MANİSA'YA OTOMOTİV SANAYİSİ GELECEK Mİ?

TOBB Manisa İl Genç Girişimciler Kurulu Üyeleri ‘Sanayicilerle Buluşma’ toplantılarının ilkinde Sarıgözoğlu ailesini konuk etti. Manisa Organize Sanayi Bölgesinde 1957 yılında İsmail Sarıgözoğlu tarafından kurulan fabrikalarının başarı öyküsünü Mustafa ve Levent Sarıgözoğlu genç girişimcilerle paylaştı.

MANİSA'YA OTOMOTİV SANAYİSİ GELECEK Mİ?

Manisa Organize Sanayi Bölgesi Restoranın da gerçekleşen yemekli toplantıya Manisa TSO Yönetim Kurulu Üyesi Gökmen Gökdede, TOBB Manisa İl Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Levent Akçalı ve TOBB Manisa İl Genç Girişimciler Kurulu üyeleri katıldı. Toplantıda ayrıca Sarıgözoğlu ailesinden İsmail,İpek, İrem Sarıgözoğlu ve Nesligül Sertdemir’de yer aldılar.

Yaklaşık 3 saat süren ve oldukça keyifli geçen toplantının açılış konuşmasını yapan TOBB Manisa İl Genç Girişimciler Kurulu İcra KOmitesi Başkanı Levent Akçalı, kurulun çalışmaları hakkında bilgi verdi. Akçalı, ‘Manisa’nın gelişimine yön veren büyüklerimizi her ay misafir ediyoruz. Onların görüşlerini ve önerilerini dinliyoruz. Bu ay ise Manisa’mıza yatırım yapan sanayicilerimiz ile bir araya gelmek istedik. Ve değerli vakitlerini bize ayıran Sayın Mustafa Sarıgözoğlu ve Sayın Levent Sarıgözoğlu’nun bu ayki toplantımıza konuk etmeye karar verdik. Onlarda bizleri kırmadılar ve bu akşam bizlere tecrübelerini paylaşacaklar.Ben kendilerine toplantımıza katımları için teşekkür ediyorum’ dedi.

Toplantı da ilk sözü olan Mustafa Sarıgözoğlu, sözlerine kendini ve Sarıgözoğlu şirketini tanıtarak başladı. 1954 yılında İzmir’de doğduğunu belirten Sarıgözoğlu, ‘Aslen Kula kökenli bir ailenin ferdiyim. İzmir Atatürk Lisesi mezunuyum. 1979’da Ankara Hukuk Fakültesi’nden mezun oldum. Ancak, 10 dakika dahi fiili avukatlık yapmadım. Ama bu eğitimi de boşa yapmadım. İş hayatımda eğitimimin çok faydasını gördüm. 1957’de şirketimizi kurduk. Babam İsmail Sarıgözoğlu, Mensucat fabrikasında bakım şefi olarak yetiştikten sonra İzmir ve İstanbul’da çeşitli firmalarda usta başı, şef ve teknik müdür olarak hizmet verdi. Daha sonra 1957 yılında kendi işini kurdu. Bugün 3 ayrı şehirde (Bursa, Aksaray, Manisa) toplam 4 fabrika ile hizmet veren Sarıgözoğlu firması kökeni itibariyle Manisalıdır. Vergilerimizi Manisa’ya ödüyoruz. Diğer şehirlerdeki fabrikalarımız şube konumundadır’ diye konuştu.

‘Manisa nüfusu merkezde 1 milyon olacak’

Manisa’nın büyükşehir olmasıyla kısa bir gelecekte merkezde 1 milyon nüfusa ulaşacağına dikkat çeken Mustafa Sarıgözoğlu, ‘Bizlerde buna hazırlıklı olmalıyız. Bu süreci çok iyi yönetmeliyiz. Özellikle siz gençler bu süreci çok iyi yönetmelisiniz. Çünkü bu şehirde sizler yaşayacaksınız. Manisa tarım kentinden sanayi kentine dönüştü. İlçelerdeki sanayi bölgelerimizde yüz akımız. İş yerlerimizde kaliteye çok önem vermeliyiz. KALDER’in çalışmaların takip etmenizi tavsiye ederim. Bir de iş güvenliğine dikkat etmeliyiz. Soma’da yaşanan olaylar bir milat oldu. İş güvenliğine hassasiyet Soma öncesi ve Soma sonrası diye tanımlanmaya başlandı’ dedi.

