banner278

Mayapark Mahkemelik Oluyor!

 Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, 5 Nolu Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi üyeleri ile bir araya geldi. Başkan Çerçi, “Mayapark projesiyle ilgili maddede Manisa Büyükşehir Belediyesi bizim yetkimizi kullanmamıza engel olmuştur. Konu ile ilgili İçişleri Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gerekçeler ile başvuruda bulunacağız” dedi.

Mayapark Mahkemelik Oluyor!

Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda 5 Nolu Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi yönetimi ve üyeleri ile bir araya geldi. Toplantıya Başkan Çerçi ve kooperatif üyelerinin yanısıra AK Parti Yunusemre İlçe Başkanı Zafer İkinci, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Mimar Can Mercül ve Yunusemre Belediyesi Hukuk İşleri Müdürü Avukat Cemile Uysal da katıldı. 
5 Nolu Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı İlhan Köksalan toplantıda yaptığı açıklamada, “Yunusemre Belediye Başkanımız ile projemizi paylaştığımızda Başkanımız ilçe kazansın, ilçenin faydasına ortak bir çalışma çıksın dedi. Yunusemre Belediyesi ile ortak bir çalışmaya imza attık. Konu Büyükşehir Meclisine geldiğinde Büyükşehir Belediye Başkanı şaibeli sözlerle meclisi aldattı. Şu an elimizde doğru yolda olduğumuzu gösteren bir rapor var. Yunusemre Belediye Başkanımız başından beri halkın yanında oldu. Kendisine emeklerinden dolayı çok teşekkür ederiz” dedi. 
Esen Proje Yönetim Kurulu Başkanı Refik Uzun da Yunusemre Belediye Başkanı’nın Manisa için büyük bir şans olduğunu belirterek, “Kendisine çok teşekkür ederim. Bu proje Manisa’ya değer katacaktır. İnşallah bu proje hayata geçecektir” diye konuştu. 
Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi ise 1/1000’lik planlarda değişiklik yetkisinin Yunusemre Belediyesi’ne ait olduğunu belirterek "Büyükşehir Meclisinde ısrarla sormama rağmen cevap alamadım. Hafsa Sultan Mahallesinde Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm yapıyor. Bizim MAYAPARK projesinde yaptığımız emsali eleştiren kişi Hafsa Sultan’da emsali 3.75’e çıkardı. Bu resmi emsal. Teknik ekiplerim burada emsalin 4’ü bulduğunu söyledi. Bizim projemizde 2,75’lik emsale çok diyen Büyükşehir Belediye Başkanı kendisi 3,75'e çıkardığı emsale bir şey demiyor. 1/1000'lik planlarda değişiklik yetkisi bize aittir. Bu alan ticari bir alandır. Bizim yaptığımız değişiklik 1/5000'lik nazım imar planında herhangi bir değişiklik içermemektedir. Yasaya göre Büyükşehir Belediye Meclisi'nin yetkisi; "Nazım imar planına uygunluk açısından konuya bakıp ilçe belediyesinden gelen 1/1000'lik değişikliği aynı şekilde ya da değiştirerek kabul eder" şeklindedir. Halbuki, büyükşehir meclisinde kabul edilen komisyon kararı ilk olarak 1/5000'lik planlara uygunluğu açısından bizim yaptığımız değişiklik ile ilgili hiçbir gerekçe içermemektedir. Bu şekilde keyfi olarak, gerekçesiz ve siyasi bir kararla reddetme yetkiniz yok! Teknik bir gerekçe yazmak zorundasınız. İkinci olarak da yasada açıkça belirtilen şekliyle "Aynı şekilde ya da değiştirerek kabul eder" demektedir. Oysa büyükşehir meclisinin aldığı karar değiştirerek kabul etme de değil tamamen ilçe belediyesinin yetkisinde olan ve aldığı bu kararı reddetme ve 2001 yılına, yani eski haline döndürme olduğu açıkça komisyon mazbatasından anlaşılmaktadır. Bu şekilde büyükşehir, ilçe belediyesinin yetkisinde olan bir konuda yetki gaspı yapmıştır. Bu konu ile ilgili mahkemeye gideceğiz. Çünkü büyükşehir bizim yetkimizi kullanmamıza engel olmuştur. Ayrıca konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gerekçeler ile başvuruda bulunacağız ve müfettiş talebinde bulunacağız. Bunu yapanlar, hem müfettişlere hem de hukuka hesap verecekler” şeklinde konuştu. 
Başkan Çerçi, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün'ü, şehrin ve Yunusemre İlçesinin önünü tıkamaması hususunda uyarıda bulundu. 5 Nolu Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi üyeleri ise projedeki emeklerinden dolayı Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi’ye teşekkür ederken, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e mecliste Mayapark Projesiyle ilgili tavırlarından ve sözlerinden dolayı eleştiride bulundu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.