MİLYONLARCA HASTANIN BİLGİSİ ÇALINDI MI?

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'na verdiği soru önergesiyle Türkiye gündemine oturdu.

MİLYONLARCA HASTANIN BİLGİSİ ÇALINDI MI?

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'na, milyonlarca hastayı yakından ilgilendiren bir soru önergesi verdi. Özel verdiği önergede, yasal olmayan yollarla milyonlarca hastanın kişisel bilgilerinin çalınıp çalınmadığı sorusuna cevap aradı. 

İşte Özgür Özel'in soru önergesi;

"Ülkemizde ruhsatlı olmayan ya da olsa da uzun süredir Türkiye’ye gelmeyen ithal ilaçlar Türk Eczacıları Birliği tarafından getirilmektedir. Ancak, kar amacı güdülmeden bugüne kadar Türk Eczacıları Birliği tarafından yapılan ve bu şekilde hastaya 1 liralık bile ekstra masrafı olmadan ulaşan bu hizmet son düzenleme ile yasalara da aykırı bir biçimde eczacısı olmadan eczanelere mal satan depolara da verilmiş ve bu kapsamda 20 depo yetkilendirilmiştir. Söz konusu firmalardan biri de, geçmiş dönem milletvekillerinden Burhan İsen’e ait İDM firmasıdır ve bu firma da, T.C Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından “Şahsi Tedavi için Yurtdışından İlaç Temini” hususunda yetkilendirilmiştir."

FİRMA DAHA ÖNCE HASTA BİLGİLERİNİ SATIN ALDI

"Aynı zamanda söz konusu bu firmanın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının çıkardığı Genel Sağlık Sigortası Verilerinin Güvenliği ve Paylaşımına İlişkin yönetmelik iptal edilmeden önce Kurumdan tüm hasta bilgilerini 70 milyon TL karşılığında satın alıp, sağlık alanındaki firmalara pazarladığı da kamuoyunca bilinmektedir. Şimdi de, aynı firmanın ithal ilaç teminine yönelik reklam amacıyla, eczane ve hastalara mail ve SMS yoluyla ulaştığı ve İlaç Takip Sistemi’nin veri tabanın da elinde olduğu anlaşılmaktadır."

BİLGİLER DOKTOR TARAFINDAN SIZDIRILDI

"Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun da, İDM firmasının kuruma bir doktor yerleştirdiğini, o doktor sayesinde verileri sızdırdığını, eczacıların ve hastaların iletişim bilgilerine buradan ulaştığını doğruladığı tarafımıza ulaşan bilgiler arasındadır."

Bu bağlamda;

1. Söz konusu firma İDM’nin Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na bir doktor yerleştirerek eczacıların ve hastaların verilerine ulaştığı bilgisini, Bakanlığınız ne zaman öğrenmiştir?

2. Halen faaliyetlerine devam ettiğini gözlemlediğimiz söz konusu firma İDM’ye verilen “Şahsi Tedavi için Yurtdışından İlaç Temini” yetkisi iptal edilmiş midir? Edilmemiş ise, edilmemesinin nedeni nedir?

3. Söz konusu firmanın hastaların ve eczanelerin verilerine ulaşmış olması suç teşkil etmekte midir? Etmekte ise, bu konuda herhangi bir suç duyurusunda bulunulmuş ve soruşturma başlatılmış mıdır?


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.