‘TAİDER’LE TANIŞIN'

Aile Şirketlerinde 3. Kuşakta yaşanan sıkıntılara da değinen Mustafa Sarıgözoğlu, ‘Aile şirketlerinin ağırlıklı olduğu bir bölgedeyiz. Yeni kucağın işe adaptasyonu, aile şirketleri, aile anayasası gibi konular yakın gündemimize bizimde girmiş durumda. Bunların da rahat konuşulabildiği ve ortak çözümlerin bulunabildiği platformlar oluşturuldu. Bunların en önemlisi Türkiye Aile İşletmeleri Derneği’dir

(TAYİDER). Kurucu üyeleri arasında şirketimizde var. Dernek İzmir’de kuruldu. Şimdilik 150 üyesi var. Sizlerinde TAİDER ile tanışmanızı, onların düzenlediği sempozyumlardan faydalanmanızı tavsiye ederim’ dedi.

‘BÜYÜKLERİNİZDEN BİR ŞEYLER KAPIN’

Genç Girişimcilere iş hayatı ile ilgili tecrübelerini de anlatan Mustafa Sarıgözoğlu, ‘Biz babamdan bu işi devir aldığımızda sözüm ona çok hazırlıklıydık. Babam işimize çok karışıyordu, heyecanımıza ket vuruyordu. 1986 yılında bir gecede babam hastalandı. Felç geçirdi. Müşteri geldiğinde bir babama danışayım diyordum. Ama öyle bir imkanım kalmamıştı. Bu yüzden büyüklerinizden babanız olsun, ustanız olsun amcanız olsun onlardan didişerek de olsa bir şeyler kapmaya çalışın’

‘KALIPÇILIK YETENEĞİMİZ EN BÜYÜK GÜCÜMÜZ’

Levent Sarıgözoğlu ise aile şirketi ve şirketin işleyişi hakkında genç girişimcilere bilgiler verdi. 41 yıldır bu sektörün içinde olduğunu belirten Levent Sarıgözoğlu, ‘Sektörümüz otomotiv sanayinin preslenmiş saç parça üretimi. Yani kalıpları yapıp, preslerde şekillendirmek, bunları değişik yöntemlerle kaynak yapıp, boyalı veya boyasız müşterilerimize sunmak. Müşterilerimiz, Türkiye’de yüzde 80 ağırlıkla çalıştığımız otomobil grubunda Ford, Tofaş, Renoult, Kamyon grubunda Ford ve Mercedes olmak üzere hem hafif ticari, hem ağır ticari, hem de sedan binek araçlar için iç ve dış aksam saç parçaları üretmekteyiz. Yurt dışında Porsche, Bentley, Jaguar, Renoult, Volvo, BMW ve Range Rover firmalarına kalıp yapıp satıyoruz. Kalıpçılık yeteneğimiz en önemli gücümüz. Bunların tasarımlarını Türkiye’deki genç mühendis ve teknisyenlerle yapıyoruz. Kalıplarını yanımızda yetiştirdiğimiz gençlere yaptırıyoruz. Amerika’ya dahi kalıp ihracatına başladık. Türkiye’de görmüş olduğunuz Mercedes kamyonların ana şaselerini üreten tesis biziz. Bunları yaparken en son teknolojiyi kullanıyoruz. Hem teknolojiyi takip edeceksiniz, hem de onu kullanacak iş gücünü bulacaksınız. Bunlar kolay işler değil. Ama yapılamayacak şeyler değil. Bizler artık iş yüklerimizi yavaş yavaş profesyonel kişilere devretmeye başladık. Bir de yeni kuşağımız var. Onlarda işimizin içindeler. İzmirli olarak Manisa OSB’ye ilk gelenlerdeniz. Biz, Manisa’da büyümeyi ve gelişmeyi tercih ettik. Bizi Bursa’ya çağıranlar bizi burada tanıdılar’ diye konuştu

