MTSO Kasım Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (Manisa TSO) Kasım ayı olağan meclis toplantısı yapıldı. Meclis Başkanı Hayati Dolman’ın yönetiminde gerçekleşen toplantıda, gündem de yer alan maddeler meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi.

MTSO Kasım Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

Meclis Toplantısında söz alan Manisa TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Bankoğlu, ülkemizde ve dünyada yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.
Konuşmasına döviz kurlarında yaşanan gelişmelere değinerek başlayan Manisa TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Bankoğlu, ‘Bir ay önce tam bu gün dolar kuru 3,09 TL, Euro Kuru 3,38 TL idi. Bugün itibariyle dolar kuru 3,43 TL, Euro 3,62 TL’ye ulaştı. Yani bir ay önce 10 Bin Dolar borcunuzu ödemek için 30 Bin 900 TL paraya ihtiyacınız varken, bugün aynı borcu ödemek için 34 Bin 430 TL paraya ihtiyacınız var. Bu üreten kesim içinde ticaret kesimi için de ciddi bir sıkıntı. Dövizle aldığınız bir ürünü TL bazında satıyorsunuz eğer bu dalgalanmayı fiyatlarınıza yansıtmanız  mümkün değil.  Hepimiz kazançlarımızdan ve karlarımızdan ciddi oranla fedakarlık yapmak durumundayız’ dedi.

‘Dövizdeki dalgalanma bizleri şaşırtmadı’

Dövizde yaşanan bu dalgalanmayı iş dünyası olarak beklediklerini ifade eden Başkan Yardımcısı Bankoğlu, ‘Aslında bu ekonomik dalgalanma hepimizin beklediği bir olaydı. Şaşırdık mı ? Hayır şaşırmadık ? Beklemiyor muyduk ? Evet Bekliyorduk …Çünkü 15 Temmuz’da başarılı olamayanların yapacakları ikinci hamle mevcut seçilmiş iktidarı ve Cumhurbaşkanımızı ekonomik  kriz yaratarak sıkıştırma hamlesiydi.  Bu hamle çok boyutlu olarak karşımıza çıktı. Suriye’ de savaş halinde olan bir ordumuz var. Yurt içerisinde PKK Belası ile her türlü mücadele hızla devam etmekte. Avrupa Parlamentosu, Türkiye ile AB Üyelik Süreci Müzakerelerinin durdurulmasını kararını alıyor. Bunu takiben sembolik bir şey de olsa aynı bizim gibi NATO Üyesi olan bir Ülke yani Avusturya bize silah ambargosu koyuyor. Gerekçesi de çok ilginç. Silahların muhaliflere karşı kullanılma endişesi. Adamlar PKK’ yı DAEŞ’i bize Muhalif görüyor. Terör örgütleri NATO Üyesi Türkiye’nin muhalifi yani. Avrupa Birliği sonunun nereye gideceğini kendilerinin dahi kestiremediği bir akıl tutulması yaşıyorlar. Zannetmesinler ki bu ülke eski Türkiye. Zannetmesinler ki, Ekonomimiz onlara muhtaç ve Bizler de korkak ve teslim olmuş insanlarız’ diye konuştu.

‘Tasarrufa önem vermeliyiz’

Ülkemizde  yaşanan ekonomik durum karşısında makul ve mantıklı hareket edilmesi gerektiğine dikkat çeken Başkan Yardımcısı Bankoğlu, ‘Burada makul ve mantıklı hareket etmek durumundayız.  İlk ve hep yapmamız gereken şey tasarruf. Bizde çok geç başlayan Bireysel emeklilik Sistemi Fonları İngiltere ve Avrupa ekonomilerinin can damarı. Biliyorsunuz bireysel emeklilik şirketleri topladıkları paraların yüzde 90’a yakın bölümünü devlet iç ve dış borçlanma kağıtlarına yatırmak zorunda. Devlet borçlanma ihalesi açtığında eğer arz fazla ve hazır ise daha kolay ve ucuz kaynak bulabiliyor. Bunun için hepimizin bireysel emeklilik poliçeleri satın almamız gerekiyor. Hem kendimiz tasarruf etmiş olacağız hem de devletimiz daha kolay borçlanacak. Bu ekonomimiz için son derece önemli ve can damarı’ dedi.
 
