banner278

MHP’li Akçay’dan Mecliste Manifesto

Manisa milletvekili Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erkan Akçay, “Son günlerde Meclis kürsüsünde bazı konuşmacılar "kürdistan" ve "Kürt illeri" gibi ifadeleri sıklıkla ve ısrarla dile getirmektedirler. Türkiye Cumhuriyeti devletinin mevcut sınırları bellidir; adı Türkiye'dir; devletimizin adı Türkiye Cumhuriyeti'dir; milletimizin adı Türk milletidir; vatanımız Türkiye'dir; bayrağımız Türk Bayrağı'dır.” dedi.

banner292
MHP’li Akçay’dan Mecliste Manifesto

Manisa milletvekili MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay mecliste sözde Kürdistan ve Kürt illeri tanımlamalarına sert çıktı. Son günlerde Meclis kürsüsünde bazı konuşmacıların "kürdistan" ve "Kürt illeri" gibi ifadeleri sıklıkla ve ısrarla dile getirmesini bir alıştırma ve duyarsızlaştırma amacı olarak gözlediğini belirten MHP’li Akçay “Türkiye Cumhuriyeti'nin belli bir bölgesine veya şehirlerine ilişkin bu tanımlamaları Milliyetçi Hareket Partisi olarak şiddetle reddediyoruz.” dedi.

“Etnikçi, aşiretçi veya mezhebi tanımlamalar bilimin, aklın, siyasetin ve hukukun sınırlarını yok saymaktır”

Söz konusu ifadelerin asi, tarihî, coğrafi, kültürel ve hukuki bakımdan hiçbir geçerliliği ve meşru zemini bulunmadığını, bu ifadelerin hukuki açıdan da sorunlu olduğu ve suç teşkil ettiği açık olduğunu ifade eden Akçay konuşmasına şöyle devam etti:

“Türkiye Cumhuriyeti'nin bir asra dayanan ve Türk milletinin bu coğrafyadaki bin yılı aşan müktesebatını, kazanımlarını, birikimlerini yok sayarcasına etnikçi, aşiretçi veya mezhebi tanımlamalara tabi tutmak bilimin, aklın, siyasetin ve hukukun sınırlarını yok saymaktır.Türkiye Cumhuriyeti'nin Lozan Anlaşması'yla belirlenen sınırlarının çevrelediği coğrafyanın bir tek adı vardır, o da Türkiye'dir.Yürürlükteki Türkiye Cumhuriyeti Anayasası bu konuda açık hükümler içermektedir. Dolayısıyla, aksi bir kullanımın hangi amaçları taşıdığı açıktır.

Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında, hangi partiden olursa olsun ettiği yeminin de gereği olarak Türk milletinin birer temsilcisi olan sayın milletvekillerinin bu girişimlere karşı tepkisini ve görüşünü net bir şekilde ortaya koyması tarihî, kültürel, hukuki ve siyasi bir zorunluluk hâline gelmiştir. Aksi bir tutum, Türk milletini temsil kabiliyeti açısından da problem teşkil edecektir. Bu sorumluluğun gereğini bilhassa ve hassaten iktidara ve Adalet ve Kalkınma Partisine hatırlatırım.”

Konuşmasında vatanın ve milletin adıyla ilgili tanımın Kurtuluş Savaşı'yla yapıldığı ve bu bahsin kapandığına vurgu yapan Akçay, “Federasyon ya da özerklik özlemi çekenler, başkanlık rüyasıyla üniter yapının hedef alınmasına göz yumanlar bu gerçeği unutmasın.” dedi.

MHP’li Akçay konuşmasına şöyle devam etti: Türkiye Cumhuriyeti devletinin mevcut sınırları bellidir; adı Türkiye'dir; devletimizin adı Türkiye Cumhuriyeti'dir; milletimizin adı Türk milletidir; vatanımız Türkiye'dir; bayrağımız Türk Bayrağı'dır.

Türkiye Cumhuriyeti millî ve üniter bir devlettir, bölünemez, özerk bölgelere, eyaletlere ayrılamaz. Hele federasyon hayalleri, büyük Türk milleti ve Milliyetçi Hareket Partisi var olduğu müddetçe asla hayat bulamayacak ve gerçekleşemeyecektir.

Bu çerçevede, yüce Mecliste yapılan her konuşmada Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Türk milletinin temel esaslarına ve değerlerine uyulmasının, en başta hukuki ve siyasi bir sorumluluk olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.