‘ABİM OKUR, BEN DOKURUM’

Sözlerine şirketin kurucu İsmail Sarıgözoğlu’nun sözü ile devam eden Levent Sarıgözoğlu; ‘Babam, her işin bir okuması vardır, bir de dokuması vardır derdi. Bizde, Abim okur, ben dokurum. Her iş yerinde masada, ofiste hesap kitap olarak takip edilmesi gereken işler, bir de sahada takip edilmesi gereken işler vardır. Bunları da sizler ailenizde, iş yerlerinizde çok iyi paylaştırmalısınız, yetkilendirmelisiniz, delege etmelisiniz. Doğru insana, doğru yerde, doğru görevler ve hedefler vererek bunu başaracaksınız. Ama denetim hiçbir zaman güvene engel değildir. Ya da tersi güven denetime engel değildir. Kime ne iş veriyorsanız verin, takip ve denetim şart. Bu olmazsa olmaz. Bir de iş yerlerimiz kendi keyfimiz için açılan yerler değildir. Bu imkanlar ülkemizin varlıklarıdır. Ve bunları en ekonomik şekilde çalıştırmak bizim birinci vazifemizdir. Yani ben istersem şu saatte işime giderim, şu müşteriye çalışırım, ona çalışmam keyfiyeti ile çalışılmaz. Eskiden iş yerlerinde kapıda şu yazardı. Müşteri veli nimetimdir. Şimdi o sözü günümüze uyarladılar. Müşteri odaklılık deniyor. Aslında müşteri velinimettir. Müşteri için her şeyi yapın. Müşteri sizi kalite olarak, başarı olarak hep bir adım yukarıya taşıyacaktır. Burada yakalamanız gereken ölçek ekonomisidir. Çoklu üretimdir. Bunlar sizi hep korur. Banka faizi 7X24 işliyor. Hepiniz ticaret yapıyorsanız bankalar 7x24 çalışıyor. Sizde 7x24 çalışmak zorundasınız. Biz babamdan 27 kişi devraldık. Şuanda 900 kişiye ulaştık. Kendimize güvenerek başladık. Çalışanlarımıza güvenerek başladık. Bunun alt yapılarından bir tanesi kurumsallaşmaya olan inancımızdır. Vehbi Koç 55 yaşında Arçelik’i kurdu. O fabrikasını bilir mi? İşletmesini bile bilmez. Ama onun en büyük yeteneği doğru insanları doğru yerlere koymaktır. Biz de şansımıza yakın çevremizdeki birinci halkamızı, ikinci halkamızı bugüne kadar doğru seçtik’ dedi.

MANİSA OTOMOTİV SANAYİİNİ BEKLİYOR

Manisa OSB’deki çalışmalardan da bahseden Mustafa Sarıgözoğlu, Manisa’nın bir otomotiv sanayiini beklediğini belirterek, ‘Otomotivin sürükleyici bir özelliği var. 200 tane sektörü de peşinden sürükleyen bir yapısı var. Manisa bir otomotiv sanayiini bekliyor. Bunu hak ediyor. Böyle bir tesis geldiğinde hepimizin rengi değişir, hepimizin borsası değişir. Manisa coğrafi, ulaşım, iklimi ile otomotiv yatırımı için en uygun yer. Manisa OSB’de 690 bin metre karelik blok bir arsayı bu yatırım için ayırmış durumdayız. Manisa OSB olarak bu yatırımı Manisa’ya getirmek için çalışıyoruz. Başbakanlık Yatırım Destek Ajansı ile dirsek teması halindeyiz’ dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.