MESLEK ÖRGÜTLERİ TEZKEREYE HAYIR DEDİ

Hükümete yurtdışına asker gönderme ve yabancı askerlerin Türkiye’ye gelmesine imkan sağlama gibi geniş yetkiler veren tezkere görüşmeleri TBMM’de devam ederken, Manisa’da bazı meslek örgütleri duruma tepki gösterdi.

MESLEK ÖRGÜTLERİ TEZKEREYE HAYIR DEDİ

Haber:Berfin Adıcan

Yurtdışına asker gönderilmesi ve silahlı yabancı güçlerin Türkiye’ye gelmesine imkan tanıyan tezkerenin görüşmeleri TBMM’de devam ederken,  Manisa Tabip Odası, KESK Şubeler Platformu, DİSK üyeleri ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) üyeleri Manolya Meydanı’nda ortak basın açıklaması düzenledi. ‘IŞİD’e Destek Tezkeresi’ne Hayır’ adı altında bir araya gelen meslek örgütleri, tezkerenin meclisten geçmesi halinde Ortadoğu’da savaşa onay verileceğini savundu.

Grup adına açıklamayı yapan Manisa Tabip Odası Başkanı Derya Pekbayık: “Bugün Rojova’da, Kobane’de sadece Kürt halkı değil, tüm insanlık varlık-yokluk mücadelesiyle karşı karşıyadır. Kontrol ettiği alanlarda Hıristiyanları, Şiileri, Ezidileri, Türkmenleri, Kürtleri farklı inanç gruplarını, özetle kendi ilkel anlayışı dışında kalan herkesi acımasızca katleden, kadınlara karşı savaş açan IŞİD ile mücadele bir insanlık mücadelesidir. Bu mücadele giderek şiddetlenirken, AKP hükümeti; Suriye ve Irak’ta yapılacak askeri operasyonlar ile ilgili yetki isteyen iki tezkereyi meclise getirme hazırlığında. Biz, DİSK-KESK-TMMOB-TTB emek ve meslek örgütleri olarak: Hükümete Irak ve Suriye’de savaş yetkisi verecek bir tezkereye kesin olarak karşıyız ve bu tezkerelerin TBMM’den onay almasına karşı demokratik tepkimizi alanlarda göstereceğiz.” dedi.

‘AK PARTİ’NİN SAVAŞ TEZKERESİNE HAYIR’

Tezkerenin meclisten geçmemesi gerektiğini belirten Pekbayık: “AKP’nin savaş tezkeresine hayır diyoruz çünkü: Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırları dışındaki askeri operasyonlara dahil olmasına ilkesel olarak karşıyız. Türkiye’nin komşu ülkelerle ve halklarla barışçı bir ilişki kurması gerektiğine inanıyoruz. Yine ilkesel olarak emperyalist koalisyon güçlerinin bölgede yaptığı askeri operasyonların niteliği ve sonuçları ortadadır. Ortadoğu’daki etnik/mezhepsel savaşların kışkırtıcılığını yapan güçlere güvenerek girilecek savaşların kaybedeni hangi mezhepten, etnik kimlikten olursa olsun daima Ortadoğu halkları olacaktır. Bölgedeki savaşların kışkırtılmasında ciddi sorumluluğunun olduğunu düşündüğümüz AKP hükümetinin, bölgedeki askeri varlığının çözüme değil, sorunun derinleşmesine hizmet edeceğinden kaygılıyız. Suriye’de mezhepçi çeteleri askeri, lojistik, ekonomik ve siyasi olarak desteklediği açık olan bir hükümetin mezhepçi IŞİD terörüne karşı duruşunu samimi bulmuyoruz. AKP iktidarı bugün gözden düşen ve kendisi bir kriz odağına dönüşen IŞİD’e karşı yine mezhepçi yeni terör odakları yaratmaya yönelik bir politika izlemeye hevesli görünmektedir. Bu hatada ısrar eden hükümete savaş yetkisi verilemez.  Bu nedenle “AKP Hükümeti’nin İŞİD’e Destek Tezkeresi’ne” hayır diyoruz.” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.