET YÜKLENDİ, MECLİS GERİLDİ

Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin'in acil bir işi çıkması nedeniyle meclise başkan vekili Ayhan Çelikdoğan başkanlık etti. Çelikdoğan'ın başkanlığında başlayan mecliste sert tartışmalarda yer aldı. 

KOZA PARK OTOPARK'NIN TAPUSU BÜYÜKŞEHİRE DEVRİLDİ

Büyükşehir yasasıyla ilgili olarak ilçelerdeki otoparkların tapuları büyükşehire devredilirken, Turgutlu Belediyesine ait Koza Park Otopark'ı tapusuyla birlikte Manisa Büyükşehir Belediyesine devredildi. Devir maddesine Ak Parti grubu red oyu verirken, MHP kabul oyu kullandı. MHP Meclis üyesi Ender Solhan ise bu maddede çekimser oy kullandı. Devir maddesi oy çokluğuyla kabul edildi. 
Bedelsiz olarak  tapu devri konusunda tartışmalarda yaşandı. Ak Parti grubu;" Zaten otoparkı Büyükşehir'e tahsis ettik, şimdi neden tapusunu da veriyoruz. Belediye öz kaynaklarını elinde tutmalı, onlarda lüftedip bize çay bahçesini vermişler" açıklaması yaptı. Manisa Büyükşehir Belediyesi Turgutlu Koordinatörü İbrahim Kutar ise durumlar ilgili açıklama yapılarak;" Büyükşehir yasası gereği otoparklar devredilmek zorunda ancak bu alanda istimlak ile ilgili sıkıntılar var. Tam istimlak yapılamamış alanda ve bu devirle birlikte konunun muhatabı büyükşehir olacak ve bu sorunu onlar çözecektir" dedi. Ak Parti Meclis üyesi Bekir Acar ise;" Madem kanun hükmü gereği bunu devretmek zorundayız neden oylama yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

GENÇLİK MERKEZİ SATILACAK MI?

Gündemin diğer maddesi ise yapımı tamamlanan Gençlik Merkezinin Büyükşehir'e satışı için encümene yetki verilmesi görüşüldü. Bu maddede tansiyon yükseldi ve 2 grup arasında tartışmalara neden oldu. Ak Parti grubu ;" Buranın neden satıldığı anlamıyoruz ve madde önümüzde, kaç para bedel biçildi, kaç paradan pazarlığı yapılacak ve satışı yapılacak bunlar bu maddenin içerisinde yer almıyor" açıklaması yaptı. Öte yandan Ak Parti grup sözcüsü İsmail Parmaksız;" Biz bu satışı onaylamıyoruz ancak Büyükşehir bütün reklam panolarında projeler hakkında bilgi veriyor da gelin görün ki daha Turgutlu için yapılan bir şey yok. Büyükşehir belediyesi Turgutlu için iş yapsın, reklamları bitirelim artık" dedi. Satış için encümene yetki verilmesi konusunda Ak Parti red oy kullandı, MHP evet oyu kullanırken, MHP Meclis üyesi Gürbüz Acar çekimser oy kullandı ve bu maddede oy çokluğuyla kabul edildi. Ak Parti grubun sorularını cevaplayan Ayhan Çelikdoğan ise" Büyükşehir burada öğrencilere ders verecek yani ücretsiz kurslar yer alacak. Zaten Belediye başkanımız iyi bir karşısında iyi bir rakam görmezse satışı yapacağını düşünmüyorum" ifadelerini kullandı. 

TAMER DİZMAN VE HATİCE HIZAL KAYGISIZ ARASINDA TARTIŞMA

Yedi Eylül Mahallesi ve Atatürk Mahallesi arasında yaşanan okul sorunu için meclise gelen gündem maddesi tartışmaya neden oldu. Atatürk Mahallesi sınırları içinde kaldığı iddia edilen ancak Yedi Eylül Mahallesine bağlı olduğu dile getirilen okul alanının Atatürk Mahallesine devri konusunda muhtarlıkların anlaştığı ifade edilirken konuyla ilgili İmar Komisyonu red karar verdi. 

Konuyla ilgili açıklama yapan AK Parti Meclis Üyesi Hatice Gözeten ise;" İki muhtar bu konuda anlaşmış ancak neden komisyondan red kararı çıktı" ifadelerini kullanırken, MHP Meclis üyesi Hayriye Hızal Kaygısız söze girerek Ayhan Çelikdoğan'a ;" Tartışmanın gereği yok oylama sunalım, komisyon kararını vermiş,oylayalım başkanım oylama geçelim" demesi üzerin AK Parti Meclis üyesi Tamer Dizman sert bir çıkış yaptı. Dizman;" Burada halkın seçtiği meclis üyeleri Turgutlu'ya dair konuları tartışmayacak mı?. Bu ne demektir, bir meclis üyesi diğer bir meclis üyesini susturmaya nasıl çalışır. Bu tacizdir, Hayriye hanım oturduğu yerden meclis başkanına talimat yağdırıyor. Mecliste Turgutlu menfaatlerini tartışmayacakmıyız" ifadelerini kullandı. Meclis başkanı Ayhan Çelikdoğan, Ak Parti grubuna hak verdi ve açıklamalar konusunda izahatte bulundu. Gündem maddesinin reddi oy çokluğuyla kabul edildi. 

"CENGİZ ERGÜN NE SÖZ VERDİYSE YAPACAKTIR"

Ak Parti Manisa Büyükşehir ve Turgutlu Belediyesi Meclis üyesi İsmail Parmaksız'ın ;" Büyükşehir bütün reklam panolarında projeler hakkında bilgi veriyor da gelin görün ki daha Turgutlu için yapılan bir şey yok. Büyükşehir belediyesi Turgutlu için iş yapsın, reklamları bitirelim artık" açıklamalarına meclis sonunda MHP Manisa Büyükşehir ve Turgutlu Belediyesi Meclis üyesi Hayriye Hızal Kaygısız cevap verdi. Kaygısız;" Cengiz Ergün verdiği sözleri tutar ve söz verdiği projeler yapılacaktır. Turgutlu'ya dair projeler büyükşehir'de görüşüklüyor. Kimsenin şüphesi olmasın büyükşehir sözünü tutacaktır" dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
onur - 3 yıl önce

SİZ HER SEYE RED OYU VERİN SONRA HIZMET İSTEYİN ŞAKAMI GERÇEKMİ ANLAMADIM MUHALEFETİNDE BIR DÜZEYİ OLUR