 ‘Maaş ve Kamu ödemeleri  devlet bankalarından yapılsın’

Konuşmasında devletin tüm maaş ve kamu ödemelerini 3 devlet bankası üzerinde yapmasını öneren Başkan Yardımcısı Bankoğlu, ‘Bu arada buradan bir öneri daha getirmek istiyorum. Devlet tüm maaş ve kamu ödemelerini 3 devlet bankası üzerinden yapsın.  İlimizde bir kamu kuruluşunda  çalışanların Maaşlarının yabancı Sermayeli bir bankaya  yatırılması ve herkese bu bankanın Kredi kartlarının  verilmesi kendi kendimize kurşun sıkmak.  Biz odamız olarak sadece kamu bankalarında paramızı tutuyor ve tüm ödemelerimizi de Kamu Bankalarımız üzerinden yapıyoruz.  Tasarruf tek başına yetmez ülkemize döviz kazandıracak işlere yönelmeli ve yapmalıyız. Turizm gelirlerimizi mutlaka arttırmalıyız ihracat ve ihracatçı KOBİ’ler konusu bizler için asla ama asla vazgeçilmez. Bir taraftan yıllardır ihracat seferberlikleri yaptık. İhracat dedik turist gelsin dedik. Bir yandan da koca bir delik vardı farkına varmadığımız’ diye konuştu.

‘FETÖ kutsal değerlerimizi kullanarak bizleri kandırdı’

Konuşmasının  son bölümünde FETÖ Terör Örgütüne değinen Başkan Yardımcısı Bankoğlu ‘Burada toplumun birçok kesiminin bilmeden kandırılarak alet olduğu bir gerçeği de Sizlere hatırlatmak istiyorum. FETÖ Terör Örgütü yıllarca yabancı Servislere istasyon olacak okullar açtı yurt dışında. Buralarda ki insanlara Türkçe ve Müslümanlık öğretiyoruz dediler. Hatta Sizlerden topladığımız paralar nelere gidiyor görün diye Türkçe Olimpiyatları yaptılar. O zaman hiç birimiz uyanmadık, düşünmedik. Çünkü bizleri en kutsal iki değerimiz olan Türklüğümüzü ve Müslümanlığımızı kullanarak kandırdılar. Size kısa bir Matematik yapmak istiyorum.  Bu FETÖ Terör Örgütünün 170 ülkede okul ve kültür merkezleri vardı. Ülke başına iyimser davranıp 5 tane kabul ediyoruz. 170  ülkede toplam 850 adet okul yada kültür merkezi görünümlü  istasyon yapar. Biz bunu 1000 Kabul edelim. Ama kesinlikle daha fazladır bu rakam. Bunların her birisi için yıllık ortalama en az 2 milyon dolar para gönderildi. 850 okul için yıllık 2 Milyar dolar.  25 senedir bu sistemin devam ettiğini kabul edersek FETÖ Örgütü bu ülkenin en ama en az 50 Milyar Dolarını yurt dışına çıkardı. Bizim ülkemize ihracat yaparak turist ağırlayarak kazandırdığımız 50 Milyar Doları uçtu. Faiz hesabını da koyarsak bu rakam en az 150 Milyar Dolar. Bir düşünün bu rakam ülkemizde kalsaydı üniversitelerimizin yurt ihtiyacı kalır mıydı ? Okullarımız da eksiğimiz kalır mıydı ? Kaç sene önce kendi savunma sistemimizi kurardık. İşte bu FETÖ Terör Örgütü bu Milletin Devletimizin kanını nasıl emmiş. Daha neler göreceğiz Allah bilir. Bu mücadelede Devletimizin yanında hepimiz şerhsiz şüphesiz yer almalıyız. Bu bizler için ülkemizi İşgal etmek isteyenlere ve bu zihniyete karşı vermemiz gereken top yekün bir mücadeledir’ dedi.
 
 
 
 
 

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.