Müftülük’ten üniversitelilere adap dersi

Manisa Müftülüğü, Kredi ve Yurtlar Kurumu’nda kalan kız ve erkek öğrencilere, daha bilinçli ve daha sorumluluk sahibi bireyler olmalarına katkı sağlamak amacıyla sohbet programları düzenliyor. Manisa HAYAT Gazetesinin haberine göre programlardaki konular; aile kurumu, giyim kuşam ve süslenme adabı, hayâ ve iffet, Kutlu Doğum Haftası..

Müftülük’ten üniversitelilere adap dersi

Faydasız şeyler ile lüzumsuz işlerle uğraşmamak, aile kurumu, giyim kuşam ve süslenme adabı, hayâ ve iffet, Kutlu Doğum Haftası gibi konu başlıklarında verilen programlarla ilgili bilgi veren İl Müftüsü Sinan Cihan, “Konu başlığı olarak seçtiğimiz konular, hepimizin her gün artışından rahatsız olduğumuz problemlerimizdir. Yüzleşemediğiniz gerçeklere çözüm üretemezsiniz. Bunlarla yüzleşeceğiz” dedi.

İl Müftülüğü, Kredi ve Yurtlar Kurumu İl Müdürlüğü ile yaptığı protokol çerçevesinde üniversite öğrencilerine sohbet programları düzenliyor. Faydasız şeyler ile lüzumsuz işlerle uğraşmamak, aile kurumu, giyim kuşam ve süslenme adabı, hayâ ve iffet, Kutlu Doğum Haftası gibi konu başlıklarında verilen sohbet programlarıyla ilgili İl Müftüsü Sinan Cihan gazetemize açıklamalar yaptı.

GENÇLERİMİZİN DAHA DONANIMLI VE DAHA İYİ YETİŞEBİLMELERİ İÇİN

Konuyla ilgili bilgi veren İl Müftüsü Sinan Cihan, “28 Kasım 2013 tarihli Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim ve Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne bağlı yurtlarla ilgili bir protokol imzalandı. Bu protokolle Kredi ve Yurtlar Kurumu’nda kalan genç kız ve erkek öğrencilerimize hem milli hem de manevi özellik taşıyan daha sağlıklı daha bilinçli ve daha sorumluluk hisseden bireyler olmalarına katkı sağlamaya yönelik bir takım programlar tasarlanıyor ve hedefleniyor. Dolayısıyla biz İl Müftülükleri de illerde bu protokol çerçevesinde genel bir takım görüşmelerle ‘bu gençlerimizin daha iyi ve daha donanımlı yetişebilmeleri için nasıl katkı sağlayabilirizi’ konuşma adına bu yıla bağlı olarak 27 Ekimde toplantı yaptık. Bu toplantıda da önümüzdeki dönem bu faaliyetlerimizi ‘hangi çerçevede yürütebilir ve gerçekleştirebiliriz’ diye kurumlarla görüştük. Yurt müdürlerimizden de programlarımızı uygulamak için müracaat dilekçelerini aldık. Hangi tarihte, hangi saatte ve hangi yurtta kalan öğrencilerimize yönelik programlar yapabiliriz diye bunu görüşüp bir program tasarladık. Bu program çerçevesinde de üniversite öğrencilerimizle bir araya gelerek faaliyetlerimizi yürütüyoruz. İl Müftüsü olarak ben de zaman zaman bu gençlerimizle bir araya gelmeye çalışıyorum. Onlara nasihat vermek yerine onları dinliyorum. Böyle güzel bir faaliyetimiz var” dedi.

KUTLU DOĞUM HAFTASI, GİYİM KUŞAM VE SÜSLENME ADABI, SABIR, HAYA, İFFET, METANET, TEVEKKÜL…

Öğrencilere yönelik düzenlenen programların konu başlıklarını da veren İl Müftüsü Cihan, “Faydasız şeyler ile lüzumsuz işlerle uğraşmamak, aile kurumu, giyim kuşam ve süslenme adabı, toplumsallaşma ve ülfet, haya ve iffet, Kutlu Doğum Haftası, musibetler karşısında mügmin, sabır, metanet, tevekkül ve teslimiyet ana başlıklarında biz dinimizin ortaya koyduğu değerlendirmeleri, tavsiyeleri ve uyarıları gençlerimizle paylaşıyoruz. Yaptığımız iş bundan ibarettir. Biz ayrıca bu programları davet aldığımız cezaevlerinin erkek ve kadın koğuşlarında devam ettiriyoruz. Programlarımıza da İl Müftü Yardımcımız, cezaevi vaizimiz, vaizimiz, Kur’an kursu öğreticileri, İmam Hatipler katılıyor” ifadelerini kullandı.

HEPİMİZ OLUMSUZ GELİŞMELERİN İÇERİSİNDEYİZ

Seçilen konu başlıklarının ciddi anlamda problem yaşanan alanlarla ilgili olduğunu sözlerine ekleyen İl Müftüsü Cihan, “Bölgemizde ‘boşanmalar, her sene yaptığımız değerlendirmelerde bir önceki yıla

göre arttı’ diyor muyuz? Ve bundan rahatsız mıyız? Orta yaş ve üst grup, çevremizde olup bitenlerle ilgili şikâyetlerini her geçen gün dile getiriyorlar mı? ‘Ya ahlaki problemler, vs.’ler falan’ diye. Evet, bunlar bizim problemlerimiz. Bunlarla hiç kimse suçlanmıyor. Hepimiz bu olumsuz gelişmelerin içerisindeyiz. Gerçeklerle yüzleşemezseniz, gerçekleri tespit edemezsiniz. Yüzleşemediğiniz gerçeklere çözüm üretemezsiniz. Bunlarla yüzleşeceğiz. Dolayısıyla biz yetişkinler olarak kendi, ahlaki ve insani yapımızı, sorumluluklarımızı hissederek, bunları yeniden kendimize hatırlatarak gençlere rehberlik yapmakla sorumlu değil miyiz? İşte yapmaya çalıştığımız da budur. Konu başlığı olarak seçtiğimiz konular, hepimizin her gün artışından rahatsız olduğumuz problemlerimizdir. Dolayısıyla bu noktalarda kimseyi itham etmeden, kimseyi suçlamadan, kimseyi ötekileştirmeden, kişiselleştirmeden toplumsal yaralarımıza işaret etmeye çalışıyoruz. Hepimiz bu noktada da sorumluyuz diye düşünüyorum” açıklamasını yaptı.

TÜM STK’LARLA İŞBİRLİĞİ YAPMAYA HAZIRIZ

Programlara katılımın zorunlu değil gönüllülük esasına dayalı olduğunu da yaptığı açıklamasında yer veren İl Müftüsü Cihan, “Programlara yönelik tüm Sivil Toplum Kuruluşlarıyla işbirliğine açığız. Bizden katkı isteyebilirler. Biz de kendilerine o katkıyı veririz” diyerek sözlerini noktaladı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.